Hızlı ve ucuz fiber için CEO’dan çağrı!


06 Nisan 2019 Cumartesi 23:42
Hızlı ve ucuz fiber için CEO’dan çağrı!

Kaan Terzioğlu’nun ardından Turkcell CEO koltuğuna Murat Erkan oturdu. Geçen aya damga vuran bu görev değişiminden kısa bir süre sonra, Murat Erkan, şirketin önümüzdeki döneme dair hedeflerini paylaştı.

Önümüzdeki dönemde Turkcell’in nasıl bir yol haritası izleyeceğini kamuoyu ile paylaşan Erkan, müşteri odaklı hizmet anlayışlarını daha da geliştirerek sürdüreceklerini belirtti. Aynı zamanda ülkemizde için önemli bir sorun olan, ortak altyapı sorununa da değindi.

Murat Erkan, Turkcell’in satış kanalını Bireysel, Kurumsal ve Uluslararası olarak üç ana odak üzerinde şekillendirdiğini söyledi.

Murat Erkan, fiber internet çağrıda bulundu!

Toplantıda altyapı yatırımlarının önemine değinen Murat Erkan “Turkcell olarak yıllardır ortak altyapı konusunun önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Ülkemizde yaklaşık 20 milyon hane var. Şu anda fiberin ulaştığı hane sayısı ise yaklaşık 5 milyon. Acilen 15 milyon haneye daha fiber ulaştırmamız gerekiyor. Maalesef bu alanda atalet içerisindeyiz. Sektördeki tüm oyuncuların sahip oldukları fiber altyapıları paylaşarak bundan sonra yapacakları altyapı yatırımını ortak yapması gerekli. Bu altyapıları bizlerin ayrı ayrı yatırım yaparak tamamlamasının maliyeti 13-15 milyar dolar olur. Bu da ülke kaynaklarının israfı demek. Halbuki hem mevcut altyapıyı paylaşıp hem de bundan sonraki yatırımları beraber yaparsak bunun maliyeti 2-2,5 milyar dolar olur” dedi.

Neredeyse iki yıldır fiber internet için yatırım yapılmadığını hatırlatan Erkan, bu konuda acilen aksiyon alınması gerektiğini söyledi. Erkan sözlerine, “Beklemek istemeyen müşterilerimiz, bizim mobil internet üzerinden yüksek hızlar sağlayabildiğimiz Superbox hizmetimize büyük ilgi gösteriyor. Şu an geldiğimiz noktada yaklaşık 55 bin Superbox abonemiz var. Ancak bu aslında insanımızın fiber internete ilgi ve ihtiyacını gösteriyor” diyerek devam etti.

Turkcell; Vodafone ve TÜRKSAT ile aynı altyapıyı paylaşıyor. Bu işbirliği ile vatandaşlara fiber internet hizmeti götürdüklerini söyleyen Murat Erkan, halen Türk Telekom’u beklediklerinin de altını çizdi.

Turkcell CEO’su Murat Erkan, 5G için de fiberin olmazsa olmaz olduğunu hatırlattı. Kurulacak olan 5G, Endüstri 4.0’ın altyapısı olacak. Bu yüzden Türkiye’nin bu altyapıyı kurması so derece önemli.

Murat Erkan, 5G ile ilgili olarak da şunları söyledi:

4.5G’nin 3. yılını kutladığımız 1 Nisan 2019’da 5G alanında da dünyada bir ilke imza atmanın gururunu yaşadık. Dünyada ilk kez 4.5G şebekesi üzerinden kendi frekanslarımızla İstanbul, Ankara ve İzmir’de örnek canlı sahalarımızda 5G sinyali verdik. Sahalarımız İstanbul Tuzla Orhanlı Lojistik Sanayi Bölgesi, İzmir İTOB Organize Sanayi Bölgesi ve Ankara Söğütözü’nde yer alıyor. Kullanıcı terminallerinin olgunlaşmasıyla birlikte, tüm müşterilerimiz 5G’yi deneyimleyebilir hale gelecek. Burada 4.5G’de ULAK baz istasyonu geliştirilmesi sürecinde olduğu gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile BTK öncülüğünde 5G’de de yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için gerekli adımlar atılıyor. Biz de teknolojik birikimimizle ülkemizin bir an önce 5G ile buluşması için var gücümüzle çalışıyoruz.”
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “Hızlı ve ucuz fiber için CEO’dan çağrı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Süperbox mağduruyum tekim saniyodum ama bizim gibi çok varmış. Süperbox takildigi gunden beri çalışmiyo. Çalışacaği da yok. Sistem arizasiymiş. 20 gundüŕ çözemediler. Muhtemelen ben 20 günlük magdurum kim bilir kimler kac aydir internetsiz. Müsteri memnuniyeti bu olamaz. Çalişmayan box i takip gidiyolar . Madem bu calismiyo bir çare üretin aboneligimizi eski adsl ye cevirin. Teknolojiden vaz geçtik adsl ye de raziyiz. Teşekkurler

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne fiber net ihtiyacı ülkede her hangi alt yapı olmayan bir sürü yer var.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İzmir havalimanına 13 km uzak olan yaşadığımız bölgede hala 3 g hizmetini zor veriyorsunuz neyin 5g sinden bahsediyorsunuz

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Mevcut hükümet zihniyet değişmediği sürece,bankalara vs duduklenmeye devam

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Mevcut duZende daha tekniker kadronuz yok hala alt yapidan bahsediyorsun bir baglanti ekibin dunyanin bolgesine bakarken alt yapidan muzdaribiz diyorsun…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ucuz fibermiş yav he he

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Sehirin merkezi noktasinda. Bakır hat bağlantısı kullanıyoruz. Yolun alt tarafı fiber.
  Bende çoğu arkadaşın dediği gibi önce 5G 6G değil mevcut sahip olduğumuz hattın ağın her yerde eksiksiz bir şekilde kullanılması. Olmayan yerlere çekmeyen yerlere ulaşılması.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ankarada hacettepe ve odtü kampüslerine verildi sadece sinyal

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir sarı taksi birde Turkcell’den nefret ediyorum

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Turk telekomun kullandığı alt yapı devletin turk telekom sadece işletmesini yapıyor siz de bunu belli bir ücret karşılığı toptan seviyede kullanabiliyorsunuz ama bu altyapının baskasına verilmesi ortaklık vb kanunen mümkün değil ha ne olur 2025 yılında turk telekom sözleşmesi bitiyor girersin ihaleye verirsin 25 milyar tl altyapıyı kullanım hakkı senin olur peki mobil baz istasyonunu niye turk telekoma açmıyorsun ha lisans sözleşmesi değil mi mümkün değil neyse burada turk telekomun pazar payına yönelik bir açıklama ha bu arada zaten turk telekom altyapıya milyarlarca lira harcamış siz de harcayın ama yok benim altyapım olsun ben onu kullanayım olmaz gerçekçi değil

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Gümüşhanenin en büyük mahallesinde fiber altyapısı yok henüz neden bahsediyo bunlar

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Gümüşhane çok büyük ya sanki

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom Dışındaki diğer firmalar bir konsorsiyum kurup kendi altyapılarını planlayıp gerçekleştirmesi ve bu tekelcilikten kurtulması lazım. Yoksa ne biz internet kullanabiliriz ne de onların müşteri sayısı istenilen noktaya ulaşmayacak.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kadar çomar varken ülkede fiber daha çok bekleriz adsl e devam

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Adil Kullanım Kotası kalktığında herkes sevinmişti ancak daha geçen gün Türk Telekom aradı ve hızımı artırdıklarını belirtip internet ücretine 20 lira zam yaptılar. Eskiden belki AKN vardı ama daha mutlu idik ve sanki daha ucuza internet kullanıyorduk..

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  He he konuşmak bedava. Sanki yeni birşey söylemiş gibi çıkmış konuşuyor.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  5 g imiş doğru dÜZgün internet çekiyoda sanki önce onu halledin

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiyenin problemi tekelleşmeye imkan vermesi ve özelleştirme,özkaynakların yabancı sermayedarlara peşkeş çekilmesi tabi elin oğlu gelecek sönürebildiği kadar sömürecek sen ne yapacağını sanıyordun?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Müstakil evlere de fiber hizmeti verilmesi gerekiyor, sadece apartman ve iş yerlerine fiber hat çekilmesi kötü, ADSL çok verimsiz ve pahalı, hızda sürekli dalgalanmalar ve ping sorunu oluyor, acilen fiber yaygınlaşmalı.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha altyapı çektiremiyoruz ne fiberi diyecekmiş 21. Yüzyılın utancı Türk telekom

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaten bir kulagımızın arkası kaldı onu da boş bırakmazlar etme zam süte zam hani bize hizmet

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  2 yıldır altyapısızlık yüzünden internet hizmeti alamıyorum

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben yıllardır diyorum alt yapı hizmetlerini tek elden gitseler alt yapı maliyetleri oldukça düşecek gösteriyor ki %80 maliyetleri azalan firmalar hem daha ucuz hem daha iyi hizmet verebilirler

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Turk telekomun bu hale bu durumlara gelmesinin sebebi hükümetin turk telekomu ozellestirip satmasi degilmidir ? Turktelekomu bitiren hukumet oldu bunca borcuda halkin uzerine toprak toprak gömuyorlar simdi uzun bir surede asla degismeyecek satilmadik milli bir seyimiz kalmadi zaten sogan patateste ithal afiyet olsun.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Yalanin da bu kadari bu ulkede 5milyon fiber bagli hane nerede 20milyon hane nin 17milyonu alt yapisi olmadigi icin tosbaga hizinda dunyanin en pahali internetini kullaniyor.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar milyonlarca müşteriye yanlış çıkarttığı faturayı güncelleyemediler/düzeltemediler günlerdir. Hızlı internet çağrısı komik geliyor kulağa.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  yeni CEO muz 55000 süperbox müşterisi olduğunu ifade etmiş. Daha artmasını istiyorlarsa süperbox hizmetini diğer internet hizmetlerinde olduğu gibi kullanmadığımız zaman”dondurma” imkanı getirmeli. O zaman yazlıkta, tatilde kullanım ihtiyacı olan pek çok müşteri tercih edecektir.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom denen vasıfsız şirketten kurtulmadıkça pek birşey değişmez. İnsanlar Avrupa’da asgari ücretlerinin %5’ine tekabul eden ücretlerde 800 Mbps internet hızı kullanırken bizler 50 Mbps için 200,00 ₺ ödüyoruz (Superonline VDSL). Saçmalık değil de ne? Ayrıca markaların 24 Mbps interneti fiber saymasıda ayrı bir komedi.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom Türkiyenin başındaki büyük beladır Türk telekom derhal infaz edilmelidir

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurtdışına giden ana hat T. Telekom’da olduğu müddetçe bu hayal satmaktır. Bankalar alacağını elde edene kadar bu fiyatlar artarak gider, sonra da öyle gider bizim ülkede. fiyat ve hizmet politikasıyla T. Telekom ismindeki “Türk” ibaresine pek layık olduğunu düşünmüyorum.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ana hat dediğin şeye biz fiber omurga diyoruz. O ana hat dediğin şey sadece Türk Telekom da değil Turkcell v.b. diğer firmalar da da var.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok doğru diyorda bu Türk telekomu bekleye bekleye helak olacağız yıllardır. Devlet neden el atmıyor bu konuya anlamış değilim. Bilgi çağındayız ne bu tekelcilik anlayışı.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  vizyon sahibi bir yönetici geldi sonunda.

" Hızlı ve ucuz fiber için CEO’dan çağrı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hızlı ve ucuz fiber için CEO’dan çağrı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hızlı ve ucuz fiber için CEO’dan çağrı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!