Okunma

IBM atomik sabit disk geliştirdi!


09 Mart 2017 Perşembe 10:00
IBM atomik sabit disk geliştirdi!

IBM Research araştırmacıları, bir bit bilginin tek bir atoma depolanmasını sağlayarak önemli bir başarıya imza attı. İşte, tek bir atom kullanan dünyanın en küçük mıknatısının detayları.

1 bit bilgi = 1 bit atom!

IBM, depolama teknolojisi adına büyük bir atılım gerçekleştirdi. Modern bir sabit diskte, tek bir bitin depolanması için 100,000 atom gerekiyor. Bu teknoloji ise, gelecekteki depolama ortamlarını büyüklük durumuna göre küçültebilecek. Şirket, tüm iTunes kataloğunun (35 milyon parçalık arşiv) bu teknik sayesinde kredi kartı boyutlarında bir diske depolanabileceğinin altını çiziyor.

17-03/09/ibm-research-atomik-sabit-disk-02.jpg

Sistem, bir magnezyum oksit yüzeyinin üzerine oturan ve diğer magnezyumların varlığında bile atomun manyetik kutuplarını sabit tutan holmiyum atomlarını kullanmakta. Bu kutupların yönlendirilmesi ise atomun 1 veya 0’ı oluşturup oluşturmadığını belirliyor. Bu depolama sistemine yazmak için bir mikroskobik iğne, atomun yönünü çeviren bir akım başlatıyor. Bilgiyi okumak ise hangi kutbun yukarıya baktığına bağlı olarak değişiyor ve her atomdan geçen manyetik akımın ölçülmesine göre bu durum değişkenlik gösteriyor.

Maalesef bu teknoloji yakın zamanda cihazlara gelebilecek durumda değil. Çünkü, çalışması için bir vakumda işleyen sıvı azot soğutmalı tünelleme elektron mikroskopu gerekiyor!

:: Atomik sabit diskler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “IBM atomik sabit disk geliştirdi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tipik Türk…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ilginc dusunmusler. Ama yazma ve okuma hizlarinda da iyilestirme yapilmasi gerek. Cunku eger anlattiklari gibi olursa yazma ve okuma suresi cok artar diye dusunuyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bununda sonuna gelmiş bulunmaktalar. Elektrik geçişinde nerdeyse ısınmayan madde ile bu birleşirse dünyanın en güçlü bilgisayarını cebimizde taşıyabiliriz ve güneş enerjisiyle şarja takma ihtiyacı duymayız.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ıbm yeter aple ye microsofta gerek yok

 5. SDN Okuru dedi ki:

  marsta su bulunmuş. ama kuyu suyuymuş 😀 😀 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yoruma bak, adam sanki evinde proton a 1 bit yazmisda ibm e anca gidersin diyor 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Birşey yapmaya çalışıyorlar anca 30 senede başarı***** gidersin ibm

 8. SDN Okuru dedi ki:

  senin salavat getirmediğin belli, bugüne kadar sen ne yaptın da konuşuyorsun.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yine saçma sapan yorumlar.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bizde salavat getirip cennette hurileri kapalım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonla cebimizde taşırız. Ne olur ki sanki? Yeter lan, gelişmesin artık teknoloji!

" IBM atomik sabit disk geliştirdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM atomik sabit disk geliştirdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM atomik sabit disk geliştirdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "