Okunma

Hololens cepheye çıkmaya hazırlanıyor


03 Kasım 2016 Perşembe 04:30
Hololens cepheye çıkmaya hazırlanıyor

Ülke olarak dikkatimiz Suriye ve Irak’ta olsa da kuzeyimizdeki Ukrayna’da da Üçüncü Dünya Savaşı’nın minik bir denemesi yapılıyor ve Ukrayna tarafından kiralanmış batılı ülkelerin paraları askerleri ile Rus ordusu arasında çok sıcak çatışmalar yaşanıyor.

Ukrayna, ülkenin bir kısmını fiilen kaybettiği bu çatışmalarda üstünlük sağlamak için tank komutanlarına avantaj sağlayacak bir teknolojiyi hayata geçirmek istiyor.

Hololens’i asker kaskına adapte ettiler

Ukrayna’nın planına göre, tank kumandalarının kasklarına adapte edilecek Microsoft Hololens gözlükleri sayesinde kumandanlar etrafındaki pek çok detayı Hololens üzerinden takip edebilecek.

Tan komutanları bu teknoloji sayesinde çevresindeki araziyi, düşmanın uydudan görüntülerini, tankın göstergelerini, komuta merkeziyle iletişim arayüzünü veya diğer tanklarla koordinasyon detaylarını gözlük üzerinden takip edebilecek ve hatta etkileşim kurabilecek. 

Tankın çevresine yerleştirilen kameralar sayesinde tank pilotu da, sadece başını çevirerek tankın etrafındaki alanı rahatça görebilecek.

Limpid Armor isimli şirketin geliştirdiği prototip Ukrayan Genel Kurmaı tarafından beğenildi ve şimdi kaskın daha fazla nasıl geliştirilebileceği tartışılıyor.

Görünüşe göre sıcak çatışma bölgesi olan Ukrayna’da test edilecek olan yeni Hololens projesi başarılı olursa, her türlü askeri aracın pilotu için artık Hololens’li kask geliştirmek mümkün olacak. 

:: Sanal gerçeklik teknolojisinin savaş alanlarında kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Hololens cepheye çıkmaya hazırlanıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Rus ordusuyla ukaraina ordusu arasında savaş yok,ukaraina ordusuyla rusya yanlısı ukraina vatandaşları arasında savaş ***** ile savaşsa zaten 3 günde ukarina olamzdı.Yanlış bilgilendirme olmuş.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hololens gözle aynı çözünürlüğe sahip ve özel bir ekranı var. Vr olarak ta kullanılabilir hololens. İnternetten hololens uygulama incelemelerine göz at. Vr hololens e yetişebilmesi o ekranla imkansız.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ya Hololens hack'lenirse?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vr aslında holografik arayüzün atası yani microsoft'un deyimiyle hololens'in ve zaten geliştiren ekip askeri ekipman geliştiren bir şirket kinnect'te öyleydi biri VR deyince microsoft hemen gizli yürüttüğü silah projelerini değiştirip sürüyor piyasaya benim çıkarımım bu şekilde yoksa sorsan bu teknolojiler imkansızdı üretilemezdi birkaç yıl öncesine kadar şimdi mümkünmüş bak allahın işine amerikan piyasası biraz daha sıkıya girse kim bilir daha neler peydah olur…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vr oldukça gereksiz birşey. Hololens gelecek teknolojisi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler de salak salay VR oyunları oynasın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Başarılı.. 😮

" Hololens cepheye çıkmaya hazırlanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hololens cepheye çıkmaya hazırlanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hololens cepheye çıkmaya hazırlanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "