HTC akıllı telefonları adına şaşırtan itiraf!


06 Ekim 2019 Pazar 07:40
HTC akıllı telefonları adına şaşırtan itiraf!

Bir zamanlar akıllı telefon piyasasını yönlendiren markalardan birisi olan HTC, son yıllardaki istikrarsız ve başarılı olmayan performansından arınmak istiyor. Eylül ayında CEO değişikliğine giden şirketin başında bulunan Yves Maitre, gözle görülen ancak dile getirilmeyenlerden bahsetti.

HTC akıllı telefonlar neden başarılı olamıyor?

Yıllardır kâr hanesini artı yerine eksi istatistikler ile dolduran HTC, bu yılın ikinci çeyreğinde de zarar açıkladı. Üst üste beşinci kez işlerin iyi gitmediğini resmi bir dil vasıtasıyla açıklayan Tayvanlı şirket, geçtiğimiz temmuz ayında çalışanlarının dörtte birini işten çıkartmıştı.

2011 yılında akıllı telefon pazarının yüzde 11’ini yöneten firmanın CEO’su Yves Maitre, HTC’nin mobil cihaz üretimindeki eğiliminden bahsetti. Tecrübeli iş insanı, şirketinin akıllı telefon donanımı konusunda yenilik yapmayı bıraktığını resmen doğruladı.

HTC akıllı telefonlar

Apple’ın çalışmalarını, Samsung’un çabalarını ve Huawei’nin ekiplerini öven CEO, sözlerine şöyle devam etti:

Apple, Samsung ve Huawei üçlüsü, telefon tasarımına yatırım yapmak adına inanılmaz işler başardılar. Biz bu yolu tercih etmedik çünkü o sıralar yenilik yapmak amacıyla sanal gerçeklik teknolojisine sermaye sağlıyorduk.”

“Gençken biri bana yanlış zamanda doğru olmanın yanlış olduğunu ve doğru zamanda yanlış olmanın doğru olduğunu söyledi. Sanırım yanlış zamanda biz haklıydık ama şimdi bu şirketlere yetişmemiz gerekiyor. Bir zamanlama hatası yaptık.”

HTC ceo Yves Maitre

“Zamanı önceden tahmin etmek çok zor. Yaptığımız hata, can yakıcı bir hata ve bu yüzden cebimizden para çıkıyor. Zamanlama hatasından kurtulduğumuzu hissediyorum. Ekibimiz ile bilançolarımız, hissiyatımı destekler nitelikte. Yenilik konusunda hâlâ çok fazla konsepte sahibiz.”

HTC’nin en yeni projesi olan Vive Cosmos, yönetimin en yeni ilgi odağı olarak dikkat çekiyor. Sanal gerçeklik teknolojisine odaklanan Yves Maitre, müşterilerin tercihlerinden bahsederek sözlerini şu şekilde tamamladı:

HTC Vive Cosmos

“Bir müşterinin sizin ürettiğiniz cihazı benimsemesi esas meseledir. İnsanlar teknolojinizi nasıl benimsiyor? Bu soru çok kritik. 5G, gelişme mevzusundaki birincil darboğazdır.”

“Gayri safi yurt içi hasılası yüksek olan ülkelere odaklanacağız ve onlara daha yüksek kaliteli el cihazları üreteceğiz. Rekabet değişiyor. Hepimiz dünya pazarında pazar payının azaldığı ve bir müşterinin artık en son model Huawei telefonuna sahip olmamaktan dolayı hayal kırıklığına uğradığı bir döneme şahitlik ediyoruz.”

HTC

Donanım ve fotoğrafçılık konusunu önümüzdeki birkaç ay içerisinde çözeceğiz. Müşterilerimize istediklerini vereceğiz. İşimiz doğrudan 5G’nin aracılar sayesinde nasıl dağıtıldığına bağlı ve 2020’nin 5G’nin başlangıç noktası olacağını biliyorsunuz.”

“Bir iletişim ağını dağıtmak genellikle 2 yıl sürer. Yeni iletişim teknolojisini 2023 yılında daha çok hissedeceğiz. Bu sebepten ötürü 2025 yılı bir dönüm noktası olacak. Hepimiz bu teknolojiye ve bu teknolojinin dağıtım hızına bağlı yaşıyoruz.”

HTC’nin akıllı telefon üretmek yerine alternatif sistemler üretmesini nasıl buluyorsunuz?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

39 yorum - “HTC akıllı telefonları adına şaşırtan itiraf!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu anda 2015 Ağustos yılında aldığım HTC Desire eye kullanıyorum hala şarjı stabil hala iki güne yakın gidiyor tamir görmesi arada sabunlu sungerle yıkarım da Keşke tekrar telefon uretse HTC lütfen çekilme bu pazardan severek hala cihazimi kullanıyorum çizik dahi yok başka telefona ısınamadım bir türlü Oysa HTC den önce tam bir telefon manyağı idim en fazla iki ay ondan sonra değiştir taki HTC çıkana kadar zamanınızda 3 d telefon da çıkarmıştı arkadaşımda vardı o zamanlar alamadım çok güzeldi inşallah artık aramıza döner dönsün telefonum yine HTC olacak

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuanda bu haberi Huawei marka cihazımla okuyorum.. Sanirim anlaşılmıştır konu

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  U12

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam özeleştiri yapmış ama hala akıllanmamış. Hala daha “gayri safi yurt içi hasılası yüksek olan ülkelere odaklanacağız ve onlara daha yüksek kaliteli el cihazları üreteceğiz” diyor. Bu HTC adam olmaz.

  Zamanında altta dev gibi çerçeve koyuyorsunuz, bari oraya kapasitif tuş koyun diye eleştirildiğinde de o zaman ki yönetici “biz oraya anteni koyuyoruz” gibisinden bir açıklama yapmıştı. Ve 3, 4 üstüste söylenmesine rağmen bunu değiştirmedi.

  Sony ve HTC. İkisi de kullanıcı geri dönüşlerini umursamayıp, “biz en iyisini biliriz be en iyisi bu, bunu kullanacaksınız” kafasında ürünler çıkardı ve sonları ikisininde piyasadan silinmek oldu. Çokta güzel oldu.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haberin ortasında ön yüzü tamamen ekran olan bir htc telefonu var adı ne acaba

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haberin ortasında ön yüzü tamamen ekran olan bir htc telefonu var adı ne acaba

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Htc o kulakliklari unutulmaz efsaneydi zamanında

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  ürün çeşitliliği, stok, pazarlama stratejisi, servis ve yedek parça sıkıntılarını da çözmeleri lazım yeni telefonlar üretecekler ise. tekrar yükselişe geçebilirler mi? zor ama imkansız değil.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Hırrım htc kullanmayi birakmis sirkete trip atiyo forum sitesinden. Hayali burdan hediye telefon falan galiba. Digeri telefonunu degistirecek burdan htcye siparis veriyo fiyat performans telefonu yapin diye. Bos insanlar haberin konusu disinda nelere odaklaniyor iste

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Ah htc ah androidde ios stabilitesini veren o yağ gibi akan sense arayüzü, htc one m7yi hala donmasız kullanıyorum. Reset attığına raslamadım. 6 yıllık telefondan bahsediyoruz.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  HTC telefonlarının son moddelin imalatveihracad son teknoloji üretilmesi ve satışa sunulması uygun fiyatlarda piyasaya sürülmesi10 numara olur benmemnunum cihazın H T C takılarak5yıl kullanıyorum memnunum

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  HaTiCe nin başına gelenler ders konusu oldu. Telefonda kaybettiği prestijini başka teknolojilerde yakalamaya çalışıyor. Tekrar eski günlerine dönebilir tek yapması gereken fiyat performans telefonu çıkartmak. Balığa sormuşlar denizi nasıl bilirsin! O kim demiş. HTC balık olmuş gibi…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Yıllardır htc kullanıyorum çok memnunum yenilikler bekliyorum başarılar

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Zamanında Htc One X cihazını çok beğeniyordum. Nerdeeen nereyeee…

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  İlk olarak u11 sonra u12 gayet memnunum HTC den çok kaliteli cihazlar üretiyorlar. Tek sıkıntısı güncelleme keşke biraz daha peşine düşseler

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  HTC Desire820 kullanıyorum 3.5 4 sene oldu ama ya bir ya iki kez güncelleme geldi gelmesini istiyorum ya

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Htc , bence kullanım kolaylığı ve hakikaten akıllı cihaz denen telefonu güzel yapıyor. Digerlerine yetişir vede daha başarılı olur. Kaldığı yerden başlasın Desire x model bir telefon var optik zuum hala çalışıyor

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Htc satış politikası yüzünden bu durumda aynen sony gibi. Amiral gemisi telefonların fiyatları aşağı yukarı aynı ama bu iki firma apple’a özenme yüzünden şimdi yalnış yerdeler

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam demis: yanlis zamanda cok kaliteli estetik telefonlar urettik ve hata yaptik diye. Hakli.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim gibi 10 sene htc kullanan sağlam bir fanı bile kaybettiyseniz diğerlerini düşünmek bile istemiyorum. Tasarım yüzünden bıraktım. Adamlar ekran kasa oranında yarış yaparken bizim htc ön tarafa logo koymakla meşkul idi. No oldu şimdi mutlumusunuz. Ben de huawei kullanıyorum.. Geçmiş olsun…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bir HTC kullanıcısıyım şimdi kullandığım 3 üncü telefonum 2 si bozuk yapılmıyor neden tamir yapılmıyor bu konu hakkında bilgi almak istiyorum lütfen benim telefonlarımı yaptırın yada yeni telefon gönderin yoksa dava açacağım bilginize

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  HTC m8s kullanıyorum çıktığında almıştım hala bende arkadaşlarım ne sağlammış diyor. Lütfen telefonda kendinizi geri bakmayın

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Htc m7 – m8 zamanında iyi telefondu

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  HTC Desire 820 kullanıyorum. Çok severek almıştım. Ama çok üzdünüz.!!! Hatadan dönmek bizim gibileri kazandırır size.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  insanlarin ellerindeki htcleri bit kampanya yaparak normal fiyatlarla yeniden htcli yapabilirsiniz

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Sırada Motorola, Nokia ve LG var. Dikkat etmezse sıradaki ise OnePlus.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Üzüldüm. HTCnin akıllı telefona devam etmesini isterdim..

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  HTC telefonlar guzel ama birde guncelleme yapsalar mesela Ben desire pro 10 kullaniyorum

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Hala htc one M8 kullaniyorum kesinlikle memnunum yeni ceo ile daha gelismis htc ler uretmenizi sabirsizlikla bekliyorum basarilar..😊

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  HTC fiyat politikası ile batmaya mahkum şirkettir, bir cihaz yapıyor piyasaya sürüyor resmen hemen zengin olalım peşinde yok öyle dava, HTC nin tek kurtuluşu xisomi gibi yuksek özellik koyup uygun fiyat çekmesi başka kurtuluşu yok

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  HTC telefonum var emin olun pişmanlıktan başka birşey değil kesinlikle beş para etmez bir cihaz

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  İnşallah geri dönerler

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Htc cok gec kaldın o sirket yeniden sahalanamaz piyasayi kaybettiniz

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazık bende aylardır HTC U13 Cikarmi diye bekliyorum . U12 çok güzel bir telefon du umarım iyi bir çift ön kamarali harika foto çeken işlemcisi 855 ++ li bir telefon yaparlar

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Lutfen htc telefon piyasasina geri donsun ***** kalitede kamera ve arayuz yapan firmanin saglam telefonlari piyasada kalmali ve devam etmeli..i love htc

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  İtiraf ediyorum htc yi aslında ben bitirdim onlardan cihaz alamayınca gurur yaptılar. Kepenki indirdiler 🙁 pişmanım

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Yani bence stratejik bir karar. Cep telefonu,tablet ve akıllı saat pazarı HTC için cidden zor dönem karar olur. Alternatif para kaynakları üretmesi daha mantıklı, yani 5G veya daha ileri sistemler gibi.

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  HTC geri dönsün istiyorum efsane

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yıllardır HTC kullanıyorum zamanında hd2 de Windows işletim sistemi varken Android e donusturmustum dünü da bilmeniz lazım Android HTC ile yayılmıştır tüm dünyaya karalamamak lazım telefonda görsellik arıyorsan lütfen uzak dur alma

" HTC akıllı telefonları adına şaşırtan itiraf! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HTC akıllı telefonları adına şaşırtan itiraf! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HTC akıllı telefonları adına şaşırtan itiraf! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!