Okunma

Uzun süredir kan kaybeden HTC fena çakıldı!


07 Temmuz 2018 Cumartesi 09:00
Uzun süredir kan kaybeden HTC fena çakıldı!

Akıllı telefon pazarında ilk günden bu yana söz sahibi olan HTC, günümüzde rekabet ettiği firmaların gölgesinde kaldı. Rakiplerine kıyasla ciddi yenilikler sunamayan ve her geçen gün eriyen şirketten, bir kötü haber daha geldi.

Dünya genelinde 6450 personeli bulunan HTC’nin, Tayvan’daki üretim biriminde görev alan 1500 kişiyi, yani neredeyse çalışanların dörtte biri işten çıkaracağını geçtiğimiz günlerde sizlere duyurmuştuk. İşten çıkarma sürecinin Eylül ayına kadar tamamlanması beklenirken, mali sonuçlarını açıklayan şirket adeta çakıldı.

HTC kan kaybetmeye devam ediyor: %67 gelir kaybı

Şirket Haziran ayında 62 milyon avro gelir elde etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile yani Haziran 2017’de elde edilen 192 milyon avro gelir ile kıyasladığımızda ise, yüzde 67 gibi oldukça ciddi bir düşüş yaşandığı gözler önüne seriliyor.

Mayıs 2017 ile kıyaslandığında ise şirketin yüzde 9 oranında bir düşüş yaşadığı görülüyor. HTC’de yaşanan düşüş uzun süredir devam etmesine rağmen, birçok analist Haziran 2018’in marka için oldukça iyi geçmesini bekliyordu.

Zira, yeni sanal gerçeklik başlığı Vive Pro ve amiral gemisi HTC U12 Plus‘ın şirkete ciddi bir gelir sağlayacağı düşünüldü. Ancak, beklendiği gibi olmadı ve Tayvan merkezli şirket son iki yılın en büyük gelir kaybını yaşadı.

Son olarak U12 Plus sevkiyatlarının, Haziran sonuna kadar geciktiğini belirtelim. Bu nedenle amiral gemisinin etkisi içerisinde bulunduğumuz Temmuz ayında kendisini gösterecek. İşten çıkarmaların tamanlanması ile birlikte HTC kan kaybetmeye devam ediyor haberleri son bulacak mı hep birlikte göreceğiz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

73 yorum - “Uzun süredir kan kaybeden HTC fena çakıldı!”

 1. Anonim dedi ki:

  Ben u ultra kullanıyorum ve kamerada ısınma sorunu dışında gayet memnunum. Zaten kamera da her telefon ısınıyor çok büyük sıkıntı değil diye düşünüyorum.

 2. Lost dedi ki:

  HTC LOSTTTTTTTTTTTTTTTTT

 3. Lost dedi ki:

  HTC LOSTTTTTTTTTTTTTTTTT

 4. Mehmet hamdullah dedi ki:

  Htc servis konusunda değişikliğe gitmediği sürece Türkiye’de bir işe yaramaz iPhone servise götür sorgusuz sualsiz işlem görürken htc kendi hatasını kullanıcıya yükleyip hizmet verdirmemektedir bir kere aldım bin pişman oldum bir daha tövbe htc kullanmam

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  HTC hâlâ iflas etmedi mi??? Bu şirketin ardında devlet var bence. Şimdiye dek iflas etmemiş olması çok şaşırtıcı.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  4000 tl cihaz satarsan olacağı bu uygun fiyatlı versin bak o zaman iphone samsung kalırmı maliyeti bak cihazın fiyatına bak 12 tane cihaz fiyatına kar olursa kaybetmenin ksrşılığıda bu olur yahu.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Htc instagram sayfalarına bakıyorum. Htc italia ve pek çok sayfası terkedilmiş gibi. En son 2016’da paylaşım yapmışlar. Sanki bilerek küçülmek istiyorlar ne reklam ne sosyal medya kullanmıyorlar. Nokia mobile nasıl alıp canlandırdılar, htc’de bence doğru yönetecek grup’lara satılması lazım. Google aldı denmişti ama tamamını değil sanırım, google’ın yem ediceģini sanmam ayakta tutacaktır hiçbir marka android kabul etmezken htc cesur bi adımla ilk android telefonu çıkardı beraber uzun yıllar geçirdiler yani.

" Uzun süredir kan kaybeden HTC fena çakıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzun süredir kan kaybeden HTC fena çakıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzun süredir kan kaybeden HTC fena çakıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "