Huawei, Amerikan devinden ödeme bekliyor!


13 Haziran 2019 Perşembe 11:16
Huawei, Amerikan devinden ödeme bekliyor!

Çin telekomünikasyon şirketi Huawei, iletişim ağı konusunda kendisine bir rakip olan Verizon firmasından patent lisansı ücreti talep ediyor. Huawei ABD sorunu devam ederken Çinli şirket, Amerikan markasının kendilerine patent lisansı ücreti ödemesi gerektiğini şiddetli bir şekilde savunuyor.

Huawei ABD sorunu ile birlikte yeni bir mücadeleye giriyor

Bir süredir Huawei ABD sorunu tüm dünyanın gündeminde. ABD’de Ulusal Acil Durum ilan edilmesiyle birlikte başlayan süreçte; Google gibi önemli teknoloji şirketlerinin Huawei ile olan ilişkilerini askıya alması, Çinli firmayı zora soktu. Şu sıralar şirket, kendi işletim sistemi üzerinde çalışarak uğrayacağı zararın dozunu azaltmak istiyor ancak bir yandan da başka mücadelelere giriyor.

Çinli şirkette çalışan ve fikri mülkiyet konusunda markanın lisans yöneticisi olan bir yetkili, Verizon oluşumunun patent lisanslama sorununu çözmek adına gerekli ücreti kendilerine yatırmaları gerektiğini ifade etti. Bu lisans işlemi, Huawei‘nin 230’dan fazla ekipmanını kapsıyor. İlgili ekipmanlar arasında; çekirdek ağ donanımları, internet teknolojileri ve kablolu altyapı sistemleri bulunuyor.

huawei abd sorunu

Patentler meselesinin maliyetini tamamen Verizon‘dan tazmin etmek isteyen telekomünikasyon şirketi, bu konuda oldukça ısrarlı. Bu bağlamda Verizon ve Huawei temsilcileri; geçtiğimiz hafta New York‘ta, bu meseleyi tartışmak adına bir araya geldiler. Toplantının ana gündem maddesi, Amerikan iletişim markasının Huawei‘nin patent kurallarını ihlal edip etmediği sorusuydu.

huawei verizon

İki firmanın üst düzey yetkilileri, Verizon‘un diğer şirketlerden ekipmanlar temin ederek patent anlaşmasını çiğneyip çiğnemediği sorunuyla ilgili de ciddi temaslarda bulundu. Kurulan bu temaslar, ikilinin arasında olumlu bir rüzgar yaratmadı. Zira Huawei, Verizon’dan patent lisanslama konusunda bir milyar doların üzerinde bir meblayı almayı ısrarla diliyor.

Verizon firmasının sözcüsü, bu konu hakkında çekingen kaldı ve şunları söyledi: ” Bu konu bağlamında yaptığımız görüşmeler, potansiyel bir yasal husustur. Bu konular, Verizon’dan daha büyük meseleler. Daha geniş jeopolitik bağlam göz önüne alındığında, Huawei ile ilgili herhangi bir meselenin tüm endüstrimiz için etkileri vardır ve bunlar aynı zamanda ulusal ve uluslararası endişelere de zemin hazırlarlar.”
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Huawei, Amerikan devinden ödeme bekliyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha yeni aldım hemen ikincisinde aldım bıktık bu abd nin sömürü anlayışından

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yorum Huawei Y6 2018’den atılmıştır.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaba kuvvetle adamların lisanslarına çökerlerse telif hakkı ve lisans işine dönüşü olmayan bir darbe vururlar. Tam Trump’a göre bir hareket olur.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  ambargoyu bahane edip huawei teknolojilerini patent ücreti ödemeden mi kullanmaya çalışmışlar?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   şerefsizlik paraylamı

" Huawei, Amerikan devinden ödeme bekliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei, Amerikan devinden ödeme bekliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei, Amerikan devinden ödeme bekliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!