Huawei Android’e karşı işletim sistemi geliştirecek mi?


08 Eylül 2018 Cumartesi 15:15
Huawei Android’e karşı işletim sistemi geliştirecek mi?

Yeni ürünleri ile akıllı telefon pazarına damgasını vuran Huawei, bildiğiniz üzere Amerika ile son zamanlarda ciddi sorunlar yaşıyor. Yaşanılan diplomatik sorunların ardından, yazılım ambargosu ile baş başa kalmak istemeyen Huawei, Android‘e karşı kendi işletim sistemini geliştireceği geçtiğimiz günlerde paylaşılan raporlarla öne sürülmüştü. Bugün ise bu konu hakkında şirket yetkilileri tarafından resmi bir açıklama yapıldı.

 Huawei, Android’e karşı kendi işletim sistemini geliştirecek mi?

Son günlerde yaşanılan siyasi sorunlar Çin‘li üreticileri bir hayli korkutuyor. Her dakika uygulanacak olan bir yazılım ambargosu ile baş başa kalacak olan Çin’li firmalar bu konu hakkında alternatif çözümler aramaktalar.

Bildiğiniz üzere Trump geçtiğimiz haftalarda Huawei ve ZTE‘ye yönelik ambargo kararı almıştı. İlk olarak ZTE’nin İran ambargosunu delen ticari ilişkileri nedeniyle ABD’de yasaklanması hamlesi gelmişti. Daha sonra ise CIA ve FBI gibi istihbarat örgütleri Huawei ve ZTE’ye yönelik casusluk suçlamasıyla halkı uyaran bildirgeler  yayınlamıştı.

Huawei

Trump göreve geldiği günden beri Çin ekonomisini ABD’ye bir tehdit olarak görüyor. Ülkenin en değerli markası olan Apple’ın iPhone’u Çin’de üretmesi de başkanın hoşuna gitmeyen detaylardan. ABD’li firmaları ülkeye çekmekte pek başarılı olamayan TrumpÇinli firmaları ise çoktan kara listeye almış görünüyor.

Ülkenin iç pazarından güçlenmesi engellenen Huawei ve ZTE’ye bir darbede yazılım tarafından gelebileceği konuşuluyor. Yaşanılan bu gelişmelerden dolayı yayınlanan raporlarda Huawei‘nin Android‘e karşı bir işletim sistemi geliştireceği iddia edilmişti.

Fakat bugün  resmi ağızlardan yapılan açıklamaya göre, şirketin şimdilik böyle bir planı olmadığı belirtildi.  Şirketin yazılım kanadındaki en yetkili ismi olan Dr. Wang Chenglu, teknolojik olarak bir işletim sistemi geliştirmenin oldukça zor olduğunun altını çizdi.

Yeniden bir işletim sistemi geliştirmek için uygulama geliştiricileri ile ortaklaşa bir çalışma yürütmeleri gerektiğini belirten Dr. Wang Chenglu, Android işletim sistemi haricindeki bir telefonun oldukça başarısız sonuçlar doğuracağını da özellikle vurguladı.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
24 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

her şeyin taklidini yapabilirsiniz ama elle tutulamayan gözle görülemeyen bir şeyi taklit edemezsiniz google bugün çin telefonlarına androidi vermiyorum desin çin hariç hiç bir ülkede bu marka telefonlar bir tane bile satmaz bu telefonların satılmasının tek sebebi android sistemi

Özkan
Özkan
2 yıl önce

Arkadaş şu işletim sistemini artık bir çözün ya! 2 tane işletim sistemi var 2 side Amerika’nın! Otursunlar Samsung la Çinliler anlaşma yapsınlar! Samsungun geliştirmekte olduğu tizeni kullansınlar!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  Özkan

Samsung o işi askıya kaldırmadı mı?

limerick
limerick
2 yıl önce

bu android linux tabanli ucretsiz acik kaynak code degilmiydi ? her isteyen alip kullanamaz mi yani ?

mapavrili
mapavrili
2 yıl önce

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Amerika Çin’e vermiyorum diyemez. Google kendi yazılımlarını (gapps) vermiyorum diyebilir mi bilemem…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Her isteyen kullanır ama huawei appleın yoluna gitmek istiyor: kendi işletim sistemini yapmak.

Hem böyle yapsalar kendi ekosistemini de yapmaya başlamış olur. Ama telefon biraz pahalı olur. Kendi işletim sistemi apple gibi bedava olacak değil ya.

Serdar
Serdar
2 yıl önce

tahsin Hasoglunun Trol haber videosunda anlattığı olay gibisiniz 😁 manşette iddialı baslık sonra içeriği okuyunca gundemimizde yok . Bu sıralar haber cıkmıyo cok anlaşılan

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Pardus phone yapalım aşın bayrakları 🇹🇷

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Amerika yapamaz bunu 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Çin kendi işletim sistemlerini yapamaz mı? Yapar tabii ama Çin’in başka kaygıları var. Chenglu doğru konuşmuyor. CIA’nın Debian’ın kurucusuna tecavüz edip sonra da öldürmesinin bir takım nedenleri var. Dünya CIA Sistemleri’ni kullanmak zorundadır. Ne yazık ki kısaca durum bu…

Mnsncls
Mnsncls
2 yıl önce

Olay sistem yapmak değil (bknz.: Windows mobile), olay mağaza ve kullanılabilirlik olması. Açıkçası çin bazı konularda daha agresif ve verilerimiz illaki firmalar tarafından alınıyor ama olay işlemeye gelince bu kadar agresif bir ülke tarafından işleneceğine bari amerikan şirketi işlesin verileri (illa işlesinler demiyorum olacaksa öyle olsun bari diyorum). Huawei yapana kadar samsung çoktan yaptı ama neden tamamen sunmuyor sizce tizen os’u, çünkü kim kullanır ki mağazasından çeşitlilik olmayan sistemi. Ben Windows 10 Mobile kullandım ve gerçektende sistemi sevmeme rağmen mağazası patatesti. Bu işi yaparsa Samsung yapar ki umarım da yapar. Orta halli cihazlarını global olarak sunsa bi piyasaya mağaza ufaktan yeşerir ki zaten samaung arayüz olarak şuan gerçekten kim ne derse desin mükemmele yakın. Xiaomi’yi sevememe rağmen sadece görüntü ve hafif arayüz yapıyor adamlar. Olay derinine inşnce samsung hepsine toz attırır. iPhone nasıl ki tüm sistemi elinde tutuyor, tüm derinlemesine işleri yapıyor işte Samsung bunu android için yaptı tek bir farkla, sistem kendi sistemi değil kesinlikle fan boy değilim elşmde note 5 var ve taknolojiyi seviyorum ki son arayüz ve telefonları mükemmel. İnsan kendi işine yarayacak şeyi bilmeli ve ihtiyacına göre cihaz kullanmalı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bir zamanlar fakir ama onurlu Firefox Os vardı, kıymeti bilinmedi. Temel mantığı web sayfalarını uygulama gibi kullanabilmekti. O zamanki bağlantı hızı düşüklüğü ve cihazların düşük kofigürasyonlu olması popülerleşmesini engelledi.. Huawei’ye bu tarz bir işletim sistemi lazım.. zaten şu an bütün web sitelerinin mobil versiyonları var.. Çok mantıklı değil mi? Uygulama geliştiricilerini beklemeye gerek yok hani…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Sailfish Os var geliştirsinler çok mu zor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Samsung yapmayı denedi yapamadı huawei nasıl yapacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Artık bazi şeylerin değişmesi gerekli,
Nokia’nın sybam i gibi iOS ve android de ileride demode olacak.
Şimdiden yazilimcilarimizin alternatif platform çalışmalarını ve kendi uygulamalarınızı geliştirmemiz lazım.
Bizimde WhatsApp glbl bir platformumuz olması ve yerelden globale yükselmesi vb.
Artık Vestel vs gibi firmalar ortaklaşa anakart, işlemci, ram, rom, ekran ve işlemci geliştirmeyi maliyet unsuru olarak görmeyip ellerini bu büyük kütlenin altına koymalilar.
Bizde yetkiyi desteklemeliyiz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Zaten bizim vatsapimiz var kamapp aynisi kulanan yok turk yapimi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Dedi, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda … Dedi ile arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama yapabilirsiniz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Mesele sadece işletim sistemi yapmakla olmuyor. Bir işletim sistemi yapınca bunun sunucudan tutun donanıma yazılıma kadar bir çok detayları var. İşletim sistemi yapmanın zor olmasının sebebi bu diğer kısımları!

barisssss
barisssss
2 yıl önce

İşletim sistemini bir program veya uygulama sanmayın çok zor çok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Dün metrositideki teknosa gittim telefon alacaktım bilgi verecek adam bulamadım çağırdım gelmediler bende özdilek avm de bulunan teknoloji firmasından 2000 TL lik bir telefon aldım teknosayı hiç beğenmedim ne kadar iş yapmayan elaman nasıl bir araya gelmiş hayret ler icerisindeyim yöneticilerin bir el atması lazım sanırım böyle devam ederse kapatsınlar mediamarkt firmasında yardımcı olmak için yarışıyorlar helal olsun onlara

3 Büyük Dev Yaparsa Olur
3 Büyük Dev Yaparsa Olur
2 yıl önce

Samsung Sony Huawei ve diğer Android kullanan markalar oturup Yeni İşletim sistemi Kurabilirler Hemde Kralnı Yaparlar Umarım yaparlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

tizen var hazır androidden daha iyi sadece uygulama eksiği var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Boyle bir proje var. Tizen diye bir isletim sistemi gelistiriyordu Samsung. Ama en son TV lerde kullandi. Simdi durumu nedir bilmiyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Whatsapp a alternatif türk yapımı mesajlaşma programı bir inceleyin Dedi, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda … Dedi ile arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama yapabilirsiniz.

" Huawei Android’e karşı işletim sistemi geliştirecek mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei Android’e karşı işletim sistemi geliştirecek mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei Android’e karşı işletim sistemi geliştirecek mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!