Huawei – ABD savaşı yeniden alevlendi!


20 Nisan 2020 Pazartesi 14:10
Huawei – ABD savaşı yeniden alevlendi!

Amerika Birleşik Devletleri, Huawei 5G servisleri için ortaya farklı iddialar atmayı sürdürüyor. ABD – Çin ticaret savaşının yankıları farklı bir konu üzerinden devam ediyor. Bu bağlamda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei’yi hedef aldı.

Huawei 5G servisleri için atılan iddialar ortalığı karıştırdı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, üç gün önce Fox Business Network ile gerçekleştirdiği bir röportajda Çin’in Corona virüsü konusundaki rolü hakkında konuştu. Pompeo, ilgili virüsün Çin yüzünden yayıldığını bir kez daha vurguladı.

Bu gerçeği sık sık dile getiren Pompeo, Huawei’nin 5G servislerini kullanan ülkeler adına da bir açıklama yaptı. ABD Dışişleri Bakanı, Çinli şirkete ait olan telekomünikasyon altyapılarını kullanan ülkelerin ikilemde olduğunu belirtti.

Pompeo’ya göre Huawei’nin 5G servislerini kullanan hükümetler bu kararı bir kez daha düşünecek. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump ile aynı fikirleri paylaşan tecrübeli siyasetçi, Çin hükümeti hakkında şunları söyledi:

“Şu andan itibaren oldukça eminim ki Çin Komünist Partisi yönetiminin veri paylaşma konusunda şeffaf olamayışı, elindeki verileri açıkça paylaşamaması ve bu verileri kontrol edememesi, pek çok ülkenin kendi telekom mimarileri için yaptıklarını yeniden düşünmesine sebep olacak.”

“Huawei o ülkelere ekipman ve donanım satmaya gittiğinde buna maruz kalan ülkeler, bu konu hakkındaki kararını incelemek adına farklı bir bakış açısına sahip olacak.”

Huawei’nin ABD şubesi, bu açıklamalara sert bir cevap verdi. Bu bağlamda Huawei ABD Güvenlik Şefi Andy Purdy, Mike Pompeo’nun sözlerini eleştirdi. Purdy, Pompeo’nun diğer ülkeleri el altından etkilemeye çalışmasını doğru bulmuyor.

Çin’i COVID-19’un baş sorumlusu olarak gösteren Pompeo’yu gerçeklerin konuşulması üzere davet eden Huawei ABD Güvenlik Şefi, Huawei’nin dünyanın dört bir yanındaki hastanelere koruyucu giysiler ve maskeler dahil olmak üzere birçok tıbbi malzeme bağışladığını ifade etti.

Ayrıca Çin merkezli şirket; İtalya, İspanya, İrlanda, Fransa ve Hollanda gibi diğer Avrupa ülkelerine de yardım ettiğinin altını çizdi. Andy Purdy, Huawei’nin 5G servislerinin yardım amaçlı kullandığını ve ABD’nin buna rağmen kötü bir niyet eşliğinde Huawei’yi kötülediğini sözlerine ekledi.

Trump yönetiminin iddialarını “saçmalıklar silsilesi” olarak adlandıran başarılı şirket, 5G kullanımının casusluk içermediğini bir kez daha açıkladı. ABD’nin diğer ülkeleri istihbarat paylaşmını kesmekle tehdit etmesi, Huawei’yi yıldırmıyor.

Huawei ABD Güvenlik Şefi, Huawei’nin COVID-19 ile boğuşan ülkelere ağ ekipmanları ve teknolojik cihazlar eşliğinde yardım elini uzattığını söyledi. Trump yönetimi, Huawei’yi Çin’in gölgesi altında çalışmakla suçluyor.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Huawei – ABD savaşı yeniden alevlendi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ABD ne istiyorsun şu Çinlilerden

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bu tartışmayı huawei nin kazanma ihtimali çok düşük bence huawei uzatmamlı ve amerika pazarında çekilmeli .

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Huawei zaten çin malı kalitesiz batsın gitsin

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Amerika haklı çin dunyayi maf etti hesabi sorulmalı.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aids de ilk Amerika’da çıktı ve ispanyol gribi de Amerika’da çıktı niye kimse hesap sormamıştı

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Üretimi ve teknolojiyi Çin’e kaçıran beynelminel sermaye sahipleri salgını amerika’nın üstüne yıkarak Çin’i yegane süper güç yapmak istiyorlar.. Önlerindeki tek engel pentagon.. bakalım pentagonmu kazanacak, yoksa küresel sermaye’mi..

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yeter artık bııkmadınız mı ikiniz bir araya gelip Dünya için çalşsanız yok ebn en büyüğüm yok ben en süper gücüm

" Huawei – ABD savaşı yeniden alevlendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei – ABD savaşı yeniden alevlendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei – ABD savaşı yeniden alevlendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!