Okunma

Herkes Yerini Bilecek


26 Ağustos 2009 Çarşamba 03:30
Herkes Yerini Bilecek

İlk kullanıldığı zamanlarda boyutları epey büyük olduğu için taşınması zor olan bu cihazlar, günümüzde çok daha küçüldüler ve amacını aşmaya başladılar. Mesajlaşma özelliğinin bile şaşırtıcı bir özellik olduğu o günlerden (yaklaşık 10 yıl öncesi) bu zamana kadar çok şey değişti.

Köprünün Altından Çok Sular Aktı

Cep telefonlarımız küçük bir bilgisayar, fotoğraf makinesi, navigasyon cihazı gibi kimlikleri de barındırıyor. Cihazlardaki bu değişim rüzgarı, operatörleri de önüne kattı ve ilginç servislerin doğmasına neden oldu.

Konum Bazlı Servisler

Yeni model cep telefonlarının neredeyse çoğunda GPS özelliği de bulunuyor. Bu sayede uydudan alınan bilgilerle, herhangi bir ücret ödemeden bulunduğunuz yeri belirlemekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda gitmeniz gereken yer için tarif de alabiliyorsunuz.

Bunun için ise bir yazılıma ihtiyacınız var. Bu yazılımlar, bazen ücretli olarak veriliyor bazen de bir süreliğine kullandırılıyor veya ücretsiz sürümler de bulunabiliyor.

Operatörler, yeni servislerini sunarken, cep telefonlarının bu özelliklerinden de faydalanıyorlar ve kullanıcılara inanılmaz seçenekler sunuyor. Eğer cep telefonunuzda GPS özelliği yoksa dert etmeyin. Operatörler, ona da bir çare buldular.

Videyu İzleyin

Turkcell Konum Bazlı Servisler Ürün Müdürü Mustafa Eren ile gerçekleştirdiğimiz sohbette, bu teknolojilerin neler olduğunu, gelecekte bizi nelerin beklediğini izleyebilirsiniz.

:: Konum bazlı servislerden faydalanıyor musunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Herkes Yerini Bilecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    iyi güzel yapıyorlar ama turkcell neredeyim biraz alakasız çalışıyor hastaneye 100 metre uzaktayken sana en yakın hastane 2 km ötede diyen karakola 50 metre uzaktayken sana en yakın karakol 1.5 km diyen 4-5 km lik sapma payıyla beni şehrin diğer ucunda gösteren turkcell neredeyim’e açıkçası güvenemem şehir merkezinde bu hataları yaparsa dağ başında mahsur kalıp o bilgilerle yardım istesek allah rahmet eylesin

" Herkes Yerini Bilecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Herkes Yerini Bilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Herkes Yerini Bilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "