Okunma

HP, 2010’a Kârlı Başladı


24 Şubat 2010 Çarşamba 12:50
HP, 2010’a Kârlı Başladı

Geçtiğimiz günlerde teknoloji firması HP, 2010 mali yılın elde ettiği ciroyu düzenlediği bir toplantıyla dünyaya açıkladı. Yeni yılın bu ilk aylarında elde ettiği kazançtan gayet memnun olan şirket yetkilileri, 2009 ekonomik krizinin de artık teknoloji sektöründe etki göstermediğini iddia ettiler.

Mali yılın ilk çeyrek raporunda HP gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 8 artış kaydederek 31,2 milyar ABD Doları düzeyine ulaştığı belirtildi. Enflasyon oranıyla düzeltilen gelir artış oranı ise yüzde 5 olarak kayıtlara geçti.

Şirket Asya’da atağa geçti

Yılın ilk çeyreğinde Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) bazında hisse başına kazanç düzeyi ise 0,96 dolar oldu. Bu değer geçen yılın ilk çeyreğinde 0,75 dolardı. HP‘nin yayınladığı rapora göre firma Çin ve Güney Asya‘da geçen yıla kıyasla büyük bir gelir elde etti.

Şirketin Amerika dışındaki cirosu ve büyüe miktarı geçen senenin aynı aylarına göre yüzde 41 artmış oldu. HP Kurumsal İşletmeler İçin Veri Depolama ve Sunucu Sistemleri, toplam gelirini geçen yıla göre yüzde 11 artışla 4,4 milyar dolar olarak açıkladı.

Endüstri standardı sunucu geliri yüzde 27 artarken veri depolama sistemleri geliri yüzde 3 geriledi. Görüntüleme ve Baskı Grubu geliri ise yüzde 4 artarak 6,2 milyar dolara ulaştı. Amerika’daki mali yıllar yılın belirli bölümlerine bölündüğü için diğer ülkelere kıyasla ABD hükümeti daha fazla vergi kazancı elde edebiliyor.

:: HP’nin mali sonuçlarıyla ilgili yorumlarınız nedir?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" HP, 2010’a Kârlı Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HP, 2010’a Kârlı Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HP, 2010’a Kârlı Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "