Okunma

Houston! Bir problemimiz var!


19 Mayıs 2018 Cumartesi 16:47
Houston! Bir problemimiz var!

NASA‘nın mevcut uzay görevi Expedition 55 kapsamında bir uzay yürüyüşü gerçekleştirecek olan Andrew Feustel adlı bir astronot ile Uluslararası Uzay İstasyonu arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Bu unutkan astronot uzay yürüyüşü sırasında Dünya ile bağlantı kurup canlı yayın yapacaktı. Bu canlı yayını sırasında ise GoPro kamerasını kullanacaktı. Ancak işler istenildiği gibi gitmedi ve yaşanan komik diyalog NASA’nın Twitch hesabı üzerinden tüm dünya ile paylaşıldı.

Kamerayı açtığı anda bilgi ekranında “SD Kart yok” uyarısını alan Feustel, bu uyarıyı anlamamış olacak ki Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bir çalışana sürekli bunun ne anlama geldiğini sordu. Çalışan tarafından “İçinde kart olursa kayıt esnasında kırmızı ışığın yanıp söndüğünü göreceksin” şeklinde yanıt alan Andrew Feustel bu cevabı da anlamayıp sorularına devam etti.

SD kartı bilmeyen astronot mu olur?

Bir kez daha “SD yok, bunun anlamı nedir?” diye soran unutkan astronot, bu sorularıyla ve teknolojik yönden bilgisizliğiyle sosyal medyanın diline düşüyor. En sonunda astronotun SD kartı dünyada unuttuğu ve yanına almadığı anlaşılınca canlı yayın bitirilmek zorunda kalındı. Bu zorlu uzay yürüyüşleri için yıllarca eğitim alan astronotların basit bir hafıza kartını bilmemesi de insanlar tarafından yeni bir eleştiri konusu haline geldi.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Houston! Bir problemimiz var!”

 1. Özgür dedi ki:

  Öncelikle o malzemeleri astronotlar hazırlamıyor. Yani unutma olayı yok.
  Ayrıca SD kart olmasına rağmen aşırı soğuk nedeniyle cihaz sd kart yok hatası vermektedir. Anlaşılamayan kısım içinde sd kart olmasına rağmen neden bu hatayı verdiğidir. Cevap Aşırı soğuk nedeniyle cihazın kartı okuyamamasıdır.

 2. Ahmet dedi ki:

  Bu kadar da olsun canım 🙂

 3. Serkan Ekmen dedi ki:

  İnsanları robot gibi yetiştirirseniz olacağı bu.. saçma sapan prosedürler yapıyorsunuz adam onları ezberliyor, başka bir şeyden bi haber oluyor, eminim o kişi bırak SD karti bilmeyi, prosedürün dışında iki yumurta bile kıramaz, gerçi uzayda yumurta yemezler bu söylediğim dünyada geçerli

  1. Burak Tuncbilek dedi ki:

   biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim bu konu hakkında.

" Houston! Bir problemimiz var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Houston! Bir problemimiz var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Houston! Bir problemimiz var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "