Herkesin Facebook Hesabını Görün


27 Ekim 2010 Çarşamba 07:30
Herkesin Facebook Hesabını Görün

Herkese açık olan Wi-Fi ağlarının çok güvensiz olduğu söylenir durur. Ancak kullanıcıların bunu çok da umursadığı söylenemez.

İşte bu güvensizliğe ve umursamazlığa dikkat çekmek isteyen Eric Butler adlı bir yazılım geliştirici, herkese açık bir Wi-Fi ağına bağlı kişilerin Facebook, Twitter ve Gmail hesaplarına göz atılmasını sağlayan bir eklenti geliştirdi. (Facebook Uygulamaları Güvenli mi?)

 

Firesheep’i kurup Start Capturing’e bastığınızda bir süre sonra o ağa bağlı hesaplar çıkıyor

 

Firesheep Hepsini Görüyor

Firesheep adlı bu Firefox eklentisini kurduğunuz zaman sol tarafta açılan pencerede, o ağa bağlı olan kişiler eğer Facebook ya da diğer popüler sitelerdeki hesaplarını görebiliyorsunuz.

Firesheep’in WPA2 korumalı ev ve iş yeri ağlarında işe yaramadığını söylemek gerek. Ancak, böyle yerlerde kullandığınızda, başka bir tarayıcıda açtığınız hesapları Firesheep ile görebilmeniz mümkün.

Hangi Hesaplara Bakılabiliyor?

Butler, çoğu sitenin hesabınıza girişte kullandığınız parolayı şifrelediğini ancak daha sonra karşınıza çıkan hiçbir veriyi şifreleme zahmetine girmediğini belirterek, bunun kullanıcıları zor durumda bıraktığını söyledi. (Wi-Fi Direct ile Doğrudan Veri Transferi)

Hem Wi-Fi ağlarının güvensizliğine, hem de Facebook ve benzeri sitelerin güvenlik önlemlerinin ne kadar yetersiz olduğuna dikkat çekmek isteyen Butler, Firesheep adlı açık kaynak kodlu eklentiyi kendi sitesinde yayınlıyor.

 

Firesheep’in listesi epey geniş

 

En Popüler Siteler

Sadece Firefox 3.6 ile uyumlu olan eklenti, Facebook, Foursquare, Google, Twitter, Flickr, Windows Live, WordPress ve Yahoo başta olmak üzere birçok sitedeki hesapları görmeye olanak tanıyor.

Resmi eklenti sayfasında yer almayan Firesheep için Mozilla henüz karşı bir hamle yapmış değil. Destek sitesinde Firesheep için şikayetler birikmeye başlamış bile.

:: Herkese açık Wi-Fi ağlarından internete giriyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Herkesin Facebook Hesabını Görün konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Herkesin Facebook Hesabını Görün ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Herkesin Facebook Hesabını Görün ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "