Hubble Uzay Teleskobu, yeni bir görüntü yakaladı


01 Şubat 2021 Pazartesi 09:00
ABONE OL
Hubble Uzay Teleskobu, yeni bir görüntü yakaladı

Bu hafta Hubble Uzay Teleskobu, uzayın bir başka görüntüsünü daha yakaladı. Teleskop, yıldızlarası ortamla etkileşim halindeki gezegenimsi bulutsusu ESO 455-10‘un görüntüsünü yakaladı.

Gezegenimsi bulutsular on binlerce yıl var olabiliyor

Kafa karıştırıcı adlarına rağmen, gezegenimsi bulutsuların aslında gezegenlerle hiçbir alakası yoktur. Bu bulutsular için ilk adlandırma göklerde belirsiz şekiller gören ve bir tür gezegen olduklarını varsayan ilk gökbilimciler tarafından yapıldığı için o şekilde ifade edilmiştir. Aslında gezegenimsi bulutsu, “iyonize bir gaz kabuğudur“.

Güneşimizin büyüklüğündeki bir yıldız ömrünün sonuna geldiğinde, dışarıya doğru hareket eden ve bir kabuk oluşturan dış katmanlarını fırlatır. Daha sonra bu kabuk, yıldızın açıktaki çekirdeği tarafından aydınlatılarak gazın parlak bir şekilde parlamasını sağlar. Ortaya çıkan bu oluşum da gezegenimsi bulutsu olarak adlandırılır.

Ek olarak bu oluşum dağılmadan önce on binlerce yıl var olabilir. Aynı zamanda bu özel gezegenimsi bulutsusu, yıldızlarası ortam adı verilen, etrafındaki çoğunlukla boş olan uzay ile etkileşim biçimi nedeniyle ilgi çekici hale gelmiştir.

Ayrıca gezegenimsi bulutsular, orijinal olarak yıldızların içinde üretilen metaller gibi ağır elementleri fırlatarak yıldızlarası ortamla etkileşime girer. Bu elementler, sonunda doğacak olan yeni yıldızlar için yapı taşları oluşturmaya yardımcı olan gezegenimsi bulutsular tarafından yıldızlarası ortama ekilir.

Son olarak NASA bir gönderide, Hubble Uzay Teleskobu’nun görüntülediği ESO455-10 hakkında şöyle diyor;

ESO 455-10’un daha önce merkez yıldızının katmanları olarak sıkıca bir arada tutulan yassı kabukları, bu gezegenimsi bulutsuyu benzersiz görünümünü vermekle kalmıyor, aynı zamanda bulutsu hakkında da bilgi veriyor. Bir yıldız alanında görülen, bulutsunun kuzey tarafındaki belirgin asimetrik malzeme yayı, ESO 455-10 ile yıldızlarası ortam arasındaki etkileşimlerin açık bir işaretidir.” 

 
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
MiRHaN TUNAHAN
MiRHaN TUNAHAN
1 ay önce

Şu Hubbl’ı bi de dünyaya çevirip zoomlasalar ya, Antartikanın tam ve gerçek bir fotosunu gösterebilirler mi? Tam ve Gerçek ???

" Hubble Uzay Teleskobu, yeni bir görüntü yakaladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hubble Uzay Teleskobu, yeni bir görüntü yakaladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hubble Uzay Teleskobu, yeni bir görüntü yakaladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme