ABD Huawei’yi sarstı ama yıkamadı


31 Mart 2021 Çarşamba 15:59
ABONE OL
ABD Huawei’yi sarstı ama yıkamadı

Huawei, geçtiğimiz yıl Trump hükümetinin gerçekleştirdiği yaptırımlarla ilgili rapor yayınladı. Yaptırımlar nedeniyle Amerika’daki satışlarında düşüş yaşayan Huawei, kaybını Çin’deki hakimiyetiyle dengeliyor.

Huawei zararını Çin’de telafi etti

Huawei, geçen yıl ABD yaptırımlarının kendileri üzerindeki etkisini gösteren 2020 yılıyla ilgili mali bilgiler içeren bir rapor yayınladı. Rapora göre Kuzey Amerika ve Avrupa’dan gelen gelirin önemli ölçüde düştüğü görülüyor. Firmanın tüm bunlara rağmen güçlü bir performans sergilemesinde ise, Çin’deki yüksek satışların etkili olduğu ifade edildi.

huawei-trumpin-yaptirimlarina-ragmen-kan-kaybetmedi

Rapora göre şirketin 2020 geliri 2019’a kıyasla yüzde 3,8 artışla 891,4 milyar yuan (136 milyar dolar) oldu. Net kar ise yüzde 3,2 artışla 64,6 milyar yuan’a (9,86 milyar dolar) yükseldi. Huawei’nin geçen yılki satışlarının yüzde 66’sı Çin’de olurken, bu rakam bir önceki dönem yüzde 59’du. Firmanın Amerika’da elde ettiği gelir ise yüzde 24,5 seviyesine düştü.

Firmanın Çin’deki bu büyümesinde en önemli dayanak olarak yerel 5G pazarındaki atılımları gösterildi. En yakın rakibi Nokia, pazarda atıl durumda kalırken, şirketin 5G ağ yayılımı Orta Doğu ve Afrika’da da aynı grafiği sürdürdü. Ancak Amerika’daki keskin gelir düşüşü ise telekom pazarındaki yatırım dalgalanmalarına bağlandı. Zira 5G sunumu için birçok ülke, Huawei yerine Samsung’u seçti.

İsimsiz bir Huawei yöneticisi tarafından Washington Post’a yapılan açıklamada 2020’nin şirket için gerçekten zor bir yıl olduğu belirtildi. Ayrıca ABD tarafından uygulanan ihracat kısaltmalarının Huawei üzerinde büyük bir etkisi olduğunun altı çizildi. Yönetici “Uzun vadede bunun ABD endüstrisine ve aynı zamanda rekabet avantajına zarar verdiğine inanıyoruz. Bunun yanında şirketimiz, Yeni başkan Biden’ın eski başkan Trump’ın getirdiği kısıtlamaları gevşetebileceğine dair herhangi bir işaret görmedik” dedi.

Kaynak: The Verge
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Huawei yi yıkabilir mi? Yıkamaz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

Huawei yıkar bu adam

" ABD Huawei’yi sarstı ama yıkamadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD Huawei’yi sarstı ama yıkamadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD Huawei’yi sarstı ama yıkamadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  2. 2 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  3. 3 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  4. 4 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  5. 5 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  6. 6 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  7. 7 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  8. 8 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!
  9. 9 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  10. 10 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!