IBM’den Atomsal Veri Depolama


02 Eylül 2007 Pazar 13:00
IBM’den Atomsal Veri Depolama
30 Ağustos 2007’de IBM’in yaptığı açıklamaya göre nano teknolojide çok önemli iki gelişme gerçekleştirildi. Bu yeni buluşlar sayesinde yeni cihazlar birkaç atom veya molekülden oluşabilecek olması!

Bu üretim tekniğini seri üretimde kullanabilmesine oldukça uzak bir konumda olsalar da, IBM nano teknoloji üzerindeki araştırmalarına bu hızda devam ederse ultra küçük boyutlarda ve atom mertebesinde çalışan bilgisayarlar çok yakında üretilebilir hale gelecektir. Bu tip ürünler ilerleyen zamanlarda üretilecek bilgisayar yongaları, depolama aygıtları, alıcılar ve kimsenin hayal bile edemeyeceği uygulamalar için kullanılacaktır.

Science dergisinde geçtiğimiz günlerde IBM’in bu konuyla ilgili iki adet raporu yayınlandı. İlk raporda, IBM bilim adamları her bir atom için eşyönsüz manyetizma oluşturma konusunda ciddi gelişmeler kaydedilmesinden bahsediliyor. Bu da sonuç olarak atomların her birine veriyi depolama kabiliyeti kazandırabilmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Daha önce hiçbir araştırma da atom eşyönsüz manyetizma ölçümü mümkün olmamıştı.

Bu Tip Cihazların Kapasitesi Ne Kadar?

Çalışmaların ilerlemesiyle birlikte şu anda denemeleri yapılan sistemlerden çok daha güvenli bir şekilde büyük çapta veri depolama kabiliyeti kazanacağı belirtiliyor. Bu tip bir depolama ile birlikte 30 bin civarı uzun metrajlı film ya da YouTube’un bütün video içeriğinin (yani milyonlarca video bu da 1000 trilyon bitlik veriye denk geliyor) iPod boyutunda bir cihaza sığdırılabiliyor. Aslında daha da önemlisi bu yeni depolama yöntemleri ile birlikte, sıradan bilgisayar ve elektronik sistemlerin dışında, çok daha fazla alanda bu veri depolama sisteminden yararlanabilme imkânı ortaya çıkıyor.

İkinci raporda ise, IBM araştırmacılarının molekülün dış çerçevesine engel olmadan çalışabilen ilk tek molekül şalterinde bahsediliyor. Bu da moleküler bazda çalışan, çok daha hızlı, aşırı küçük ve çok az enerji tüketimine sahip olan bilgisayar yongaları ve bellek üretimine olanak sağılıyor.

Yazan: Gürkan Demirok
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “IBM’den Atomsal Veri Depolama”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çağlar Tuncayın bizlere söylediği bir sözü de hiç ***** 100 yılda, bugüne kadar yapılmış tüm buluşların 100 katı daha önemli buluşlar yapı*****

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ODTÃœ Fizik’te okurken bölüm hocalarından Çağlar Tuncay ın bu konuda bir makalesi olduğunu ve IBM in ilgilendiğini duymuş***** haberim yok. Haberi okuduktan sonra aklıma birden o günler geldi.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  nano teknolojiye ne kadarda benziyor
  görünüşe bakılırsa yakında teknolok açıdan herşey baştan aşağı değişecek

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu ülkemiz yapabilecek imkanlar bulunsa ülkenin tepesindeki 50 firma izin verirmi dersiniz ?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Keşke ülkemizde de bu kadar katkısı dokunacak araştırmalar olsa. İşte bize hep haberlerini okumak düşer.

" IBM’den Atomsal Veri Depolama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM’den Atomsal Veri Depolama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM’den Atomsal Veri Depolama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 2. 2 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 3. 3 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 4. 4 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 5. 5 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 6. 6 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 7. 7 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 8. 8 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 9. 9 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 10. 10 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!