Huawei 6G teknolojisi üzerinde çalışıyor! İşte tarih


17 Nisan 2021 Cumartesi 00:59
ABONE OL
Huawei 6G teknolojisi üzerinde çalışıyor! İşte tarih

Türkiye’de 4.5G teknolojisinin kullanılmaya başlanmasının ardından yaklaşık 5 yıl geçti. Bu süreçte kapsama alanları genişlerken mobil internet hızları da artış gösterdi. Ancak mobil iletişim teknolojisi, bu süreçte daha da gelişmeye devam etti. Pek çok firma 5G için çalışmalara başladı. Bu firmalar arasından Huawei, halihazırda 5G baz istasyonlarını bazı bölgelerde kullanıma sundu. Ancak Huawei, şimdiden 6G teknolojisi için çalışmalara başladığını duyurdu.

Huawei 6G teknolojisi için 2030 yılını gösterdi

İlk 4G LTE destekli akıllı telefon, 10 Şubat 2011’de Samsung tarafından tanıtıldı. İlk 5G destekli telefon ise geçtiğimiz yıl tanıtılan Galaxy S20 modeliydi. Mobil iletişim teknolojisinin geldiği noktaya baktığımızda, 5G teknolojisinin yaygınlaşması için fazla beklemeyeceğiz. Ancak bu süreçte boş durmayan Huawei, 6G için çalışmalara başladığını duyurdu. Çinli teknoloji şirketi, 2030 yılında 6G destekli cihazları ve alt yapıyı piyasaya sürmeyi planladığını belirtti.

İnternet ve teknolojinin yaygınlaşması, veri kullanımının ciddi anlamda artmasına neden oldu. Bu verilerin taşınması için de iletişim teknolojilerindeki bant genişliklerinin artması gerekiyor. 5G, bu konuda 4G’ye kıyasla oldukça büyük bir gelişmeye sahip. Huawei ise şimdiden 6G teknolojisi için çalışmalara başladı. Şirketin hedeflediği 9 yıllık süreç, 6G için imkansız bir süre değil.

ABD’nin Huawei’ye uyguladığı ambargo, Çinli teknoloji şirketini epey zorluyor. Özellikle Avrupa ve Amerika’da Huawei akıllı telefonların satışları büyük oranda düştü. Bu sebeple Huawei, daha farklı alanlara ağırlık vermeye başladı. Şirket sağlık hizmetleri, kömür madenciliği, domuz yetiştiriciliği ve otonom araçlar gibi pazarlara yönelmeye başladı. Bu pazarlar haricinde Huawei’nin en etkin olduğu yer ise mobil iletişim teknolojisi.

Huawei’nin 2020 yılındaki ürün satışları yüzde 3.8 arttı. Bu artışa en fazla etki eden ürünler arasında ise 5G baz istasyonları yer alıyor. Çinli teknoloji şirketinin mobil iletişim teknolojisinde tekel haline gelmesi, şirketin geleceği açısında önemli bir avantaj kazandıracaktır.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Huawei kimse yıkamaz bu net bir gerçek aksini iddia etmeye çalışanlar oturup ağlayarak günlüklerine yazabilir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Olay basit 5g-le nesneleri kontrol etmek,6g-le insanları.Tam transhumanizm dünyası kıvamı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Dur hele daha 5G yok ülkemizde

" Huawei 6G teknolojisi üzerinde çalışıyor! İşte tarih konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei 6G teknolojisi üzerinde çalışıyor! İşte tarih ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei 6G teknolojisi üzerinde çalışıyor! İşte tarih ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Google I/O 2021 canlı yayını 19:35'de! Google I/O 2021 canlı yayını 19:35'de!
  2. 2 Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor? Lenovo Legion 2 Pro elimizde! Ne sunuyor?
  3. 3 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  4. 4 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  5. 5 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  6. 6 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  7. 7 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  8. 8 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  9. 9 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  10. 10 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit