Hubble’a 31. doğum günü hediyesi: AG Carinae


26 Nisan 2021 Pazartesi 11:41
ABONE OL
Hubble’a 31. doğum günü hediyesi: AG Carinae

Hubble Uzay Teleskobu‘nun 31. yıldönümünde, araştırmacılar kutlamak için galaksideki en ünlü yıldızlardan birini görüntülemek için teleskopu kullandılar. Bu kapsamda görüntülenen AG Carinae, göz kamaştırdı. Samanyolu‘ndaki en parlak yıldızlardan biri olan Carinae, 1 milyon güneşe eşdeğer miktarda ışık yayıyor. Ancak, 20.000 ışıkyılı uzaklık ve aramızdaki büyük miktarda toz nedeniyle, genellikle çıplak gözle görülemiyor.

Hubble gibi teleskoplarla görülebilen yıldızı incelemek, ekstrem yıldızların nasıl geliştiği hakkında bilgi verebiliyor ve güzel görüntülere sahne oluyor.

Bilim adamları görünür ışık ve morötesi dalga boylarından gelen verileri kullanıyor.

AG Carinae’nin ultraviyole aralığına bakmak bilim adamlarının yıldızı çevreleyen toz yapılarını daha ayrıntılı görmelerine olanak tanıyor. Bu durumda görüntü, hem görünür ışık hem de morötesi dalga boylarından gelen verileri kullanıyor.

AG Carinae

AG Carinae çok parlak olduğu için muazzam miktarda yakıt yaktığı ve oldukça dengesiz olduğu belirtiliyor. Hubble bilim adamları, onu normalden daha büyük bir boyuta kadar şişirdiği ve uzaya gaz katmanları attığı için “sarsıcı nöbetler” olarak tanımlıyor.

Ayrıca bu püskürmelerin, güneş kütlesinin 10 katı kadar büyük miktarda malzeme atabildiği düşünülüyor. Bu muazzam patlamadan birinin, 10.000 yıl önce meydana geldiğinde, yıldıza kendine özgü görünümünü veren güzel toz ve gaz kabuğunu yarattığı iddia ediliyor.

Bunun gibi yıldızlar, en azından yıldız açısından uzun süre dayanmazlar ve birkaç milyon yıllık ömürleri vardır. Çünkü yakıtlarını çabucak tüketirler ve genç yaşta ölüyorlar. Böylesine çok parlak bir yıldızın sarsıcı fazına parlak mavi değişken deniyor ve bunları incelemek, yıldızları aşırı koşullarda görme şansı sunuyor.

Almanya, Bochum‘daki Ruhr Üniversitesi’nde parlak mavi değişken uzmanı olan Kerstin Weis Hubble açıklamasında, “Bu tür yıldızları incelemeyi seviyorum çünkü onların istikrarsızlığından etkileniyorum,” dedi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Hubble’a 31. doğum günü hediyesi: AG Carinae konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hubble’a 31. doğum günü hediyesi: AG Carinae ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hubble’a 31. doğum günü hediyesi: AG Carinae ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  2. 2 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  3. 3 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  4. 4 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  5. 5 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  6. 6 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  7. 7 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  8. 8 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  9. 9 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  10. 10 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme