Okunma

IBM’den kaya tuzu boyutunda bilgisayar!


20 Mart 2018 Salı 02:00
IBM’den kaya tuzu boyutunda bilgisayar!

IBM kaya tuzu boyutunda bilgisayar tanıtarak yine şaşırtmayı başardı. Hem de bu bilgisayar, blok zinciri ile Bitcoin üretimi için hazır!

IBM kaya tuzu boyutunda bilgisayar neler sunuyor?

1990 yılından bir x86 işlemciden gücünü alan bu mini değil, minnacık bilgisayar birkaç yüz hatta bin transistör sayısına sahip. Tabii ki bu boyutta bir bilgisayardan IBM Watson veya kuantum bilgisayar gücü beklemek ayıp olurdu.

IBM kaya tuzu boyutunda bilgisayar

Öte yandan, bu ürün boyundan büyük bir iş beceriyor. O da blok zinciri için veri kaynağı olarak çalışabiliyor olması. Yapay zeka kullanarak sağlanan veriyi sıralayabilen bilgisayar, gönderileri takip etmenin yanı sıra sahtekarlık ve hırsızlık tespiti de yapabiliyor.

Bu ürünün üretiminin 0.10 dolardan bile daha ucuz tuttuğunu söylemiş miydik? Evet, yanlış duymadınız. IBM bu türde bilgisayarların sonraki 5 yıl içinde her yere tümleşik hale geleceğini ön görüyor.

IBM kaya tuzu boyutunda bilgisayar

İlk olarak şirketin Think konferansında gösterilen prototipin herkes için ne zaman hazır olacağı ise şimdilik belirsiz.

:: Şu anda dünyanın en küçük bilgisayarı durumuna gelen bu ürün için ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IBM’den kaya tuzu boyutunda bilgisayar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM’den kaya tuzu boyutunda bilgisayar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM’den kaya tuzu boyutunda bilgisayar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "