Okunma

Hyundai ve Kia güneş paneli ile şarj olacak!


01 Kasım 2018 Perşembe 23:00
Hyundai ve Kia güneş paneli ile şarj olacak!

Elektrikli otomobillerin pazar payını artırmaya başladığı son dönemlerde ünlü markalar bu alanda geliştirmelere devam ediyor. Hyundai güneş paneli kaplı araçlarını yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Hyundai çatısı altındaki Kia güneş paneli kullanarak 2019’da yollardaki yerini alan diğer marka olacak.

Güneş, yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden birini oluşturuyor. Sanayi sektöründen evlerdeki kullanımına kadar birçok alanda yararlanılan güneş panelleri artık elektrikli otomobillerimizi de şarj edecek gibi duruyor.

Hyundai güneş paneli ile şarj olacak!

Elektrikli araçların daha fazla enerji depolayabilen bataryaları bir zaman sonra ister istemez şarja ihtiyaç duyuyor. Hyundai güneş paneli ile döşediği tavan bölümünden enerji elde ederek araç hareket hâlindeyken bile bataryalarını şarj etmeye devam edecek.

Kia güneş paneli ile döşenmesi planlanan bir başka marka olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknolojinin hem elektrikli araçlarda hem de hibrit araçlarda kullanılması planlanıyor.

Hyundai güneş paneli

Üç farklı şekilde üretilecek güneş paneli sisteminin ilki, standart araç kaputlarını kaplayan güneş panelleriyle karşımıza çıkıyor. Panaromik tavanlı araçlarda kullanılacak olan güneş panelleri ise ikinci jenerasyonda karşımıza çıkacak.

Henüz pilot geliştirme aşamasında bulunan üçüncü jenerasyonda ise hem panaromik cam tavan hem de kaput üzerindeki panellerle araç bataryasının şarj edilmesi planlanıyor.

2019’da Kia güneş paneli ile yollara çıkabilir!

Hava durumuna bağlı olarak gün içerisinde araç bataryasının yüzde 30 ile yüzde 60 arasında şarj edilebileceği birinci jenerasyonun 2019 yılından sonra piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu tür teknolojilere; araçların şarj istasyonlarında bekleme süresini kısaltması, hibrit modellerde yakıt tasarrufu ve emisyon oranlarını azaltması açısından oldukça önem veriliyor.

Kia güneş paneliYeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Hyundai ve Kia güneş paneli ile şarj olacak!”

 1. Anonim dedi ki:

  Sonunda… 🙂 Bizim millet umarım teknolojiyi daha iyi takip eder. Yahu arkadaşlar hiç dikkatinizi çekmiyor mu resim. Kullanılan güneş paneli epey bir saydam. Bu ne demek? Al sen bu teknolojiyi az daha geliliştir ve tüm gökdelen apartman…..vs. Saydam cam gördüğün her yere bunu döşe. Max bir kaç yılda maliyetini çıkarır ve gerisi enerji olarak döner. İşin güzel kısmı bunlar daha ilk örnekler. 5 yıl sonrasını düşünün… Sonunda demem bu yüzdendi.

 2. Anonim dedi ki:

  bence ön kaputuda güneş paneli yapsınlar en azından işe yarar hatta bagaj kapağını da

 3. Anonim dedi ki:

  O arabanin fiyati kim bilir kactir?

 4. Anonim dedi ki:

  Şanlıurfa’dakiler keyf etti 🙂

 5. Anonim dedi ki:

  Bir günde %60 dolduracak verimlilikte güneş paneli daha çıkmadı bence, 1 gün güneşte kalırsa 20km gidecek kadar ancak şarj olur bence. O da iş yerine gidip gelecek yakında oturanlara yeter gibi.

 6. Anonim dedi ki:

  Petrol şirketlerinin de kabuslarındaki proje 🙂

 7. Anonim dedi ki:

  gec bile kalindi

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hayalimdeki proje,

" Hyundai ve Kia güneş paneli ile şarj olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hyundai ve Kia güneş paneli ile şarj olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hyundai ve Kia güneş paneli ile şarj olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "