Okunma

Hologram ile Etkileşime Geçtiler!


15 Aralık 2015 Salı 13:30
Hologram ile Etkileşime Geçtiler!

Japonların üretmiş olduğu hologramlar “Fairy Lights in Femtoseconds” isimli bir deneyin ürünü. Yapılan deneyde lazerin, ışını üretme sürecinde hileler yapılarak etkileşime geçebileceğiniz hologramlar üretiliyor.

15-12/15/1405920378566eced60dd33161934566.png

Projenin ismi “tek” olsa da bu projeyi gerçekleştirmek için Japonya’da birçok Üniversite çalışmaya dahil oldu. Fairy Lights in Femtoseconds sayesinde, ilk defa bu kadar küçük ölçekte hologram oluşturuluyor. HoloLens ile hologramların büyük boyutlarda olabileceği gösterilse de bu kadar küçük ve üstelik etkileşime geçebildiğimiz hologramlar oluşturmak, oldukça ilgi çekici. 

15-12/15/1773985650566ecec3ae07e892576858-1450182549.jpg

Lazerin üretim aşamalarından bir tanesine eklenen modülle birlikte, çok çok küçük boyutlarda hologramlar oluşturuluyor. Henüz üçüncü kullanıcının üretebileceği bir durumda olmayan etkileşime geçilebilir hologramlar, ancak laboratuvarlarda üretilebiliyor. Fakat teknolojinin hızını göz önüne alırsak, bu teknolojinin büyük ölçeklerde üretilmesi çok da uzak olmasa gerek.

:: Etkileşime geçilebilir hologromlar sizce nerede kullanılabilir?
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Hologram ile Etkileşime Geçtiler!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu haberi bir kaç yıl önce okuduğumu hatırlıyorum.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    İleride tv monitör yerini alır.

" Hologram ile Etkileşime Geçtiler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hologram ile Etkileşime Geçtiler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hologram ile Etkileşime Geçtiler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "