Okunma

Hiç Bitmeyen Şarj Ömrü: Nanopiller


25 Nisan 2016 Pazartesi 06:00
Hiç Bitmeyen Şarj Ömrü: Nanopiller

Akıllı ürünlerin hayatımızda meydana getirdiği değişiklikler yadsınamaz. İnsanların sosyal hayatta uyguladıkları pek çok şeyde ana rolü oynayan akıllı cihazlar, tabi ki sadece olumlu özellikler barındırmıyor.

Radyasyon, bağımlılık derecesinde kullanım, toplum içerisinde meta haline gelerek yalnızlaşma vb. olguların yanı sıra, kullanıcılar akıllı cihazların en çok pil ömründen dert yanıyorlar.

Tamamen doldurduktan kısa bir müddet sonra, hiçbir aktivitede bulunulmamasına rağmen çok çabuk tükenen cihaz şarjlarına bilim dünyası bir çözüm bulmuş durumda.

16-04/21/nanotech-a-scientist-exam-008.jpg

Nanoteknolojinin hayatımızda var olma sürecini anımsarsınız. İlk kez yılında ünlü fizikçi Richard Feynman tarafından ortaya atıldıktan sonra, 1974 yılında Norio Taniguchi tarafından kelime haline getirilmiştir.

Daha sonraki süreçte değişen teknoloji beraberinde gelişim gösteren nanoteknoloji, günümüzde pek çok endüstriyel üründe kullanılmaya devam ediyor.

California Irvine University araştırmacıları, mevcut lityum-iyon pillerinden daha uzun bir pil ömrü sağlayacak nano pil teknolojileri konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar.

Yalnızca şarj ömrü ile sınırlı kalmaksızın, batarya dayanıklılığı, pil kalitesi gibi konularda da gelişmeler kaydedilecek.

Elektrikli araçlar, telefonların günümüzde kullanılmaya başlandığı düşünülürse, nano pillerin geleceğin teknolojisinin uygulanmasında en önemli araçlardan biri olacağını söyleyebiliriz.

16-04/21/maxresdefault-11.jpg

Jet elektrolit kaplı manganez dioksitn(mangan) kabuklarından altın kaplı nanoteller üretilecek. Bir insan saçından daha ince olan nanoteller, nanopiller için ideal iletkenlik ve yüzey alanına uygun olarak tasarlanacak.

Bu da üç aylık bir süreçte 200 bin kez uygulanan şarj uygulamasında hiçbir güç kaybına neden olmayacak.

Pocket-Lint’de tabi ki, henüz teori ve deney aşamasında olan bu çözümün insanlığa ne zaman ulaşacağı belirsizliğini koruyor. Fakat şunu söyleyebiliriz ki; nano piller bir gelecek, pir gelecek.

:: Bitmeyen şarj ömrü sunacak nano pillerin gelecekte gerçekleşebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Hiç Bitmeyen Şarj Ömrü: Nanopiller”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bianda herkes bilim adamı kesildi maliyet hesapları pahalı olur fln

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Fiziğin temel kuralı enerji yoktan var edilemez varken yok edilemez ancak bir formdan başka bir forma dönüştürülebilir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İşlemciyi, rami vs arttıracaklarına şu batarya olayına çözüm bulsunlar gerçek devrim olur.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu piller gelirse dronlar insanlarla uçmaya başlar otomobiller ortadan kalkar
  yol yapma sorunu biter herkez uçuşur köprüdende beleşe geçilir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  2026'da belki kullanırız.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Norio Taniguchi 'nin adini Tamaguchi diye okuyan bir tek ben mi varim acaba?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hep aynı şeyler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  şu haberleri okudukça keşke 100-200 sene sonra dünyaya gelseydim keşke diyorum 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu teknoloji gelirse telefon pil kapasiteleri 500-600 mah düşer fiyatlarınada Türkiye standartlarında en az 1 milyar zam gelir öyle kolay yapılacak bi şey değil

 10. SDN Okuru dedi ki:

  şunları artık kullanabilsek keşke…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Evet ama biz bunu görecekmiyiz sanmıyorum ama kısa sürede yapılsa mükemmel olur

 12. SDN Okuru dedi ki:

  cocuklugumdan beri pil derdine son veren buluşları duymaktan sıkıldım

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Tıpkı kanserin tedavisinin olduğu gibi ama sağlık ve ilaç sektöründe her yıl bilmem kaç yüz milyar dolarlardan vazgeçilemediği ve insanların hayatının pek önemi olmadığı gibi bu bataryaları kullanacağımızı mı zannediyorsunuz 🙂 o bataryalar öyle yada böyle biter 😉

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten sarjimizi bitmese başımızı telefonlardan kaldiracagimiz yok bide boyle bsy olursa tam bağımlı hale geliriz demedi demeyin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  dunyayı yoneten petrol kralları bunlara izin vermediği içi çok geç çıkar 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yine zenginlerin yüzü güler

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Batarya teknolojisi sadece mobil cihazlar için değil elektirikli arabalar için de önemli çok farklı teknolojiler var

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu teknoloji zaten hali hazırda var fakat mobile yeni çıkacak yanılmıyorsam. Şunuda belirtiyim bu öyle basit bir iş değ***** biraz zaman alır Müthiş bir teknoloji çünkü sadece pil olarak kısıtlamayalım çok farklı alanları ***** premium cihazlara hitab eder diye düşünüyorum çok pahalı olur çünkü.Atıyorum s7 var birde edge var. 3. olarak s7 nano diye ekstradan model çıkarırlar onunda fiyatı uçuk bişey olur.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  5 yıl önce de aynı muhabbet vardı..

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi bakalim.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Gerek bile yok 4 seneye filan hybrid pillere geçeriz bence hybrid de gayet yeterli pil çözümü olarak zaten 4 seneye 8nm işleciye üretmeye başlarız 4.0 Ghz filan androidde ios tabanını kullansa tabanını diyorum kısıtlanmayı değil zaha güzel olur veya sadece amiral gemileri ios kullansa s7 edge Note 6 IPhone bide gerisi kullanmasın

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Vallaha baylar bu teknoloji gelsin de istersem 30.000-40.000 TL ödeyelim. Vallaha anında basar parayı satın alırım düzinelecesini yığarım ayağımın altına köpek ederim köpek…

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Umarım olur.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Nano botlar hala çok pahallıylen hiçbir şirket bunu kullanmaz. Kullanırsada telefon 20.000 TL den falan satılır

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bu proje sadece sözde kalır zira bataryası bitmeyen akıllı telefon üretmek üreticilerin işine gelmez…

  İnsanlar, yeni bir telefon alışlarında kullandıkları mevcut cihazdan daha iyi olmasını beklerler (batarya yönünde) ama hiçbir değişiklik olmaz.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Önce şu an ellerinde olan ve Hem hammade hemde hazırda mevcut üretilmiş olan malların stoklarını iyice bir eritsinler o zaman belki görürüz nanopilleri zaten buna benzer şu an kullandıklarımızın 10 katı ömre sahip daha küçük piller çoktan üretildi ama kapitalist dünyada Büyük ler son sözü sölemeden kimse bu nano pilleri perakende satamaz.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  nanodur kaslari ferman yazdirir bu der onu oldurur lokman hekimgelse bu ne pili la der

 28. SDN Okuru dedi ki:

  İnşallah oour da herkes bir oh ceker.

" Hiç Bitmeyen Şarj Ömrü: Nanopiller konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hiç Bitmeyen Şarj Ömrü: Nanopiller ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hiç Bitmeyen Şarj Ömrü: Nanopiller ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "