Okunma

IBM Bellekleri Tamamen Değiştiriyor


26 Aralık 2010 Pazar 09:45
IBM Bellekleri Tamamen Değiştiriyor

IBM, taşınabilir cihazların kapasitesini inanılmaz derecede artıracak ve tek bir şarj ile haftalarca çalışabilecek bir bellek üzerinde çalıştığını açıkladı. (Beş Yıl İçinde Gelecek Beş Teknoloji)

Racetrack adı verilen bu bellekler mevcut veri depolama tekniklerinden farklı bir tekniğe sahip olacak.

Racetrack belleklerde veri erişiminde farklı bir teknik kullanılıyor

Manyetik Hatlar

Racetrack teknolojisi, cihazların ihtiyaç duydukları veriyi sürücü üzerinde aramasının yerine, verilerin cihazın kullanacağı yere birkaç nanometre boyutlarındaki manyetik hatlar üzerinden taşınmasına olanak tanıyor.

IBM mühendisleri bu yolla çok büyük miktardaki verilere çok hızlı bir şekilde erişim sağlanabileceğini ve bunun çok küçük bir alanda yapılabileceğini iddia ediyorlar.

Racetrack bellek kullanan taşınabilir cihazların binlerce filmi bile saklayabilecek bir kapasiteye sahip olacağı belirtiliyor.

:: Taşınabilir cihazlarınızın kapasitesinden memnun musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IBM Bellekleri Tamamen Değiştiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM Bellekleri Tamamen Değiştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM Bellekleri Tamamen Değiştiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "