Okunma

HTC’den Süperbilgisayar


27 Şubat 2014 Perşembe 08:41
HTC’den Süperbilgisayar

Şu anda beta sürümü olan “HTC Power To Give” uygulamasının amacı, toplumun en büyük sorularına cevap bulmak adına akıllı telefon sahiplerini harekete geçirerek kullanmadıkları işlem güçlerini serbest bırakmalarını sağlamaktır. Şu anda kanser, AIDS ve Alzheimer hastalıklarına karşı verilen savaş, her çocuğun temiz içme suyuna sahip olması için yürütülen çalışmalar ve hatta dünya dışı yaşam araştırmaları, gönüllü bilgi işlem platformları tarafından ele alınmaktadır.

Akıllı telefon sahiplerinin telefonlarını kullanarak tıp, bilim ve ekoloji de dahil olmak üzere önemli araştırma alanlarına somut destek verebilmelerini sağlayan HTC Power to Give projesi, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Dr. David Anderson ile ortaklaşa geliştirildi. Proje, dünyanın en büyük gönüllü bilgi işlem girişimini destekleyecek ve küresel akıllı telefon ağının bilgi işlemeye ilişkin güçlü imkânlarından faydalanacaktır.

Rakamsal veriler

HTC Power To Give sayesinde, bir proje için çalışan bir milyon HTC One akıllı telefonu, dünyanın en iyi 30 süperbilgisayarından (bunlardan biri PetaFLOP’tur) birine eşdeğer bir işlem gücü sunabilir. Bu şekilde, aynı veri hacmini analiz etmek için yıllarca çalışması gereken kuruluşların araştırma döngüleri kayda değer bir şekilde kısalacaktır. Örneğin, kullanıma sunulan benzeri programlardan biri IBM’in “World Community Grid” sistemidir. Bu sistem insanlara, bilgisayarlarının, akıllı telefonlarının veya tabletlerinin kullanılmayan bilgi işlem gücünü insani araştırmalara bağışlama imkânı vermekte; onlara, bilimin ilerlemesine katkıda bulunma imkânı tanımaktadır. “World Community Grid” gönüllülerinin bugüne kadar ileri teknolojiye yaptığı katkı yaklaşık 900.000 yıllık bilgi işlem süresine eşdeğerdir.

http://www.youtube.com/v/z4edMJo85us

Kolay katılım koşulları

Akıllı telefon sahipleri, HTC Power To Give uygulamasını Google Play™ mağazasından indirdikten sonra, telefonlarının bilgi işlem gücünün bir kısmını hangi araştırma programına yönlendireceğini seçebilir. Sonrasında ise HTC Power To Give, telefon şarj olurken ve bir kablosuz internet bağlantısına bağlıyken çalışacak ve insanlara masalarında otururken veya evde dinlenirken dünyayı değiştirme imkânı sunacaktır.

HTC Power To Give teknolojisinin beta sürümü Google Play mağazasından indirilebilecek ve ilk olarak HTC One ailesi, HTC Butterfly ve HTC Butterfly S ile uyumlu olacaktır. Beta sürümünün deneme süreci ilerlerken HTC, önümüzdeki altı ay içinde söz konusu uygulamayı diğer Android akıllı telefonlar içinde daha geniş çapta kullanılabilir hale getirmeyi planlamaktadır.

:: HTC Power To Give uygulamasını deneyecek misiniz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “HTC’den Süperbilgisayar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlarda pil problemi var sarjdayken belki hani

 2. mdkbet dedi ki:

  htc yi tebrik ediyorum güzel bir çalışma

 3. pcwolf dedi ki:

  Ben telefon boşta olduğu zamanlar şarjı götürür diye tahmin ediyordum ama şarjdayken çalışıyormuş meğer.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  araştıracakları şeyler için bir süperbilgisayar inşa etmek yerine, fona hoş bir müzik ve birkaç güzel animasyon koyup insanları bu projeye dahil etme çabasından ibaret bir reklam filmi.

  telefonunuzun işlemcisini kullanarak hesaplama yaptıran bu ve bunun gibi uygulamalar (distrubuted computing) tam olarak da bunun arkasındaki kişilerin istediği gibi kendilerini bir süperbilgisayar masrafından kurtarmakta olup; üstelik bir de sizin bataryanızın daha çabuk boşalmasını sağlayacak ve siz bunun için cebinizden para vereceksiniz.
  ama hail htc, hail iphone, hail s5

 5. ConfickerBelasi dedi ki:
 6. smnfrkn dedi ki:

  Videosunu izlediğimde de etkilenmiştim. HTChange kampanyasından sonra yine güzel bir kampanya. HTC’nin bu yönünü çok seviyorum açıkçası. Yaptığı cihazlar ayrı bir tartışma konusu ama sosyal sorumluluk bilinci yüksek bir şirket olduğu kesin.

 7. selcukpnar dedi ki:

  Çok önemli bir proje olmuş HTC çok iddialı bu sene.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kalp göre benziyor

 9. LittleMonster dedi ki:

  HaTiCe iddialı geliyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  S3 e uyumluluk geldiği anda indiricem. HTC yi tebrik ederim sıkıntılı olduğu halde böyle projeler başlatabiliyor.

 11. drjacob dedi ki:

  HTC çok kaliteli işler yapıyor son zamanlarda

 12. El Padrino dedi ki:

  Harika bir ***** bilgisayarlarla ilgili benzer projeleri görmüştüm ancak günümüzde akilli telefonlar neredeyse bilgisayarlarla eşdeger performansa ulaştılar ve bu akilli telefonlari küresel arastirmalarda gönüllü olarak kullanmak çok buyuk zaman tasarrufu saglayacaktir.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Uygulamanın calısma mantıgı nedir onuda soyleseydiniz

" HTC’den Süperbilgisayar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HTC’den Süperbilgisayar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HTC’den Süperbilgisayar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "