Huawei Kurucusu Apple yönetimi için konuştu


08 Temmuz 2019 Pazartesi 08:01
Huawei Kurucusu Apple yönetimi için konuştu

Çinli teknoloji şirketi Huawei, Amerikalı akıllı telefon üreticisi Apple’a destek verdi. Markanın CEO’su Ren Zhengfei, kendisinin öğretmeni gibi gördüğü firma hakkında birkaç açıklamada bulundu. Tecrübeli yönetici, Apple’ın bazı yönlerini oldukça beğeniyor.

Çinli teknoloji şirketi Huawei müşteri gizliliğine önem veriyor

Apple’ın icra kurulu başkanı Tim Cook, geçen yıl yaptığı bir açıklamada kendi müşterlerini asla bir ürün haline getirmeyeceğini söylemişti. Bu akımı takip etmek isteyen Zhengfei, Çin hükümetinin kendisinden müşteriler hakkında özel bilgiler istemesi halinde onlara bu fırsatı vermeyeceğini ve bu konuda Apple’ı örnek alacağını belirtti.

Çinli teknoloji şirketi

Tüketicilere ait olan çok gizli verilerin sadece müşterilerin kendisine ait olduğunu ve telefon üreticilerinin bunların üzerinde herhangi bir kontrole sahip olamayacağını ifade eden Ren Zhengfei, bir casusluk olayının kesinlikle yaşanmayacağını vurguladı. O’na göre müşteri verilerini takip etmesi gereken kurumlar, operatörlerin kendisi. Zhengfei’ye göre operatörler, iletişimin can damarları. İletişime açık olan kurucu, bu olayda da Apple gibi davranacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri ise Huawei’nin, Amerikan müşterilere ait olan bilgileri kötü niyetle kullanabileceğini düşünüyor. Donald Trump her ne kadar aradaki gerginliğin yumuşadığını gösteren bazı olumlu davranışlarda bulunsa da, yine de, Çin hükümetinin casusluk yapacağını düşünüyor.

Çinli teknoloji şirketi Huawei

Huawei, bunu defalarca reddetti. Buna ek olarak Şirket Başkanı Liang Hua, herhangi bir ülke ile casusluk yapılmayacağına dair bir anlaşma imzalamaya açık olduğunu ilan etti. Çinli ekip, bir güven ortamı tahsis etmeye çalışıyor. Bu bağlamda, Doğu Asya markasının CEO’su bu konu hakkında şöyle bir açıklama yaptı:

Hükümetimiz, yasalar ve vergiler ile yönetiliyor. Çin Devleti, ticari faaliyetlerimize karışmıyor. ABD hükümetinin neden kendi şirketlerini bu kadar çok kontrol ettiğini bilmiyorum. ABD Hükümeti, sanki bir kayınvalide gibi davranıyor. Böyle davranmaya devam ederlerse gelinleri evden kaçabilir.

ABD Huawei krizi

Müşteri verilerini satmak gibi bir davranışta bulunmayacağız. Bunu bir kere bile yapsaydım, Amerika bu skandalı kanıtları ile beraber her yerde kullanabilirdi. O zaman iş birliği yaptığımız 170 ülke ve bölge, ürünlerimizi satın almaktan vazgeçerdi ve şirketimiz batardı. Bu olaydan sonra borçları kim ödeyecekti? Çalışanlarımızın hepsi çok yetenekli. Buradan hareketle onlar, borçlarımızı ödemek adına beni rahat bırakarak, buradan iftifa ederlerdi ve kendi şirketlerini kurarlardı. Böyle bir şeyi yaşamak yerine hayatıma son vermeyi tercih ederim.

ABD Huawei krizi yerini kalıcı ve sıcak bir iletişime bırakıyor mu?

Donald Trump’ın kara listesinde yer alan Çinli telekomünikasyon ekibi, bu yüzden, ciddi bir gelir kaybı bekliyor. 2019 yılı için 8 milyar dolar kâr açıklamayı bekleyen şirket, 2016 yılından beri dünyanın en iyisi olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde kalıcı bir barış sağlanacak mı hep birlikte göreceğiz.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Huawei Kurucusu Apple yönetimi için konuştu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İş yerinde arkadaşım huawei aldı 3 ay kullandı bataryası problemli ekranı problemli internet wi-fi iyi çekmedi hep sorun yaşadı 2 gündür samsung A70 kullanıyor eşşekden ata bindim gibi diyor SAMSUNG en iyisi başka markaya bakmaya gerek yok macera aramayın çin malları ile

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Appla candır gerisi heyjan 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple kraldır

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yağcılarda inecek var

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  EN ÖZÜR EN YENİLİKÇİ KENDİNE HAS TASARIMI EKRANI İLE TEK BİR FİRMA VAR ODA SAMSUNG BAŞKA MARKA YOK HEPSİ TIRT FOSS

" Huawei Kurucusu Apple yönetimi için konuştu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei Kurucusu Apple yönetimi için konuştu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei Kurucusu Apple yönetimi için konuştu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı! Xiaomi yeni canavarlarını tanıttı!
 2. 2 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
 3. 3 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
 4. 4 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 5. 5 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 6. 6 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 7. 7 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 8. 8 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 9. 9 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 10. 10 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!