Okunma

Profesyoneller İçin Yeni Seri; HP ProBook


19 Haziran 2009 Cuma 10:53
Profesyoneller İçin Yeni Seri; HP ProBook

HP ProBook serisi, en becerikli kurumsal dizüstü portföylerinden birini oluşturmak üzere ödül kazanmış HP EliteBook serisine katılıyor. Minimalist tasarımıyla dikkat çeken yeni HP ProBook serisi mat ve parlak yüzeyleri birleştirerek şık ve temiz bir görünüm sunuyor.


Yeni HP, şarap kırmızısı rengiyle dikkat çekiyor.

Şarap kırmızısı ve parlak siyah renk seçenekleri, özgün klavye tasarımı ve bundan önce daha yüksek fiyatlı modellerde bulunabilen bir dizi “Profesyonel Yenilik” özellikleriyle fark yaratan HP ProBook serisi, iş dünyası için gerekli özelliklerin ve  işlevlerin tasarımla birleşimini sunuyor.

17,3 inç’lik Ekran

Yeni HP ProBook modellerinin standart s serisinde cıvasız bir tasarım, 15,6 inç ve 17,3 inç geniş ekran seçeneklerinde yüksek tanımlı (HD)1 LED arkadan aydınlatma bulunuyor. Klavyenin yenilikçi tasarımı yüzeyden daha yüksekteki tuşlarla açık ve aralıklı bir klavye sunuyor. Geleneksel klavyelerle aynı kullanışlılığı sunan yeni klavye tasarımındaki yükseltilmiş yüzey kir ve tozun saklanabileceği daha az bir yer bırakıyor, bu da temizliği ve bakımı daha kolay hale getiriyor.


Yeni klavye tasarımı tozlanmayı önlerken temizliği de kolaylaştırıyor.

Bazı HP ProBook modellerinde HP Mobile Broadband’e sahip en son kablosuz bağlantı özellikleri bulunuyor. Yerleşik Qualcomm Gobi teknolojisi, HP dizüstü bilgisayarlarının birden çok mobil genişbant ağ teknolojisini ve mobil operatörü destekleyecek tek bir modülü – HP un2400 – kullanmasına olanak tanıyor. Bu da kullanıcı açısından uluslararası dolaşım seçeneklerini artırıyor ve bir mobil veri paketi seçerken daha fazla esneklik sağlıyor.

Linux Alternatifi de Var

Microsoft Windows işletim sistemi seçeneklerine ek olarak, bazı HP ProBook s-serisi modellerde artık Novell SuSE Linux Enterprise Desktop 11 de yüklenmiş olarak geliyor. SuSE Linux kullanıcılara bekledikleri bağlanabilirlik, kullanışlılık ve özellikleri sunan kullanımı kolay bir açık kaynak işletim sistemi olarak dikkat çekiyor.


İsteyen kullanıcılar Windows yerine SuSE Linux Enterprise Desktop 11’i tercih edebiliyor.

ProBook s serisindeki HP Profesyonel Yenilikleri arasında e-postaya, takvime, görevlere ve kişi bilgilerine tek bir tuşla saniyeler içinde erişimi sağlayan HP QuickLook 2 yazılımı da bulunuyor. HP SpareKey özelliği ise parola unutma sorunlarını, sisteme derhal giriş yapmayı sağlayan önceden belirlenmiş üç kimlik tanımlama sorusu kullanılarak ortadan kaldırıyor.

Geri Dönüştürülebilir

Daha fazla veri güvenliği için File Sanitizer for HP Protect Tools dizüstü bilgisayardan dosyaları, klasörleri ve kimlik tanımlama bilgilerini kalıcı olarak siliyor. Bu sayede müşteriler iş verilerinin silinmiş olduğundan emin olarak dizüstü bilgisayarlarını gönül rahatlığıyla geri dönüşüme gönderebiliyorlar.

Geri dönüştürülebilir olarak tasarlanan ProBook s serisi endişe verici malzemelerin ortadan kaldırılması ya da azaltılması sayesinde çevreye olumsuz etkileri en aza indirilerek üretiliyor. Bu da daha az kaynak kullanılmasını ve enerji tüketiminin azaltılmasını sağlıyor.

Bütün HP ProBook portföyü EPEAT (Electronic Products Environmental Assessment Tool-Elektronik ürün Çevre Değerlendirme Aracı) gümüş derecesine sahip bulunuyor ve enerji tasarrufu açısından ENERGY STAR ile sertifikalanıyor.

Akıllı Adaptörler

Microsoft Windows işletim sistemleri ile yapılandırılan HP ProBook modelleri belli bir süre işlem yapılmadığında kişisel bilgisayarı otomatik olarak düşük güç moduna geçirerek enerji tasarrufu sağlamak için bir güç yönetim yeteneği içeriyor. Enerji tasarrufu sağlayan HP Akıllı AC Adaptörleri ise dizüstü bilgisayarın gerektiğinde otomatik olarak güç ayarlamaları yapmasına olanak tanıyor. Ek olarak, HP dizüstü bilgisayarların yüzde 90’ından fazlası (ağırlık olarak) geri dönüştürülebilir ya da tekrar kullanılabilir özelliklere sahip (arazi doldurmada kullanılmıyor).

Seride Bulunan Modeller

HP ProBook 4510s ve HP ProBook 4515s – 15,6 inç 16:9 HD geniş ekran LED arkadan aydınlatmalı ekrana sahip. Dizüstü bilgisayarlarda performans ve bağlantı için yüksek beklentileri karşılamak üzere of Intel (4510s) ya da AMD (4515s) işlemci seçeneği ve ayrık ya da UMA grafik kartı seçeneği sunuluyor.

HP ProBook 4710s – Ailedeki en geniş, 17,3 inç 16:9 HD+ geniş ekran, LED arkadan aydınlatmalı ekranı içeriyor. Daha yoğun grafik kullanan uygulamalar için dizüstü bilgisayarda video belleği olarak 512 MB’ye kadar GDDR2 ile birlikte ATI Mobility Radeon HD 4330 bulunuyor. Ayrıca Intel Core 2 Duo işlemci ve isteğe bağlı tümleşik Bluetooth kablosuz teknolojisi de içeriyor. Dizüstü bilgisayarda tümleşik bir nümerik tuş takımının yanı sıra, HD ekranları bağlamak için bir HDMI bağlantı noktası da bulunuyor.

USB 2.0 Yükleme İstasyonu

HP USB 2.0 Yükleme İstasyonu ise HP ProBook s serisine uyumlu bir aksesuar olarak dikkat çekiyor. Yalnızca tek bir adımda kullanıcılar klavyelerini, farelerini, ekranlarını, yazıcılarını ve diğer çevre birimlerini bağlayabiliyor ve aynı anda çalışan dört evrensel seri veriyolu (USB) üzerinden bağlı cihazı kullanıp video, ses ve ağ bağlantısı elde edebiliyorlar.

:: Yeni seriyi beğendiniz mi?

Bilgi için: HP
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Profesyoneller İçin Yeni Seri; HP ProBook konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Profesyoneller İçin Yeni Seri; HP ProBook ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Profesyoneller İçin Yeni Seri; HP ProBook ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "