Okunma

Hotmail Yaşlandı mı?


26 Eylül 2008 Cuma 16:51
Hotmail Yaşlandı mı?

Ünlü istatistik firması HitWise‘ın yaptığı araştırmaya göre, Hotmail sadece 55 yaş üstü kullanıcılarda pazar lideri. Bu kişiler de zaten henüz Gmail’in olmadığı dönemlerde bir e-posta adresi sahibi olanlar. HitWise’ın hazırladığı bu grafiğe göre, yaşlılar en çok Hotmail, orta yaşlı kullanıcı grubu en çok Yahoo, gençler ise en çok Gmail kullanıyor.

Yeni jenerasyonda Yahoo ve Hotmail‘in payı hızla azalırken, Gmail pazardaki payını hızla daha çok büyütüyor. Hotmail ise savaşı kolay bırakmaya niyetli değil.

Hotmail’de Neler Yeni?

Hepimizin bildiği gibi, Gmail, Ajax yöntemlerini kullanarak e-posta kullanımına yepyeni bir soluk getirmişti. E-posta kullanımına ilişkin bu yeni yaklaşım, Google’ın tecrübe ve güvenilirliği ile birleşince Gmail çok kısa süre içinde Hotmail’i 15 yıllık tahtından etmişti. Microsoft, Gmail’in bu üstünlüğünü kabul ederek, bu yeni yaklaşımı kendi e-posta servisi olan Hotmail‘e uygulamaya ve Ajax yöntemlerini daha etkin kullanmaya başladı.

Ayrıca Hotmail’in kısa süre içinde entegre edeceği önemli özelliklerden biri de e-posta ile anlık ileti göndermek olacak. MSN/WLM açmadan, e-posta gönderir gibi anlık ileti gönderebileceksiniz. Böylece sizin gönderdiğiniz mesaj karşı tarafa MSN/WLM üzerinden ulaşacak. Bilgisayarında anlık ileti yazılımı kurulu olmayan ve aceleyle mesaj yazması gerekenler için ideal bir uygulama olacağını düşünüyoruz.

Hotmail Artık Daha Hızlı

Microsoft’un kendi yaptığı ölçümlere göre, geniş bant internet kullanıcıları artık Hotmail’i %70 daha hızlı açabiliyor. Elbette dar bant internet kullanıcıları da unutulmamış, onlar için de yaklaşık %56’lık bir hızlanma söz konusu. Bu hızla birlikte göze daha çok hitap eden bir tasarıma geçen Hotmail, artık daha canlı ve farklı renkler arasından kendi stilinizi seçmenize de olanak sağlıyor.

Google Duyarsa Kızar mı?

İlk defa Gmail‘de görülen ve çok kısa süre içinde Yahoo‘nun kendi sistemine uyguladığı erken tanıma sistemini Hotmail yeni yeni sunuyor kullanıcılara. Artık e-posta gönderirken mesajınızın gideceği yere bir şeyler yazmaya başladığınızda adres defterinden buna uyuşan sonuçlar otomatik olarak listelenecek ve bunlardan birini seçebileceksiniz.

Sürekli Büyüyen Gelen Kutusu

Ayrıca kısa süre içinde aynı Gmail‘de olduğu gibi gelen kutunuzun boyutu sürekli artacak. Google 1 GB ile başladığı yola 7 GB ile devam ediyor ve her saniye bu boyutu artırıyor. Bu iş modelini benimseyen Microsoft tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

Hotmail depolaması sizinle birlikte otomatik olarak büyüyecek. Bu şu anlama geliyor: size ne kadar fazla depolama alanı gerekiyorsa o kadarına sahip olacaksınız. Bunun sınırları var, ancak sınırlar öyle geniş ki büyük olasılıkla sınıra yaklaşamayacaksınız bile.

Yeni Özellikleri Nasıl Kullanacaksınız?

Hotmail gelen kutunuzu açtığınızda, ekranın herhangi bir yerine iliştirilmiş olan “daha hızlı bir Hotmail mi istiyorsunuz, tam sürümü deneyin” şeklindeki bağlantıya tıklamanız yeterli. Hatırlatmamız gerekir ki, eğer Hotmail’i Türkçe kullanıyorsanız, bu yeniliklerden bir kısmından en azından şu an faydalanamayabilirsiniz.

:: Sizce Hotmail’in bu yenilikleri ona kaybettiklerini yeniden kazandırabilir mi?

Bilgi İçin: Hotmail
Yazan: Özhan Elma
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Hotmail Yaşlandı mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  gmail herzaman en iyisidir

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ha bir de “kaynak gösterin” diye sormuş cins.. Kaynağı adamlar kalın puntoyla yazmış hitwise diye.. “Türk müsün” diye sorasım geldi. 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Birisi demiş “sallama haber, Yahoo birinci”, ötekisi demiş “sallama haber, Hotmail birinci”… Yuh diyorum bir defa daha Türk olduğumuzu kanıtladık.

  “MSN kullananlar çoğunlukta” diye Hotmail kullananların çoğunlukta olduğunu nereden çıkardınız? Benim dört MSN hesabım var, sadece bir tanesi Hotmail!

  Ayrıca istatistiği kimin yaptığını bakmamışsınız. İstatistikleri Hitwise’dan almışlar, girin bakın bakalım sizin sallama dediğiniz bu hitwise kimdir, müşterileri kimlerdir.. Ondan sonra anlarsınız sallama mıymış değil miymiş..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  sallama bir haber kaynak nerde gosterirmisiniz dunyanin en cok kullanilan maili yahoo dur ve yahoo nun bu ozelligi meshurdur

 5. SDN Okuru dedi ki:

  msni gençler kullanıyor dolayısıyla hotmailıda gençler kullanıyor hadi %10 u gmail, yahoo vs kullanıyor desek yine hotmail 1.ci çıkar?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  atı alan üsküdarı geçti 🙂 forever gmail

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bu istatistik yanlış yada sadece amerika için geçerlidir

 8. SDN Okuru dedi ki:

  öldü microsoft öldü.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle Gmail en iyisi.
  Hotmailden bi şey ***** da amerikalılar sayesinde ayakta duruyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bende hotmail kullanıyorum ama yaşlı değilim 😛 🙂

" Hotmail Yaşlandı mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hotmail Yaşlandı mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hotmail Yaşlandı mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "