Okunma

HTML5 ve İnternet Explorer Birleşirse


21 Aralık 2010 Salı 13:30
HTML5 ve İnternet Explorer Birleşirse

Internet Explorer Beta 9, yüksek hızı, yenilikçi yapısı ve üstün güvenliğiyle, Microsoft’a gelecek için umut veriyor ve kaybedilen tahtın geri alınabileceği izlenimi uyandırıyor (Dünyanın En Popüler Tarayıcıları). Lakin hiçbir şey eskisi gibi değil, zira rakiplerin eli çok güçlü. Bu nedenle Microsoft, elindeki her şeyle saldırmaya karar verdi ve “İnternet’in geleceği” olarak adlandırılan HTML5 üzerine yoğunlaştı.

 

 

İnternet’in Geleceği: HTML5

Peki başarılı oldu mu? Sorunun cevabı, hiçbir eklenti veya Flash desteği kullanmayan, yüzde yüz HTML5 mimarisi üzerine inşa edilen Pirates Love Daisies oyunundan geliyor. Internet Explorer 9 Beta, yapımı büyük bir hızla çalıştırıyor. Işıklandırma efektleri, animasyonlar ve pek çok küçük detay, en ufak bir sorun olmadan, olağandışı bir gösellikle monitörlerinize yansıyor.

Elbette Pirates Love Daisies’i çalıştırabilen tek tarayıcı Explorer değil. Sonuçta işin içinde HTML5 mimarisi var. Yaptığımız testlerde, Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari ve Opera 11 gibi modern tarayıcılarda da, fazla bir performans kaybına rastlamadık, lakin yapımı, en hızlı işleyen IE9 Beta oldu.

Nedir Bu Pirates Love Daisies?

Pirates of The Caribbean’da, Jack Sparrow’un bize öğrettiği şeyi unutmayalım: Yağmacı, hileci, hırsız ve sahtekar korsanların da kalbi olabilir. Bu korsanların kalbi de papatyalara ait. Hayır, dalga geçmiyoruz, korsanlar papatyalarını denizden çıkan yüzlerce şeytani varlığa karşı savunmak zorunda.

 

 

Oyun son derece keyifli, sürükleyici ve görselliği, İnternet oyunları arasında çıtayı belirleyecek kadar yüksek. Plant vs. Zombies’i andırdığını da söylemeden geçemeyeceğiz. Yapımı, Internet Explorer 9 Beta veya modern bir tarayıcıyla oynamak isterseniz, bağlantıya tıklamanız yeterli.

:: Sizce HTML5, İnternet’in geleceği olabilir mi?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" HTML5 ve İnternet Explorer Birleşirse konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere HTML5 ve İnternet Explorer Birleşirse ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda HTML5 ve İnternet Explorer Birleşirse ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "