Hindistan’da bazı Xiaomi uygulamaları yasaklandı!


07 Ağustos 2020 Cuma 13:08
Hindistan’da bazı Xiaomi uygulamaları yasaklandı!

Hindistan, TikTok ile beraber tam 47 Çin menşeli uygulamayı daha yasaklamıştı. Hint hükümeti dün aldığı kararla birlikte Xiaomi uygulamaları Mi Browser Pro ve MIUI Cleaner için de yasaklama kararı getirdi. Hatırlarsanız Xiaomi için Mayıs ayında izinsiz kişisel veri paylaştığı ortaya çıkmıştı. Marka ise o dönemde yaptığı bir çok açıklamayla kişisel verilerin topladığını kabul etmesine karşın bu verileri başka kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşmadığına dair deliller ortaya koymuştu.

Xiaomi uygulamaları neden yasaklandı?

Hindistan ise Xiaomi‘nin bu skandalı ve en son ortaya çıkan TikTok‘un kullanıcı verilerini gizli olarak topladığının ortaya çıkmasıyla birlikte, kişisel veri toplayan bir çok Çin menşeli uygulamayı yasaklama kararı almıştı. Dün ortaya çıkan MIUI Cleaner ve Mi Browser Pro yasaklaması ve  ise Hindistan pazarının güçlü oyuncularından biri olan Xiaomi için tehlike çanlarının çalınmasına neden olmuşa benziyor.

Hindistan Mi Browser Pro‘nun tıpkı diğer Çinli uygulamalar gibi izinsiz kişisel veri topladığını savunuyor. Yine MIUI Cleaner uygulaması ise Hindistan hükümetine göre daha önce yasaklanmış olan Çin menşeli Clean Master uygulamasını temel alıyor. Xiaomi ise Twitter üzerinde bugün yaptığı açıklamada yasaklanan Mi Browser Pro tarayıcısı ve MIUI Cleaner uygulaması için de açıklama yaptı.

xiaomi, xiaomi uygulamaları, MIUI, MIUI Cleaner, Mi Browser Pro, kişisel veri

Çinli teknoloji devi, kullanıcı tabanı ile de yukarıda belirtilen noktaları daha da açıklığa kavuşturup detaylandırdığı bir mesaj paylaştı. Xiaomi telefonları ülkede çok yaygın olarak kullanılıyor ve Mi Browser Pro ve MIUI Cleaner gibi uygulamalar ön yüklü olarak geliyor.

Şirket tarafından yapılan açııklamada ise ilk önlem olarak bu uygulamaların telefonlarda ön yüklü olarak gelmemesi için bir güncelleme yapıldığı açıklandı. Xiaomi  MIUI Cleaner uygulamasının kesinlikle Clean Master tabanlı olmadığı, Xiaomi tarafından geliştirildiğini açıkladı.

Çinli şirket 2018 yılından itibaren Hindistan kullanıcılarının tüm verilerinin ülkede yer alana veri merkezlerinde tutulduğunu ve hiç bir şekilde ülke dışına bu verilerin çıkarılmadığını yani kişisel veri paylaşımı yapılmadığını belirtti.

Kısacası Xiaomi, Hindistan gibi büyük bir pazarda güç kaybetmemek ve kullanıcıların endişelenmemesi için hükümetinden gelen kısıtlamaları kabul ediyor gibi görünüyor. Mayıs ayında ortaya çıkan skandalda Xiaomi Mi Browser Pro‘nun gizli modda dahi kişisel veri topladığının ortaya çıkması üzerine bir güncelleme yapmıştı. Bu güncellmeye göre kullanıcılar gizli modda verilerin paylaşımını durdurma seçeneğine sahip olmuştu.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, ABD tarafından ortaya atılan Çinli şirketlerin kişisel veri topladığına dair skandalların bir bir ortaya çıkmasını nasıl yorumluyorsunuz? Xiaomi’de sizce Huawei gibi yasaklama kararlarıyla gündeme gelebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Hindistan’da bazı Xiaomi uygulamaları yasaklandı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hindistan emir kuludur. Karakteri olan bir ülke değildir. Normal yani sorun yok.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  TikTok yaasaklanmalı ama diğerlerine dokunmak saçma olabilir zaten bilgilerimiz çalındı çoğu kişininki çalındı bu çok büyük bir gerçek hiçbirimiz sanal ortamda güvenli değiliz.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Fare tapınağı yer.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Kişisel verileri toplamayan şirket mi var dünyada?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Xiaomi, kendi telefonlarında açık açık veri hırsızlığı yapıyor .

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Meyve veren ağaç taşlanır böyle bişey yok elbette asılsız !

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim için değişen bir şey yok verilerimizi ha Amerika toplamış ha Çin.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Amerika toplasın Çin daha tehlikeli.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  En büyük pislik huwai ve sonra çin büyük bela

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  virus yayan vine vrphe alinmali

" Hindistan’da bazı Xiaomi uygulamaları yasaklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hindistan’da bazı Xiaomi uygulamaları yasaklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hindistan’da bazı Xiaomi uygulamaları yasaklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 2. 2 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 3. 3 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 4. 4 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 5. 5 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 6. 6 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 7. 7 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 9. 9 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 10. 10 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!