Huawei ile Pekin arasında ‘gizli işbirliği’ tespit edildi


08 Ekim 2020 Perşembe 14:00
Huawei ile Pekin arasında ‘gizli işbirliği’ tespit edildi

İngiliz Parlamentosu, Huawei ile ilgili yürüttüğü bir soruşturmayla ilgili şok bir sonuç paylaştı. Parlamentoya göre Pekin hükumeti ve Çin Komünist Partisi ile Huawei gizli işbirliği anlaşmasına sahip.

Huawei gizli işbirliği soruşturmasıyla karşı karşıya

Geçtiğimiz günlerde milletvekillerinin bastırmaları sonucunda İngiltere’de Huawei’nin 5G altyapısından çıkartılması için çalışmalar başlamıştı. Bunun akabinde en geç 2027 yılında firma ile bağların tamamen kesileceği belirtilmişti. Ayrıca Finli teknoloji devi Nokia ile de 5G altyapısının devamı için anlaşma sağlanmıştı. Artık yavaş yavaş kendini ülke pazarından çıkartmaya hazırlanan firmaya bir darbe de Parlamento aracılığıyla geldi.

Huawei gizli işbirliği

BBC’nin haberine göre Yürütülen soruşturmaya ilişkin raporda, Pekin’in Huawei’nin büyümesi için son 3 yılda 75 milyar dolarlık bir destek sunduğu ve bu durumun da şirketin teknolojisini komik paralara satmasına yol açtığı iddia edildi. Ayrıca raporda Huawei’nin istihbarat, güvenlik ve fikri mülkiyet gibi faaliyetlerde yer aldığına dair kanıtlar sunuldu. Bunun yanında raporda Pekin’in Huawei’yi İngiltere’nin 5G altyapısında tutmak için tehdit yoluna gittiği de ifade edildi.

Konuyla ilgili ise Huawei’den jet hızıyla yalanlama geldi. Firmadan yapılan açıklamada, raporun gerçekleri yansıtmadığı ve fikirler üzerine inşa edildiğinden herhangi bir güvenilirliği bulunmadığına değinildi.

Şirket ada ülkesinde artık son zamanlarını yaşasa da, Avrupa’da yatırımlarını sürdürecek gibi duruyor. Zira Çinli firma, 5G teknolojisinde sahip olduğu altyapıyı diğer ülkelere satma konusunda girişimlerine başlamış durumda.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Huawei ile Pekin arasında ‘gizli işbirliği’ tespit edildi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple da Amerika ile aynısını yapıyor, Samsung da kore ile aynısını yapıyor, xiaomi de Çin le aynısını yapıyor. Neden Huawei nin üstüne gidiyorsunuz?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Huawei ye oldum olasi ısınamadım Amerika sonuna kadar hakliydi. Zaten bootloader kilidini actirmamasindan belliydi. Huawei sen bittin dostum.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Huawei çökecek heralde

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye’nin yüzde 80i huwai alt yapısı malesef durum bu

" Huawei ile Pekin arasında ‘gizli işbirliği’ tespit edildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei ile Pekin arasında ‘gizli işbirliği’ tespit edildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei ile Pekin arasında ‘gizli işbirliği’ tespit edildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!