Okunma

Heroes of the Storm MOBA Oynadık (Video)


13 Temmuz 2014 Pazar 19:30
Heroes of the Storm MOBA Oynadık (Video)

Blizzard’ın Diablo, Warcraft ve Starcraft evrenlerindeki en popüler karakterleri bir araya getirerek, aynı arenada beşe beş maçlar yapma olanağı sunduğu Heroes of the Storm adlı yeni MOBA oyunu, bir yandan türe yabancı oyun severleri kolayca içine çekerken, diğer yandan gedikli LoL ve DotA oyuncularına da taze mekanikler sunuyor.

Diablo, Tyriel, Illidan, Arthas ve Kerrigan‘ın aynı takımda buluştuğunu düşünün. Tüm yenilikleri bir yana, böylesi bir rüya karması oluşturma fırsatı bile HotS’u diğer MOBA’lardan ayırıyor. Blizzard serilerinin oyuncular arasındaki popülaritesi, HotS için ilk kaldıraç noktasını oluşturuyor.

MOBA nedir, neden oynanır?

MOBA türüne yabancı olan arkadaşlar için kısaca özetlemek gerekirse; 5 kişilik iki takımın simetrik bir haritanın iki ucunda başlayarak, çeşitli savunma yapılarını yıkarak karşı tarafın ana üssünü yıkmasını konu alan bir online oyun var karşımızda. Ancak HotS, MOBA türünde alıştığımız bazı mekanikler üzerinde cesur oynamalar yaparak yeni başlayanlar için avantaj sağlıyor.

MOBA ile bugün tanışan birinin önünde üç temel seçenek olsa; League of Legends, DotA 2 ve Heroes of the Storm, ortalama bir oyuncunun en kolay alışıp, kavrayabileceği oyun HotS olarak görünüyor. Ancak bunu da bir casual (gündelik) oyun seviyesine inmeden başarıyor.

İnceleme videosunu HD olarak YouTube üzerinden izlemek için tıklayın.

Eşyasız MOBA olur mu?

İlk olarak, HotS’ta herhangi bir şekilde eşya satın alma sistemi bulunmuyor. Karakterler savaşa başladıklarında sahip oldukları temel özellikler üzerinden tüm oyunu sürdürüyor. Bunun anlamı herhangi bir şekilde son vuruş (last-hit) mekanikleri ile uğraşmanız gerekmiyor demek.

Peki ya tecrübe puanı? Rakibe üstünlük sağlamak için daha yüksek tecrübe puanına sahip olarak, seviye farkını açmak da bir yöntem. Ancak burada bireysel bir seviye atlama sistemi göremiyoruz. Bunun yerine HotS’ta takım seviyesi modeli tercih edilmiş. Kendi koridorunuzda savaşırken, haritanın herhangi bir yerinde, herhangi bir takım oyuncusu tarafından elde edilen tecrübe puanından (XP) tüm takım faydalanıyor.

Böylelikle tek bir savaşçıyı koridorlarda minyonların yanında bırakıp, ormanın içinde ya da haritanın kritik noktalarında grup savaşlarına hiçbir XP kaybı olmaksızın dalmak mümkün oluyor. Bu yeniliğin neler getireceğini merakla takip ediyor olacağız.

Yarım elma, kill alma

HotS’ta üst koridor, alt koridor ve orman olmak üzere toplamda üç bölge bulunuyor. Bunlara ek olarak bir de yan harita – maden mevcut. Koridorlarda yapılan savaşlarda -en azından şimdilik- odak karşı tarafın kahramanlarını öldürmek üzerine kurulu değil. Haritaya dağılmış olan ve dört farklı haritada çeşitlilik gösteren görevleri tamamlamak çok daha fazla katkı sağlıyor.

Savaşta karşı takımdan bir hero öldürdüğünüzde de bu bireysel haneye değil, takım skoruna yansıyor ve sağladığı neredeyse tek avantaj, rakip takımın bir süre boyunca 4 kişi kalmasını sağlamak oluyor.

Görev odaklı oynanış

Yan görevler arasında orman bölgesinde bulunan paralı asker kamplarını temizlemek de bulunuyor. Üstelik bu kez kampları temizlediğinizde, o birlikler size avantaj sağlamak üzere koridorunuza katılıyor ve savaşta size destek oluyor. Haritalarda bulunan madenler ise oynanışa tamamen yenilikçi bir boyut getiriyor.

Burada kurukafa toplama, altın biriktirme gibi çeşitli yan oyunları oynayarak, koridor savaşlarında size kolaylık ve avantaj sağlayacak hedeflerin peşinde koşuyorsunuz. Madenin ortasında bulunan büyük boss’u öldüren taraf, bir sonraki minyon (creep) dalgasında kendi safında bu devasa yaratığı bulabiliyor.

Savaşçı Diablo, suikastçı Illidan

Yönettiğiniz her karakterin ayrı bir ana rolü bulunuyor ve bunlar savaşçı (warrior), suikastçı (assassin), destek (support) ve uzman (specialist) olarak ayrılıyor. İlk üçü zaten tanıdık, sonuncusu yani uzman ise crowd control denen ve topluluğa etki eden yeteneklerle ön plana çıkıyor.

Teknik alfa sürümü olmasına karşın, oynarken aldığımız keyif Heroes of the Storm’un bilinen metaları yıkmayı hedefleyen, yeni-eski her kuşaktan oyuncuya kucak açan bir yapıya sahip olacağını bize gösterdi. League of Legends’ta çocuklardan, DotA’da ise Ruslardan bıktıysanız, Heroes of the Storm taze ve eğlenceli bir şeyler denemek için yeni durağınız olabilir.

:: Heroes of the Storm’u denediniz mi? Sizin düşünceleriniz neler?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Heroes of the Storm MOBA Oynadık (Video)”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu oyuna moba demek dota ve lol’e hakaret moba’yı moba yapan tüm özellikleri kaldırmışlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Blizarrd

 3. M.Şamil CAN dedi ki:

  Lol’de çocuklardan Dota’da Ruslardan bıktıysanız cümlesi bugüne kadar gelmiş geçmiş en doğru cümle maalesef.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yararlı olmuş deneyeceğim teşekkürler.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şahsi fikrim; Olmamış. Şuan Dota 2 varken zor.

" Heroes of the Storm MOBA Oynadık (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Heroes of the Storm MOBA Oynadık (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Heroes of the Storm MOBA Oynadık (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "