Okunma

Hidrojen yakıt ile uçan araç üretilmesi planlanıyor!


30 Mayıs 2019 Perşembe 09:00
Hidrojen yakıt ile uçan araç üretilmesi planlanıyor!

Alaka Technologies isimli şirket hidrojen yakıt ile uçan araç Skai üzerinde çalışıyor. Ve birçok rakip gibi, Alaka’nın da aracını uçan taksi veya teslimat aracı olarak kullanması planlanıyor. Bu yeni aracı diğer araçlardan ayıran şey ise hidrojen yakıt ile beslenmesi.

Hidrojen yakıt ile uçan araç Skai projelendirildi!

Alaka’nın yönetim kurulu üyesi Bruce Holmes yaptığı açıklamada hidrojen seçimiyle ilgili olarak “Bu gezegendeki en temiz enerji türü, bu yüzden aracın hidrojenden güç almasını istedik.” dedi. Holmes, çoğu rakip tasarımında pil kullanıyor, ancak Alaka’nın daha düşük çevresel etki ve daha iyi performans gösterebileceğini düşünüyor.

Holmes, ayrıca Skai isimli yeni aracın yakıt hücrelerinin de yüzde 99 oranında geri dönüştürülebilir olduğunu, lityum-iyon pillerde bulunan nadir toprak metallerini kullanmadığını ve yıllarca kullanım ömrüne sahip olduğunu belirtti.

Hidrojen yakıt ile uçan araç Skai projelendirildi! - ShiftDelete.Net (1)

Uzun menzilli ve hızlı yakıt dolum süreleri ise hidrojen yakıt hücreli araçların avantajları olarak lanse edildi. Alaka’nın hidrojeni rüzgar, güneş ve hidro-elektrik gibi yenilenebilir kaynaklardan alması bekleniyor.

Skai içerisinde dört yolcu ve bir pilot için yer bulunuyor. Ayrıca 1000 poundluk bir taşıma kapasitesi ve 118 mph hıza ulaşması hedefleniyor. Tam dolu hidrojen deposuyla da yaklaşık dört saatlik uçuş süresine sahip olması planlar arasında.

Hidrojen yakıt ile uçan araç Skai projelendirildi! - ShiftDelete.Net (2)

Yeni aracın Federal Havacılık İdaresi (FAA) sertifikasını üretime geçmeden önce alması gerekiyor. Holmes, Alaka’nın bu süreci 2020 yılına kadar tamamlamayı hedeflediğini de bildirdi.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Hidrojen yakıt ile uçan araç üretilmesi planlanıyor!”

  1. Anonim dedi ki:

    Ucan araba yi Japonlar kaç sene önce yaptı

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Gelecekte hepimiz hidrojen le çalışacağız

  3. Anonim dedi ki:

    Az yakar çok kaçar 😎

" Hidrojen yakıt ile uçan araç üretilmesi planlanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hidrojen yakıt ile uçan araç üretilmesi planlanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hidrojen yakıt ile uçan araç üretilmesi planlanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "