HTC, Türkiye’de Selfie Araştırmasını Paylaştı


17 Şubat 2015 Salı 13:45
HTC, Türkiye’de Selfie Araştırmasını Paylaştı

HTC, yeni duyurduğu araştırmasıyla Türkiye’nin selfie’sini çekti dersek yanılmış olmayız. HTC, yapmış olduğu araştırmayla, yaklaşık 1 senedir oldukça popüler olan selfienin, Türkiye’deki yansımasını bizlere gösteriyor.

HTC, Somera araştırma şirketiyle işbirliği içinde selfie’lerin en yoğun olarak paylaşıldığı sosyal paylaşım sitesi Instagram üzerinde bir araştırma gerçekleştirerek, ülkenin selfie haritasını çıkardı.

Türkiye’deki tüm bölgelerin ve illerin dahil edildiği, bölgeler ve cinsiyetler arası farkların ortaya çıkarıldığı araştırmada, ilginç sosyolojik bulgular elde edildi.

Instagram’daki 70 bin fotoğraf incelendi 

Türkiye’de Selfie Araştırması’nda son üç ayda sosyla medyada paylaşılan 70 bin selfie etiketli paylaşım taranırken, bunlardan anlamlı bulunan yaklaşık 3500 tanesi Somera analistleri tarafından değerlendirmeye alındı.  

Çalışmaya 7 bölgeden tüm iller dahil edilirken, analizde coğrafi bölgeler ve cinsiyetler arası farklar öne çıkarıldı.

15-02/17/htc_selfie_final.jpg

Görseli büyütmek için üzerine tıklamanız yeterli

Erkekler selfie’yi sevdi

Genelde selfie’lerin ağırlıklı olarak iç mekânlarda çekildiği, çekenlerin de güler yüzlü ve özenli olduğu görülen araştırmada, Türkiye’de erkeklerin de en az kadınlar kadar selfie-sever oldukları ortaya çıktı. Selfie çekenlerin yüzde 49’unu erkekler, yüzde 38’ini kadınlar, yüzde 13’ünü ise hem kadın hem de erkeklerin ortak olduğu selfieler oluşturdu. Buna göre erkekler son üç ayda kadınlara göre yüzde 11 daha çok selfie çekti.

Arkadaşlar, aile ve sevgiliden önde

Birlikte çekilen selfie’ler içinde en çok arkadaşlarla birlikte olanların paylaşıldığı ortaya çıktı. Birlikte olan selfie’lerin yüzde 48’i arkadaşlarla çekilirken, yüzde 26’sı sevgiliyle, yüzde 23’ü ise aileyle çekildi. Toplam selfie’ler içinde sevgiliyle çekilen selfie’lerin oranı yüzde 3’te kalırken, sevgiliyle en çok selfie paylaşılan bölge yüzde 5 ile Marmara Bölgesi, sevgiliyle en az selfie paylaşılan bölge ise yüzde 1 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. 

Selfie’lerde içerdeyiz

Araştırmada incelenen selfie’lerin yüzde 66 oranında iç mekânda yüzde 34 oranında ise dış mekânda çekildiği gözlemlendi. Selfie’lerin yüzde 96’sının manzarasız, ancak yüzde 4’ünün bir manzaranın önünde olduğu görüldü. Manzaralı selfie’ler her ne kadar az olsa da en çok manzaralı selfie paylaşılan bölge ise yeşilin binbir tonuyla bezenmiş dağlarıyla Karadeniz oldu. Karadeniz Bölgesi yüzde 9 oranında manzaralı selfie’leriyle birinci olurken, Marmara ve Güneydoğu bölgeleri yüzde 7 ile ikinciliği paylaştılar.

Kadınlar daha seksi, erkekler daha manzaralı

Erkeklerin paylaştıkları selfie’lerin kadınlarınkine göre daha çok manzaralı dış mekânlarda ve arkadaşlarıyla birlikte olduğu ortaya çıktı. Kadınların ise daha çok iç mekânda, özenli ve tüm vücudu kapsayan selfieler paylaştığı görüldü. Kadınlar erkeklere oranla 12 kat fazla seksi nitelikte selfie fotoğraf paylaşırken, bu konuda daha çekingen olduğu görülen erkeklerin sadece yüzde 1’i seksi özelliklere sahip selfie’leri sosyal medyada paylaştı.

Erkeklerin yüzde 8’i manzaralı selfie çekerken, bu oran kadınlarda yüzde 3’te kaldı. Gülümseyen selfie’lerde ise kadınlar erkekleri geride bıraktı. Kadınların yüzde 56’sı selfie’lerde gülümserken, bu oran erkeklerde yüzde 47’de kaldı. Grup halindeki selfie’lerde ise insanların tek selfie’lere oranla daha çok gülümsediği görüldü.

Kadınlar Maramara ve Akdeniz’de önde 

Erkekler Türkiye genelinde kadınlara oranla daha fazla selfie çekerken, bu oranların Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da daha belirgin olduğu görüldü. Doğu Anadolu Bölgesi’nde selfie paylaşanların yüzde 60’ı erkek, yüzde 29’u kadın olurken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise selfie paylaşanların yüzde 63’ünü erkekler, yüzde 24’ünü kadılar oluşturdu. Kadınların sadece Marmara ve Akdeniz bölgelerinde erkekleri geçtiği görülürken, İç Anadolu Bölgesi’nde ise sadece 1 puan farkla erkekler öne geçti.

Selfie’lerde yalnızız 

Araştırmada tekli selfie’lerin birden fazla kişinin bulunduğu selfie’lere oranla daha çok olduğu görüldü. Araştırma dahilinde tekli selfie’lerin oranı yüzde 59 olurken, çoklu selfie’lerin oranı ise yüzde 41 oldu. Bu kritere göre en sosyal selfie’ler yine Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden çıktı. Güneydoğu’daki çok kişi barındıran selfie’ler yüzde 55 iken, tekli selfie’ler yüzde 45’te kaldı. Selfie’lerde aile üyelerine en çok yer veren bölge ise yüzde 10 oranıyla yine Güneydoğu oldu.

Araştırmaya göre en güler yüzlü selfie’ler Güneydoğu ve Ege bölgesinden, en doğallar ise Doğu Anadolu’dan çıktı. En somurtkan selfie’ler ise İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz’den çıktı. Güneydoğuluların selfie’lerinde yüzde 66 oranında, Egelilerin ise yüzde 60 oranında gülümsediği görüldü. En çok özenerek selfie çeken bölge yüzde 65 oranıyla Marmara olurken, en az özenen bölge ise yüzde 46 ile Karadeniz oldu.

Taşar: Selfie trendine teknolojimizle ve içeriklerimizle cevap veriyoruz

Selfie trendinin 2005’ten bu yana yükselmeye devam ettiğini ve yeni tarzlar kazanarak sosyal medyanın vazgeçilmezlerinden olduğunu belirten HTC Türkiye Ülke Müdürü Canan Taşar, HTC’nin de geçen yıl zirve yapan selfie trendine aynı yılın Ekim ayında 13MP ön kamera ve flaşlarına sahip HTC Desire EYE ile cevap verdiğini söyledi.

Yaptığı her işte insanı odak noktasına alan HTC’nin, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları için yenilikçi ve kişisel deneyimler yaratmak adına, tasarımın ve teknolojinin sınırlarını sürekli zorladığını vurgulayan Taşar şunları söyledi:

“Selfie’nin daha da fazla yayılmasının önünde bir bariyer bulunuyordu. Selfie çekimi için gerekli olan ön kameraların yeterince yüksek çözünürlüklü olmaması, geniş açılı olması ve görüntüyü deforme etmesi, bu tarz paylaşımları yapmak isteyenlerde kaygı yaratıyor, selfie çekmekten kaçınmalarını sağlıyordu. HTC Desire Eye, 13 megapiksellik ön kamerası ve hatta ön flaşıyla farkını ortaya koydu. Diğer Desire ve One ailesine ait modellerimizde de ön kameraların kalitesi yükseltildi. Böylece selfie fotoğraf ve videoların yanı sıra görüntülü mobil konuşmalarda ‘kötü görünme endişesine’ de son verdi. Böylece tüketicilerin sesini dinleyerek selfie evreninin genişlemesine katkıda bulunduk diyebiliriz. Mobil teknolojide en yenilikçi kişisel deneyimleri yaşatırken, gelişen mobil trendlerin arkasındaki eğilimleri ve beklentileri ciddiye alyor, bu eğilimler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya gayret ederek, bu bilgileri kamuoyuyla paylaşmayı sürdürüyoruz” dedi.

 

:: Selfie çekiyor musunuz? Eğer çekiyorsanız genel olarak çektiğiniz fotoğraflar nasıl bir yapı çiziyor?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Mussolini
Mussolini
5 yıl önce

Ýlla çekeceksem kendimi telefonu sabitlerim bir yere zamanlama moduyla çekerim yada biri çeker beni arkadaþlarla da bu þekil çekeriz bence selfie ergence bir davranýþ.Telefonun ön kamerasý benim için sadece görüntülü görüþme içindir.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

heves

NikO ASMU
NikO ASMU
5 yıl önce

Aynen

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Selfielerimiz anlamsız olma nedeni şudur ben staj yaptığım yerde bir kaç aylığına işe girmiştim geçici bir iş arıyordum her neyse. Yangın var dediler ama yangını başlatan da bizim fabrikadan biri gittik kovalarla söndürmeye. Kimi dedikodu yapıyor kimi selfie çekiniyor yangın esnasında böyle insanlar ne için doğduklarını çözmüş değilim. Hayır ne bileyim insan gelir yangın var zaten al bir kova su sende dök toprak dök yok selfie çekiniyorlar. Vaya alan yandı jandarma geldi komutan bana zigon sehpa lazım ayağına sehpayı aldı 🙂 Sonuç fabrikaya ceza yok.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

lüzumsuzluk

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Saçma sapan bence

GhostX
GhostX
5 yıl önce

Bazýlarý bir poz uðruna ne þekillere giriyor

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Htcnin boş işleri bunlara yatırım yapacağına servis kaliteni arttır rezillik

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

en fazla selfie diyarbakırda çekilmiş 😛

" HTC, Türkiye’de Selfie Araştırmasını Paylaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HTC, Türkiye’de Selfie Araştırmasını Paylaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HTC, Türkiye’de Selfie Araştırmasını Paylaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!