Okunma

IARPA, İnsan Benzeri Robot Beyni İstiyor!


09 Ocak 2016 Cumartesi 19:00
IARPA, İnsan Benzeri Robot Beyni İstiyor!

Bilim ve teknolojide yaşanan birçok gelişme, çoğu zaman doğadan ilham alınarak hayata geçiriliyor. Bu defa ise IARPA, robot gelişimi için insan beyninden ilham almayı düşünüyor.

Bilindiği gibi IARPA, DARPA ile benzer şekilde Pentagon için hizmet veriyor. Çalışmaları da bu doğrultuda gelişim gösteriyor. IARPA’nın yeni hedefi ise robot beyni gelişiminin, insan beyni gibi işleyiş gösteren bir yapı kazanabilmesi üzerine odaklanmış durumda.

16-01/09/untitled-1-insan-beyinli-robot-2016.jpg

IARPA mühendisleri, Nörologlar ile ortaklaşa çalışma yapmayı ve robot beyninin, insan beyninin; öğrenme, hafıza, zamanlama ve koordinasyon yetenekleri ile benzer gelişim göstermesi üzerine çalışmalar yapmayı düşünüyor. Böylece robot teknolojisi, çok daha insan benzeri davranışlar sergileyebilecek ve çalışmalara öncülük edebilecek.

Şu an için somut örnekler paylaşılmıyor ancak öyle görünüyor ki robot teknolojileri de, iyiden iyiye insan anatomisi odaklı devam edecek.

:: IARPA’nın bu robot beyni düşüncesi ile ilgili, siz en düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “IARPA, İnsan Benzeri Robot Beyni İstiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Insanlar kendi neslini tüketmek icin calisan ender varliklardir:D

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yeni işkenceler için kılıf ***** suçluları !

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ateistler hadi bunu da açıklayın 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Mantıklı düşünen kişiler bunun yapılabilir birşey olduğunu anlayabilir, beynin düşünme ve yeni şeyleri kavrama yani kodlayarak hafızaya alıp belli durumlara karşılık gelen durumlarda durumlarda O konuya karşılık gelen satırlar arasından en uyumlu olanını geri çağırma ve mevcut kodlanmış verideki eksik kalan satırlara hata düzeltme işlemi ile adapte edebilme yeteneğini bir makine ile yapmaya çalıştıklarını kavrayabiliyordur. Şöyle düşünün elinizde bir kil var ve şekil veriyorsunuz, insan yaradanın yarattığı şeyin suretini yapamaz diyebilirmisiniz yuzbinlerce heykel yapılmışken diyemezsiniz saçma olur. Bu da başka bir kilden suret çıkartma işi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Skynetin ilk adımları ***** ne demiş?Bir işe başlamak işi bitirmenin yarısıdır diye boşuna dememiş***** zaten çoktan başlamış ve bunlar sadece sızıntılar,kim bilir hangi aşamaya gelindi??

 6. SDN Okuru dedi ki:

  arpa neymiş mit i filan duydumda onu duymadım….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sonumuz yaklaşıyr beyler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hawking haklı. Bence insanlık salaklığından soyunu tüketecek.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Subhanallah

" IARPA, İnsan Benzeri Robot Beyni İstiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IARPA, İnsan Benzeri Robot Beyni İstiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IARPA, İnsan Benzeri Robot Beyni İstiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "