Huawei CEO’sundan ABD hakkında önemli açıklama!


21 Ocak 2020 Salı 18:45
Huawei CEO’sundan ABD hakkında önemli açıklama!

Huawei ABD açıklaması ile dikkatleri tekrar üzerine çekti. Bildiğiniz gibi yakın zaman önce bir anlaşma imzalanmıştı. Ancak bunların ardından yeni bir açıklama daha geldi.

Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, ABD’nin Çin ile yaşadığı gerilimin faturasını Huawei’ye çıkarttığını, atom bombasına kıyasla yapay zeka sistemlerinden daha çok korktuklarını söylüyor. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılın mayıs ayından beri Huawei ve ABD arasında büyük bir gerilim yaşanıyor. ABD’nin uyguladığı ambargo ve yasaklar ile beraber ülke sınırları içinde Huawei’nin teknoloji gücünü kırmayı hedefleyen Trump yönetimi, verdiği kararlar ile gerilimin daha da artmasına neden olmuştu.

Huawei ABD açıklaması ile gündeme geri geldi

Kah bir anlaşma yapılacak iddiaları, kah Huawei için artan yaptırımlar ile 2019 yılının son birkaç ayı bu sürtüşmeye sahne oldu desek yanlış olmaz. Bu gerilimin son perdesine yavaş yavaş gelindiğinin sinyallerini veren baş aktörler ise kullanıcıları acaba rahatlatacak mı? Bunun cevabını vermek için henüz çok erken olsa da Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Zhengfei, Salı günü Dünya Ekonomik Forumu’ndaki bir panelde yaptığı açıklamada, ekibine güvendiğini, daha güçlü atılımlar yapacaklarını ve yaşanan savaştan en az hasarla çıkacaklarının altını çizdi.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, Washington’da imzalanan “birinci aşama” anlaşmasıyla, dünyanın en büyük iki ekonomisi teknoloji üstünlüğü konusunda bir savaşta sürüklendi. Bu savaşın merkezine ise Çinli teknoloji devi Huawei oturtuldu.

Bloomberg’te yer alan bir habere göre, ABD hükümetinin geçen süreç içerisinde şirket için daha da katı sınırlar çizildiğini bildirdi. Bunun nedeni Trump yönetiminin, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine 5G konusunda baskı yapmasıyla daha da görünür hale geldi. 5G altyapısının yatırımlarını yapan ülkelerin Huawei ekipmanlarını 5G ağlarından uzak tutmak için baskı yapan ABD, birçok noktada Huawei’nin fişini çekmek istiyor.

ABD’nin kara listesine girmesi Huawei’yi pek etkilemedi

ABD’ye göre, Huawei 5G altyapısını eğer kurarsa, ülkelerin milli güvenlikleri sarsılacak. Söz konusu iddialara katıldığı Dünya Ekonomik Forumu’nda cevap veren Huawei CEO’su,  yapay zeka gibi akıllı sistemlere duyulan korku, yıllar önceki atom enerjisine bağlı korkuları andırıyor dedi. Yıllar içinde gelişen teknoloji ile değişen algıya değinen Zhengfei, yapay zekanın atom bombası kadar korkulacak bir şey olmadığının altını çizdi.

Panelde konuşan Ren, ABD’nin kara listesine girdikten sonra Huawei için işlerin beklendiği gibi kötü gitmediğini söyledi. Söz konusu yaptırımlardan şirketin çok da zarar almadığını söyleyen CEO, genel anlamda zorlukları aştıklarını belirtti. Bu konuya dair, üst düzey bir Huawei yöneticisi ise Huawei’nin aralık ayında, 2019’un satış gelirlerinin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 18 büyüdüğünü söyledi, ancak 2020’nin daha zor olabileceği de kabul ediliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Ülkeler kendi cıkarlarını öne sürmekle uğraşırken açlıktan ölmekte olan halkını unutuyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

ABD tekel olmak, rekabeti engellemek için böyle tepki veriyor. Tiktok uygulamasından bile korkar hale gelmişler 😀

" Huawei CEO’sundan ABD hakkında önemli açıklama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei CEO’sundan ABD hakkında önemli açıklama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei CEO’sundan ABD hakkında önemli açıklama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi