Huawei’den siber saldırı açıklaması


15 Ekim 2019 Salı 00:36
Huawei’den siber saldırı açıklaması

Huawei güvenlik sistemi zor günler geçiriyor. Mate 30 Pro modeli ile beklediği başlangıcı yapamayan Huawei, dijital dünyada sürdürdüğü çalışmalarda da rahat bir nefes alamıyor.

Zira firmada Başkan Yardımcısı olarak çalışan John Suffolk, yaşanan korkunç manzarayı gözler önüne serdi. Saldırıların sebepleri neler ve kimler nasıl bir motivasyonla saldırıyor?

Huawei güvenlik sistemi her gün saldırılara maruz kalıyor

1 ay önce Amerika Birleşik Devletleri yönetimi ile bir ücret karşılığında 5G altyapısını paylaşabileceğini açıklayan Huawei, geçtiğimiz mayıs ayından beri kara listede olmasına rağmen altyapı ticaretine olumlu bakıyor.

5G projesi adına 30 farklı ülkede yaklaşık 50 operatör ile ortaklıklar kuran iletişim ve teknoloji firması, bu saldırıların kendi 5G teknolojisine yönelik olduğunu düşünüyor.

Huawei güvenlik sistemi

Başkan Yardımcısı John Suffolk, gizli verileri çalma girişimlerinin virüs taşıyan e-posta saldırılarıyla gerçekleştiğini açıkladı. Bu bağlamda Huawei, günde 1 milyon siber saldırı ile boğuşuyor.

Şirket tarafından yapılan bir başka açıklamada ise ilgili saldırıların hem Çin’den hem de diğer ülkelerden geldiği belirtildi. Yetkililer, ABD Başkanı Donald Trump’ı direkt suçlamasa da kendisinden üstü kapalı bir şekilde bahsetti.

Huawei siber güvenlik

Ekim ayının başında Huawei’nin kurum içi ağına ve dahili bilgi sistemlerine nüfuz etme sözü veren Başkan Trump, böyle bir işe karıştı mı bilinmiyor.

Bu sorunun cevabı, Çin telekomünikasyon şirketinin fikrini değiştirmeyecek. Eylül ayından beri Donald Trump’ı saldırılardan sorumlu tutan Huawei, Çin istihbaratı adına teknolojiler geliştirmekle suçlanmıştı.

Huawei güvenlik

Bu sebepten ötürü ulusal güvenlik uygulaması adı altında kendisine ambargo uygulanan firma, bu suçlamaları herhangi fiziksel bir kanıtın olmamasından ötürü Şubat ayında reddetmişti. Başkan Yardımcısı John Suffolk, bu konu hakkında şöyle konuştu:

“Çin hükümeti ne zaman bizden uygunsuz bir projenin hayata geçirilmesini istese, biz bu isteği kesinlikle reddediyoruz.”

Huawei siber güvenlik sistemi

Suffolk, maruz kalınan saldırılardan dolayı herhangi bir ülkeyi direkt olarak sorumlu tutmuyor. Yaşananlara soğukkanlı bir tavırla yaklaşan tecrübeli iş insanı, kendi kişisel görüşünden ötürü, saldırıların nerelerden geldiğine dair bir fikir belirtmedi.

Sizce bu saldırıları kim veya kimler yapıyor? Böylesine büyük bir operasyonu rakip firmalar mı yönetiyor yoksa ülkeler mi?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Huawei’den siber saldırı açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei’den siber saldırı açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei’den siber saldırı açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?