Huawei’nin kurucusu casusluk suçlamalarını reddetti!


29 Ocak 2019 Salı 15:26
Huawei’nin kurucusu casusluk suçlamalarını reddetti!

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei Çin hükumeti adına casusluk yapıldığına ilişkin iddiaları reddetti. Uzun zamandır süren sessizliğini düzenlediği basın toplantısı ile bozan Zhengfei, şirketinin hiç bir ülkeden uygunsuz şekilde bilgi aktarmadığını söyledi.

1987 yılında 21.000 Çin Yuan’ı ile sermaye ile Huawei’yi kuran Ren Zhengfei, 1988 yılında Huawei’nin CEO’su oldu. Günümüzde de hala markanın en üst düzey yöneticisi konumunda. Düzenlenen basın toplantısında gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Zhengfei, dünyadaki hiçbir ülkeyi zor durumda bırakacak eylemlerin içinde olmadıklarını belirtti. Çin hükumeti ile asla bilgi alışverişi içerisinde olmadıklarının altını çizdi.

İnsanlar Huawei’nin casusluk yaptığını düşünüyor!

Aralık ayında Huawei’nin CFO’sı Meng Wanzhou’yu Kanada’da göz altına almışlardı. Bununla ilgili değerlendirmede bulunan Zhengfeş, “Huawei, Çin ile ABD arasındaki ticari ihtilafta yalnızda bir susam tohumu gibi. Çin ile ABD arasındaki ticaret çatışmasının işimiz üzerinde büyük bir etkisi olmamıştır. 2019 için yüzde 20’lik bir büyüme hedefimiz var. Batıdaki insanlar Huawei’nin ekipmanlarının bir tür casusluk aracı olduğuna inanıyor. Bu bakış açısı, sanayi devrimi sırasında tekstil makinelerinin dünyayı olumsuz yönde etkileyeceğini düşünen insanları hatırlatıyor.

Huawei casusluk suçlamaları

Bizler sadece telekom firmalarına ekipman sağlıyoruz ve bu ekipmanların böyle bir amacı yok. Kullanılan teknoloji de Huawei tarafında değil, telekom operatörleri tarafından kontrol edilmekte. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ne uyum politikamızı geliştirmeyi de ayrıca taahhüt ediyoruz. Dünyadaki telekom operatörlerinin de bize güvenmeye devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

Ayrıca: “Günümüz teknoloji dünyasında, bir firmanın veya ülkenin en ön planda olması imkansız. Bilgi dünyasında yaşıyoruz ve karşılıklı iş birliği burada çok önemli. Kanada ve Amerika’nın adalet sistemine güveniyorum. Devletler açık ve adildir. Bizler de yargı süreci tamamlandıktan sonra kapsamlı bir değerlendirme yapacağız.” diye ekledi.

Siber güvenlik önceliğimiz, bizim idealimiz teknolojiyle ilerleyen mutlu bir dünya yaratmak!

Zhengfei: “Siber güvenlik ve verilerin korunması konusunda müşterilerimiz ve hükumetler ile aynı taraftayız. Bundan dolayı şirketimizin ve Çin hükumetinin bilgi alışverişi içerisinde olması söz konusu olmaz.”

Huawei casusluk suçlamaları

5G çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor!

Zhengfei, ağ yapılarında ve 5G pazarında gücünü koruduğunu belirtti. “Şirket bugün itibariyle 30’dan fazla ticari sözleşmeye imza atmış durumda. Toplamda 2.570 farklı 5G patentine sahip. Ayrıca 25.000 5G baz istasyonunu da birçok ülkeye şimdiden ulaştırmış durumda.

Huawei telekomünikasyon yetenekleri açısından dünyanın en güçlü şirketi olduğu gibi 5G ekipmanları için çalışan birkaç firmadan biri. Yıllık Ar-Ge yatırımımız toplam miktarda 15-20 milyar ABD dolarını bulmakta.

Şeffaf hisse ve yönetim yapısı

Zhengfei: “Huawei, 96.678 kişinin çalıştığı bir şirket. Şirketimizde çalışmadan söz sahibi olabilen kimse bulunmamaktadır. Tüm hissedarlar ve hisse senedi kayıt defterleri belgelidir. Bu belgeler şeffaf ve basına açıktır.

Tüm bu süreç ve hissedarlar, hisse senedi kayıt defterleri ile belgelidir, bu belgeler şeffaf ve basına açıktır. Huawei’de sahip olduğum toplam hisse sayısı yüzde 1,14, Steve Jobs’un Apple’daki hissesi yüzde 0,58‘di. Bu da gelecekte bana ait olan hisselerin daha da azaltılabileceği anlamına geliyor.” dedi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Huawei’nin kurucusu casusluk suçlamalarını reddetti!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Nedense Huawei iPhone satışlarını geride bıraktıktan sonra hortladı bu suçlamalar 🙂 ha bi de eski kafalar var, neymiş Çin malından uzak durunmuş. Donumuza kadar çin malı duruyoruz, tartışmaya uzak bir gerçek şu ki Çin şu anda dünyanın sanayisi konumunda. Artık kalite algısı da bambaşka boyutlarda. Özellikle Huawei gibi devasa firmalar… Telefonların kalitesi, yazılım tarafında stabil oluşu bir yana dursun sunduğu servis desteği bile diğer firmalar karşısında ayırt edici bir özellik şu anda. Avrupa’da bile çok ciddi bir kitleye hitap ediyor. Ki bu sadece şirketin mobil tarafını konuşuyoruz. Ama sen uzak dur kardeşim, Allasen.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ABD tüm dünyada tekel olarak kalmak istiyor. Önde gelen teknoloji şirketlerinin çoğu ABD şirketleri. Microsoft, Apple, Google, Yahoo, Amazon, vs. Bunlar dünyayı domine eden şirketler. Huawei gibi bir şirketin, mobil telefon sektöründe 2. sıraya yükselmesi, yakın zamanda Apple’ı geçebileceği anlamına geliyor. Bu aynı zamanda, Huawei’nin dünyada çok sayıda cihaz sattığını da gösteriyor. Bu sebepleri göz önüne alınca, ABD’nin tek yapacağı şey çomak sokmak, her zaman yaptığı gibi…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Çin menşei uzak durun ..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  İphone satmayınca.. ABD hep para peşinde..

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Malesef ağzıyla kuş tutsalar sallayan olmayacak tek kutuplu dünya da çalışacakları firmalar kendilerine güvense bile abd markajından kurtulmaları zor. Çin hükümeti inisiyatif almak zorunda yoksa abd teker teker şitketlerini indirmeye başladı ve yapacakları açık huawei burda kırmızı çizgi, abd soytarısına yedirmemeleri lazım.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Çöp bir marka..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   apple nasıl marka beşpara etmez..her versiyonunda arızalar hatalar sıkıntılar var. huvei çöp ise apple samsung lG. Sony de çöptür.

" Huawei’nin kurucusu casusluk suçlamalarını reddetti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Huawei’nin kurucusu casusluk suçlamalarını reddetti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Huawei’nin kurucusu casusluk suçlamalarını reddetti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?