Okunma

HP Devasa Verileri İşleyebilecek


19 Ekim 2011 Çarşamba 07:18
HP Devasa Verileri İşleyebilecek

Bu yılın Şubat ayında Vertica isimli veri analizi şirketini satın alan HP, Türkiye‘de de bu satın alma ile ilgili olarak harekete geçti.

Konuyla ilgili olarak dün İstanbul‘da HP BCS Ürün Müdürü İbrahim Karaca ve HP Sunucular Satış Müdürü Merden Kahvecioğlu‘nun katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda yeni çözümlerle ilgili bilgi veren Karaca ve Kahvecioğlu, veri analizinde yeni bir dönemin başladığını, artık bütün piyasanın yeniden şekilleneceğini ifade ettiler.

Bugüne kadar böyle büyük verileri işleyebilecek bir sistem olmadığını belirten İbrahim Karaca, Vertica satın almasıyla bu alana giriş yaptıklarını, işleyebilecekleri veri miktarının üst sınırının olmadığını ifade etti. Minimum 3 TB veriyi işleyebilecek bir altyapıdan bahseden Merden Kahvecioğlu ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskiden otomobile biniyorduk ve daha pahalı/güçlü bir otomobil alsak da trafikten dolayı ilerleyemiyorduk. Artık helikopter aldık ve önümüzde yeni fırsatlar çıktı. Sunduğumuz çözümler yeni bir çığır açacak, rekabet şartları değişecek.”

Bankacılık, telekom ve benzeri sektörlerde devasa boyutta verileri işleyebilen çözümler üreten Vertica, HP ile gücünü artırıyor. Firmalar için minimum 3-4 TB’tan büyük verileri işleyip istenen çözümleri sunan HP, yeni bir dönemi de başlatıyor.

Yeni çözümler sayesinde bankacılık, telekom, perakende gibi sektörlerde kişiye özel kampanya ve fırsatlar oluşturulabilecek. Örneğin en son otomobilini 3 yıl önce almış ve kredi borcunu bitirmiş birine yeni bir kampanya ile ilgili bilgi anında iletilebilecek. Ya da spor düşkünü bir kişi, sosyal ağ entegrasyonu ile ziyaret ettiği alışveriş merkezindeki spor salonunda indirim olduğunu önünden geçerken cebine gelen mesaj ile öğrenebilecek.

:: 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" HP Devasa Verileri İşleyebilecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HP Devasa Verileri İşleyebilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HP Devasa Verileri İşleyebilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "