Okunma

HTC Vive için Özel AMD Teknolojileri


05 Nisan 2016 Salı 17:00
HTC Vive için Özel AMD Teknolojileri

Sanal gerçeklik gözlükleri son dönemin en gözde teknolojilerinden biri şüphesiz. 

Son dönemde birçok teknoloji devinin geliştirmiş olduğu sanal gerçeklik gözlükleriyle karşılaştık. Bu ürünlerden biri de, önümüzdeki hafta satışa çıkacak HTC Vive.

AMD kullanıcılarına özel HTC Vive özellikleri

HTC ile ortaklaşa çalışan AMD, VR yani sanal gerçeklik deneyimini daha iyi yaşatmak adına bir dizi yazılım optimasyonu ve VR özelliklerini kullanıma sundu.

Bu özelliklerden ilki olan HTC Vive ve Oculus Rift için optimize edilmiş Radeon Pro Duo destekli WHQL sertifikalı VR’a hazır sürücüsü Radeon Software Crimson Edition 16.3.2 kullanıcılara sunuldu.

Bunun yanu sra AMD LiquidVR için optimizasyonlar içeren Radeon Sofware Crimson Edition 16.3.4 beta sürümü de yayında.

AMD LiquidVR Teknolojisi neler sunuyor?

Kullanıcılara gerçek dünyaya benzer, sarlmayıcı bir sanal gerçeklik deneyimi sunan LiquidVR ayrıca VR geliştiricileri için de büyük önem taşıyor.

LiquidVR‘ın özellikleri ise şu şekilde:

Affinity multiGPU: Çoklu GPU render görevleri konusunda sanal gerçekliğin karşılaştığı zorluklar var. Alternatif Kare İşleme (Alternate Frame Rendering – AFR) ile ilgiliekstra gecikme karesi daha çok VR harici senaryolarda karşımıza çıkıyor ve her kareyi iki kere işleme CPU’ya ek yük bindirerek kare hızlarını sınırlandırabiliyor. Uygulamaların, görevleri belirli GPU’lara atamasını sağlayan Affinity Multi-GPU bu sayede her bir GPU’nun tek bir gözden bakış açısını işlemesini sağlayarak sonuçların tek bir stereo 3D resim olarak çıkmasına izin veriyor.

Direct-To-Display:

Yeni nesil görüntüleme cihazları olan VR başlıkları halihazırda var olan işletim sistemlerine uyumlu olmayabilir. Doğrudan Görüntü (Direct Display) bu tür kısıtlamaları baypas etmek üzere tasarlanıp söz konusu başlıklara bir ayar gerektirmeden işletim sistemlerine uyumlu olmalarını sağlamaktadır.

Performans testinden tam not!

Radeon R9 390, Nano ve Fury serisi, Valve’ın tüketicilere grafik kartlarının VR ile uyumlu olup olmadığını gösteren SteamVR Performans Testinden tam not aldı. Ayrıca seri “VR için Önerilen” statüsünde de bulunuyor.

:: AMD’nin HTC Vive için geliştirdiği özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “HTC Vive için Özel AMD Teknolojileri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bunun yanu sra AMD LiquidVR için optimizasyonlar içeren Radeon Sofware Crimson Edition 16.3.4 beta sürümü de yayında. Yazım hatası mevcut

  2. SDN Okuru dedi ki:

    telefon VR alacağım kablosuz ve taşınabilir diye. snapdragon 830 bekliyorum çözünürlük pcdeki ile aynı olacak ozaman.

" HTC Vive için Özel AMD Teknolojileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HTC Vive için Özel AMD Teknolojileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HTC Vive için Özel AMD Teknolojileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "