Okunma

Hızlı, Masum Ve Hesapları Boşaltıyor


24 Ağustos 2009 Pazartesi 15:30
Hızlı, Masum Ve Hesapları Boşaltıyor

Eset Virüs Laboratuarı’dan verilen bilgiye göre, Delphi tabanlı program kullanıcıları yeni bir virüs tehdidi ile karşı karşıyalar. Win32/Induc.A direk olarak.exe dosyaları yerine Delphi IDE‘sini etkileyen yeni bir virüs. Virüs’ün bulaştığı bir makinede derlenen tüm uygulamalar aynı şekilde etkileniyor. Virüs’ün kendisi yıkıcı bir özelliğe sahip değil fakat hızla yayılmak için yenilikçi ve yaygın olmayan teknikler kullanıyor. ESET’in erken uyarı sistemi ThreatSense.Net sayesinde virüsün ortaya çıkmasının ardından ilk 24 saat içerisinde ESET’in eline 30.000‘in üzerinde benzersiz örnek geçti ve bunların büyük çoğunluğu virüsten etkilenmiş yasal uygulamalar.

Virüsün ilk örneklerinin Nisan 2009 tarihinde ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Bu güne kadar sessiz sedasız tespit edilmeden gelmiş olmasının sebebi ise Delphi programlama dilinin hacimli ve çok katmanlı, buna karşın virüsün kendisinin oldukça küçük olması

 

Delphi IDE kullanan yazılım geliştiricilerin özellikle dikkat etmesi gereken durum antivirus programı tarafından tespit edilen Win32/Induc.A virüsünün false-positive (yanlış tespit) olmadığıdır. Integrated Development Environment’ın (IDE) bu virüsten etkilenmesi sonucu bu ortamda derlenen tüm uygulamalar da etkilenecektir.

Sonuç olarak yasal bir uygulama satın alan son kullanıcı uygulamayı çalıştırdığı anda virüs tehdidi ile karşılaşacaktır. Bilgisayarında Win32/Induc.A tehdidi tespit edilen son kullanıcılar vakit kaybetmeden uygulama geliştiricileri ile irtibat kurmalılar.

:: Böyle bir tehdit ile karşı karşıya kaldınız mı?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Hızlı, Masum Ve Hesapları Boşaltıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    eset virusu daha yeni keşfetmişken kaspersky 6 nisan 2009 tarihinde virusun tüm şekillerini ve kodlarını ve yaptıklarını listelemişti bile eset geridenn gelmeye devam etsin

" Hızlı, Masum Ve Hesapları Boşaltıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hızlı, Masum Ve Hesapları Boşaltıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hızlı, Masum Ve Hesapları Boşaltıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "