Okunma

Huawei patentler için Nokia’ya servet ödeyecek!


21 Aralık 2017 Perşembe 23:30
Huawei patentler için Nokia’ya servet ödeyecek!

Her ne kadar ciddi bir çöküş yaşamış olsa da, Nokia‘nın mobil alanda en büyük patent sahiplerinden birisi olduğu bugün bir kez daha kanıtlandı.

Zira Apple, Samsung, LG ve Xiaomi gibi firmaların ardından Nokia’nın bu kez, ürünleri ile kullanıcıların takdirini kazanarak sektörde ciddi bir hakimiyet sağlayan Huawei’ye patentlerini vermeyi kabul ettiği açıklandı.

Nokia’nın mobil cihazlarda farklı donanımlara olan ihtiyacı azaltmaktan, pil ömrünü ve sinyal gücünü artırmaya kadar uzanan, üreticilerin daha iyi ürünler geliştirebilmesi için kritik öneme sahip olan patentleri bulunuyor.

Nokia, Huawei’ye patent satmayı kabul etti!

Zira, on yıl önce dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia, 2014‘te sektörden çekilmiş olsa da, bu alanda önemli bir lisans verinin yanı sıra mobil ve sabit hat donanımı tedarikçisi olarak kalmaya devam etti.

Huawei Nokia patent

Bu kapsamda gelirinin yüzde 90’ından fazlasını telekomünikasyon ağı ekipmanlarından elde eden şirket, elinde bulundurduğu patentlerin lisans ücretlerinden son dönemde ciddi bir gelir sağlamaya başladı.

Anlaşmanın finansal boyutu açıklanmadı. Ancak, telekomünikasyon alanında Nokia’nın oldukça büyük bir rakibi olan Huawei’nin, şirkete her yıl yaklaşık 300 milyon dolar civarında bir ödeme yapacağı dile getiriliyor.

:: Huawei’nin Nokia’ya patentler için ücret ödeyecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Huawei patentler için Nokia’ya servet ödeyecek!”

 1. Neco dedi ki:

  huawei iyi yolda.. Böyle devam

 2. Umut dedi ki:

  nokia baktı kendisine yaramıyor patentleri satmaya başlamış hiç olmazsa bir işe yarasın 🙂

 3. Coral dedi ki:

  Nokia nın patentleri satın almayla Microsofta geçmemiş o zaman

 4. S dedi ki:

  Iyi işte, Nokia batmaktan bir kaç yıl daha yırtar.

 5. baca dedi ki:

  her firma apple gibi hırsız mı çalsın. hırsızlık yapılmadanda bu işler oluyormuş demekki

" Huawei patentler için Nokia’ya servet ödeyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei patentler için Nokia’ya servet ödeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei patentler için Nokia’ya servet ödeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "