Okunma

IBM, 32 Nanometre İçin Geliyor


14 Mayıs 2008 Pazartesi 21:00
IBM, 32 Nanometre İçin Geliyor
IBM, özellikle son kullanıcının bildiği markalardan birisi olan AMD ile işlemci üretimi teknolojilerinde beraber yol alan bir firma. İşlemciyi üreten AMD’nin yanı sıra, silikona şekil veren ama son kullanıcıya ürün satmayan birçok üreticinin de dahil olduğu ve IBM’in başını çektiği bir de  üretici grubu mevcut. Bu üreticiler 32 nanometre üretim sürecinde kullanılacak yeni bir teknolojiyi duyurdular.

32 Nanometrede Metal Geçitler

Metal geçit deyince aklınızda saray kapıları gelmesin. Bu geçitler, transistörlerin aralarında bulunan boşlukları simgeliyor ve buradaki akışı düzenliyorlar. High-K Metal Gate olarak anılan yeni transistör bileşenleri sayesinde, üreticilerin iddiasına göre, %45’e varan enerji tasarrufları mümkün olacak. IBM ve yandaşları olan Toshiba, Samsung, Chartered, Infineon, Freescale ve STMicroelectronics şu an için bu teknolojiyi kullanacak durumdalar. Bu yılın üçüncü çeyreğinde ise bu teknolojinin bilfiil uygulamasına geçilmesi gündemde.

Bilgi için: IBM
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

1 yorum - “IBM, 32 Nanometre İçin Geliyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çinliler ne demiş: Küçük güzeldir. Little is beautiful..Çincesini bilmediğim için yazamadım……

Geri bildirim