Her Şeyi Değiştiren Teknolojiler


11 Ağustos 2010 Çarşamba 09:30
Her Şeyi Değiştiren Teknolojiler

Teknoloji durmaksızın gelişiyor. Bu durum geçmişte de böyleydi, şimdi de böyle, gelecekte de böyle olacak. Her gün yeni bir gelişme, yeni bir teknoloji ya da yeni bir cihazla karşılaşabiliyoruz. (Tarihe Geçen 10 Doğal Felaket)

 

Otomobil insan yaşantısını tamamen değiştiren bir icat oldu

 

Yaşantıyı Değiştirdiler

Bu yeni teknolojilerin sadece çok azı insanların yaşantısında hatta toplum yapısında değişiklik yapabiliyor.Örneğin benzinli motorun icadı başta kimsenin hayatını değiştirmemişken, onu kullanan ilk otomobil dünyayı bir daha geri dönüşü olmayacak bir şekilde değiştirebildi. (Chopper’da Teknoloji İzleri)

İşte bizler de bu özelliğe sahip, her şeyi değiştiren eski teknolojileri sizler için derledik.

Zenith Flash-Matic TV Remote (1955)

En son ne zaman televizyonun kanalını değiştirmek için yerinizden kalktığınızı hatırlıyor musunuz? Otomobilinizin kapısını anahtarı deliğe sokarak en son ne zaman açtığınızı ya da evde kullandığınız müzik sistemini üzerindeki düğmesini kullanarak çalıştırdığınız son zamanı hatırlamanız da aynı şekilde zor olsa gerek. (Düşünce Gücüyle Çalışan Tekerlekli Sandalye)

 

İlk uzaktan TV kumandası Zenith Flash-Matic

 

İlk Uzaktan Kumanda

Bugün hemen hemen her şeyi uzaktan yapabiliyorsak bunun için ilk uzaktan TV kumandası olan Zenith Flash-Matic’e teşekkür etmeliyiz. 1955 yılında piyasaya sürülen tabanca şeklindeki bu cihaz kanal değiştirmek, televizyonu açıp kapatmak ve ses ayarı yapabiliyordu. (Kurguyla Gerçek Arasındaki Ürünler)

Günümüzdeki uzaktan kumandalarda kullanılan kızıl ötesi ışınlar yerine yanıp sönen ışıklar kullanan Zenith Flash-Matic insanların koltuktan kalkmayıp bütün gün televizyon seyredebilmelerini sağlayan ilk aletti.

Sputnik (1957)

Birçok başarılı proje gibi, İnternet’in de çok sayıda babası bulunuyor. Bunlardan biri de 4 Ekim 1957 tarihinde yörüngeye fırlatılan 83 kg ağırlığındaki bir alüminyum kütlesiydi. (Yıldızlı Projeler Yarışmasının Sonuçları)

Sputnik adı verilen bu ilk uydu, Soğuk Savaş’ın süper güçleri arasında uzay yarışını başlatıp, ABD’nin DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) adlı teknoloji araştırma ve geliştirme kuruluşunu oluşturmasına yol açtı.

 

Sputnik’in yan etkileri çok fazla oldu

 

Çok Şeyi Değiştirdi

Rusların gerisinde kaldığını düşünen ABD, teknoloji alanında büyük bir atılım yapmak için kurduğu DARPA ile içlerinde İnternet de olmak üzere günümüzde kullandığımız birçok teknolojinin yaratılmasını sağladı.(Dünyayı Bekleyen Dev Projeler)

Spuntik sadece ilk uydu olarak iletişim alanında devrim yaratmasıyla değil, yarattığı yan etkilerle de insanlık tarihini derinden etkiledi.

Atari Pong (1972)

Crysis, Starcraft, Call of Duty, PES, Half-Life ve bunun gibi onlarca oyunun atasının sadece bir çizgi ve üç kareden oluşan Pong olduğunu biliyor muydunuz? (Duvardan Duvara Pong)

1970′li yıllarda, birisine bu çizgi ve karelerin ileride 22 milyar $’lık bir pazarın ortaya çıkmasını sağlayacak deseydiniz, muhtemelen deli olduğunuzu zannedip, size gülerdi.

 

 

Oyun Endüstrisinin Atası

1972 yılında tasarlanan ve 1976 yılında evlerde televizyona bağlanan bir oyun sistemi olarak piyasaya sürülen Pong, oyun endüstrisinin başlangıç noktası olarak kabul ediliyor. (PS3 mü, Xbox 360 mı?)

Bugün Xbox 360, Nintendo Wii, PlayStation ve PC’ler arasındaki mücadelenin, grafik canavarı oyunların ve milyonları peşinden sürükleyen bir sektörün bu kadar basit bir ürünle başlamış olması gerçekten ilginç.

IBM PC Model 5150 (1981)

IBM, gerçek anlamıyla kişisel bilgisayarları ya da kısa adıyla PC’leri 1981′in Ağustos ayında piyasaya sürmeden önce her birinin kendine özel ve diğerleriyle uyumsuz yazılımları olan, kullanışsız bilgisayarlar vardı. (Teşekkür Borçlu Olduğumuz Teknolojiler)

IBM, Model 5150′yi piyasaya çıkardıktan sonra ise üç çeşit PC kaldı: Biri IBM 5150, diğer Apple’ın ürettiği modeller ve IBM 5150’nin kopyası olanlar.

 

PC’lerin standartlarını IBM Model 5150 değiştirdi

 

PC Anlayışı Değişti

IBM, kişisel bilgisayarları teknoloji meraklıları için bir oyuncak olmaktan çıkarıp her yerde, özellikle iş yerlerinde, kullanılabilen bir cihaz haline getirdi. (IBM, Engelleri Oratadan Kaldırıyor)

Lotus ve Wordstar gibi yazılımlarla beraber IBM, kişisel bilgisayarların kullanım alanını ve şeklini kökünden değiştirdi. Bugün neredeyse her iş yerine ve evde bir bilgisayar varsa bunun sebebi IBM ve Model 5150′dir.

Motorola Dynatac 8000X (1983)

30 cm’den daha fazla olan uzunluğu, yaklaşık 1 kg olan ağırlığı ve 4000 $’lık fiyatıyla Motorola DynaTAC 8000X’i günümüzün modelleri ile kıyasladığımızda cep telefonu olarak adlandırmak zor olsa da, bu sınıfın ilk üyesi olduğunu söylemek gerek. (En Az Radyasyon Yayan Telefonlar)

1983 yılında piyasaya sürülen bu dev cihaz ilk ticari cep telefonu olarak tarihe geçti. 1996 yılında çıkan Motorola StarTAC’e kadar cep telefonlarının boyutları genelde bu şekildeydi.

 

İlk cep telefonunun boyu 30 cm’den fazlaydı, ağırlığı ise 1 kg civarındaydı

 

Sosyal Hayat Değişti

StarTAC’ten sonra cihazlar küçülmeye ve gerçekten cebe sığacak şekle girmeye başladılar. İnsanların sosyal yaşantısını kökünden değiştiren cep telefonları, en başta ceplere sığmayacak şekilde olsa da sonra hayatımızın her anında yanımızdan ayıramadığımız cihazlar haline geldi. (Cep Telefonu Firmaları Nereli)

IBM ThinkPad 700C (1992)

İlk taşınabilir bilgisayarlar 1980′li yıllarda satılmaya başlamış olsa da ortalama 10 kg ağırlığında olan bu cihazların pek de taşınabilir olmadıklarını söylemek zor değil. (IBM, Patentli Buluşlarını Paylaşıyor)

Kişisel bilgisayarlarda devrim yapan IBM, bilgisayar teknolojisindeki öncülüğünü taşınabilir modellerde de devam ettirerek günümüzdeki dizüstü bilgisayarların yolunu açan ThinkPad serisini piyasaya sürerek bu durumu değiştirdi.

 

ThinkPad’den önceki modeller taşınabilir olmaktan uzaktı

 

Gerçekten Taşınabilir

1992 yılında piyasaya sürülen ThinkPad serisi tam anlamıyla bir devrim oldu. Gerçekten taşınabilir boyutlara ve ağırlığa sahip olan bu cihazlar büyük ilgi gördü. (Lenovo ThinkPad Edge İnceleme)

Bilgisayarlar ThinkPad serisi sayesinde görüntü açısından da şık olmaya başladılar.

Geniş Bant Bağlantı (1995)

İnternet, WWW, Google, YouTube ve buna benzer birçok örnek kendi alanlarında birer devrim yaratmış olabilirler fakat bunların hiçbiri geniş bant bağlantı olmasaydı hayatımıza bu kadar etki yapamazdı. (Sosyal Ağlar Yalnızlığı mı Depreştiriyor?)

Başta saydığımız her şeye hızlı bir şekilde erişemeseydik bugün belki Google milyar dolarlık bir şirket olmaz, insanlar YouTube’dan meşhur olmaz, hatta İnternet bile bu kadar yaygın olmazdı.

 

Hızlar artmasaydı İnternet bu kadar yaygın olmazdı

 

İnternet’in Yaygınlaşması

İlk kez 1995 yılında Kanada’daki Rogers Communications adlı bir firmanın kullanıma sunduğu kablolu İnternet hizmeti, 56 kbps gibi dönemi için epey yüksek olan bir hız sağlıyordu. (ADSL Modem Satın Alma Rehberi)

1999 yılında DSL teknolojisine geçilmesiyle de hız devrimi tamamlanıp İnternet büyük hızla yaygınlaşmaya başladı. Yakın gelecekte de 3G ve 4G kablosuz bağlantılarının benzer bir devrim yapacağı iddia ediliyor.

Slammer Worm

Zararlı yazılımlar ya da virüslerin ilk örneğinin hangisi olduğunu belirlemek gerçekten zor. Ancak hangi zararlı yazılımın ilk kez tüm dünyayı etkileyen bir zarar verdiği sorulacak olursa bunun cevabı Slammer/Sapphire Worm olacaktır. (Zararlı Yazılımlarla Savaş Rehberi)

Ocak 2003′te ağ sunucularından, banka ATM’lerine ve 911 gibi acil telefon merkezlerine kadar birçok yeri etkileyen ve 10 dakika içerisinde 1 milyar $’dan daha fazla zarar veren Slammer, siber güvenlik çağını başlattı.

 

Slammer, büyük zarar veren ilk zararlı yazılım olarak tarihe geçti

Saldırılar Arttı

Slammer’dan sonra sanal saldırıların sıklığı ve boyutu giderek arttı, buna karşı geliştirilen önlemler de başlı başına bir sektör haline geldi. Uzmanlar 2010 yılında toplam 20 milyon adet yeni zararlı yazılımın yayılacağının tahmini yapıyorlar ve hepsi de Slammer’ı örnek alıyor. (En İyi Ücretsiz Güvenlik Yazılımları)

:: Bunlardan başka teknoloji dünyasını kökünden değiştiren ne gibi cihazlar var?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Her Şeyi Değiştiren Teknolojiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Her Şeyi Değiştiren Teknolojiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Her Şeyi Değiştiren Teknolojiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!