Okunma

Ekran Dikizleme Ortadan Kalkıyor!


19 Ekim 2015 Pazartesi 14:30
Ekran Dikizleme Ortadan Kalkıyor!

HP3M ile birlikte sadece ekrana doğrudan bakan kişinin görebileceği ekranı olan dizüstü modeli geliştirdi. Dışarıda, okulda, internet kafelerde hatta ofislerde dizüstü kullanıcılarının güvenlik endişelerinden bir tanesi çevrelerinde bulunan meraklı vatandaşlardır şüphesiz. “Ne yapıyor ki acaba?” sorularıyla birlikte tek gözü kendi işindeyken bir gözü ise daima sizin ekranınızdadır.

Eğer data’lara dayanan bir iş yapıyorsanız, siyasi bir gazetede çalışıyorsanız veya işinizle ilgili bir rapor yolluyorsanız bu dikizlenme meselesi düşünüldüğünden daha da vahim sonuçlar doğurabiliyor. Böyle bir işiniz yoksa bile en azından fazlasıyla sinir bozucu bir durum olduğu kesin.

dikizlenme

HP, bugün resmi olarak tam da bu soruna çözüm niteliğinde olan yeni bir dizüstü modelini tanıtacak. Dizüstünün ürün fotoğrafları, özellikleri hakkında bir bilgi yok fakat kazandıracağını bildiğimiz özellik oldukça önemli. HP’nin resmi açıklamasına göre bu yeni nesil laptop modeli 2016’nın ortalarında yapacağı lansmanlarla birlikte tanıtılacak.

Ekran teknolojisi nasıl çalışıyor?

Aslında monitörün tasarımında veya görünümünde bir değişiklik yok, sadece küçük bir kısayol aracılığıyla ekran üzerinde küçük bir pencere açarak asıl işin bu kısımda görüntülenmesini sağlayacak bir yenilik. Windows 10 PC’lerde yeri edinen Cortana kısayoluna benzer bir kısayol HP tarafından eklenerek dizüstülerine bu özelliği kazandıracak. Üstelik HP ve 3M, bu teknolojinin sadece kısayolda kalmayacağını belirterek; kenarlardan görünmemesi için, parlaklık oluşturabilecek renklere sahip bir çerçeve ile başkalarının ekranı görmesini zorlaştırabileceğini belirtti.

:: Başkalarının ekranınızı dikizlemesinden rahatsız oluyor musunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Ekran Dikizleme Ortadan Kalkıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  zaten eski ekranların görüş açısı düşüktü… yeni buluş deyip, depodaki panelleri satmaya kalkmasınlar.. bu insan aklıyla dalga geçmek olur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  türklerin ;
  – hişşşt , baban geliyo tikkayyyt
  -kapa,kapa,kapa,kapa diye çalışan (daha çok uyarı sistemine dayanan) bir çözüm geliştirmesini sabırla bekliyoruz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ATM ekranlarında var zaten, buna cep telefonları için filmde yaptılar pcye uygulmak çok mu zordu da 2015 yılına kaldılar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence guzel teknoloji….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Konulu filmler icin ideal cözüm:D

 6. SDN Okuru dedi ki:

  CS oynarken ekran yapamazlar artık asdfghjkkl

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kısa ve uzun boylular ekranı göremez. kısalar ekran karşısan geçince altlarına yastık koyarlar artık 😀 😀 😀 😀 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yillarca bilmem kac dereceden görünen ekran diye ***** sirek karsidan görü***** teknoloji ne ilginc !!!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  insan bunalır oyle. begenmedim.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık.

" Ekran Dikizleme Ortadan Kalkıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ekran Dikizleme Ortadan Kalkıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ekran Dikizleme Ortadan Kalkıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "