Okunma

Huawei, el konulan ekipmanları için dava açtı


10 Eylül 2019 Salı 10:12
Huawei, el konulan ekipmanları için dava açtı

Huawei ABD sorununda sular durulmak bilmiyor. Huawei ABD sorunu devam ederken, şimdi de Huawei 2017 yılında yaşanan bir olaya dava açtığı açıklandı. ABD hükümeti, Eylül 2017’de piyasaya sürülen ekipmanlara el koymuştu. Huawei bunun için kolları sıvadı. Dava, Çinli şirketin ABD‘deki yan kuruluşu Technologies USA tarafından açıldı.

Kaliforniya’da teste giren ekipmanlar sonrasında Çin’e geri dönmek için yola çıkmıştı. Ancak, ekipmanlara Alaska’da ABD’li yetkililer tarafından el konuldu. Huawei tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD hükümetinin ekipmanları göndermek için herhangi bir ihracat lisansına gerek olmadığına karar verdi. Ancak, şirkete ekipmanların iki yıl boyunca tutulmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Huawei ABD sorunu sürüyor

Huawei, ekipmanlara el konulmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yapılanların yasadışı ve keyfi olduğuna dikkat çekti. Bu arada el konulan ekipmanlar arasında Ethernet anahtarları gibi ürünlerin olduğunu belirtelim.

Çinli teknoloji devi, mart ayında da ‘Anayasaya aykırı ekipman yasağı’ nedeniyle ABD’ye dava açmıştı. Ancak iki davanın birbirinden ayrı olduğunu söyleyelim. Mart ayında açılan davada, Huawei ürünlerinin federal kurumlar tarafından kullanılmasının yasaklanmasına itiraz edilmişti.

Huawei hali hazırda Mayıs ayından beri ABD’nin kara listesinde yer alıyor. Birçok teknoloji şirketiyle olan anlaşmaları gözden geçirilen şirketin akibeti hala belli değil. Alının kararlar arasında birçok uyuşmazlık bulunsa da Huawei, ZTE ile birlikte ABD hükümetinin radarında bulunuyor. Yaşanan teknoloji krizinde geçen süre boyunca şirketler agresif tavırlarını sürdürmeye devam ediyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Huawei, el konulan ekipmanları için dava açtı”

  1. Anonim dedi ki:

    beter olsun huawei. onca hırsızlık sahtekarlığın bedelini ödeme vakti geldi

    1. Teknoloji Dostu dedi ki:

      Ne kadar ilerizekalıymışsın sen tebrikler.

" Huawei, el konulan ekipmanları için dava açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei, el konulan ekipmanları için dava açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei, el konulan ekipmanları için dava açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "