Okunma

Şebeke sinyali olmadan hayat kurtaran uygulama!


30 Aralık 2017 Cumartesi 23:00
Şebeke sinyali olmadan hayat kurtaran uygulama!

Hayat kurtarması amaçlanan ve şebeke sinyali olmadan bilgi gönderebilen yeni bir teknoloji geliştirildi. Bakalım bu teknoloji nasıl çalışıyor ve kullanım alanları neler.

Şebeke sinyali olmadan iletişim!

Günümüzde her ne kadar iletişim teknolojilerinin ulaşamadığı yer yok gibi dursa da, halen bu küresel ağdan bağımsız bölgeler bulunmakta. Bu bağlamda iletişimin mümkün olmadığı bölgelerde hayat kurtarması amaçlanan yeni bir teknoloji geliştirildi.

Universidad de Alicante (UA) araştırmacıları, telefon (şebeke) sinyali olmaksızın uzaktaki yerlerde kaza geçiren insanların hayatlarını kurtarmak için yeni bir teknoloji geliştirdi. Henüz isimlendirilmeyen bu teknoloji özelleştirilmiş bir alıcı ve herhangi bir akıllı telefon ile kullanılabilmekte.

Akıllı telefona yükleyeceğiniz uygulama sayesinde, herhangi bir acil durumda konum bilgisi gibi çeşitli mesajlar gönderilebilmekte. Ancak bu mesajlar şebeke sinyali olmadığı için, telefonun GPS anteni veya Wi-Fi adaptörü üzerinden düşük frekansta gönderilmekte. Böylelikle zor durumda kalan kişiye ulaşmak mümkün olmakta. Teknolojinin ileride arama kurtarma faaliyetlerinde etkin bir rol oynayacağı tahmin ediliyor.

:: Siz bu yeni teknoloji hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Şebeke sinyali olmadan hayat kurtaran uygulama!”

  1. Enes Berkant Özer dedi ki:

    güzel olmuş bence

  2. Osman Sedat Ulug dedi ki:

    112 araması için müsade ederler sadece başka bir yeri müsade etmezler

  3. Fatih dedi ki:

    Uçak kazası geçiren yada dağda kaybolan kişiler yada gemilerde yerleri kaybolmuş kişiler için uygulama gerçekten hayat kurtaracak gibi hatta depremde enkaz altında ulaşma imkanı olanlar için harika inşallah geliştirilir.

" Şebeke sinyali olmadan hayat kurtaran uygulama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Şebeke sinyali olmadan hayat kurtaran uygulama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Şebeke sinyali olmadan hayat kurtaran uygulama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "