IBM, Veri Analizinde Rekor Kırdı


12 Ağustos 2010 Perşembe 10:09
IBM, Veri Analizinde Rekor Kırdı

IBM araştırmacıları, rekor kıran yeni yöntem sayesinde, normalde 1 günden uzun süren sistemdeki yüklü veriyi doğrulama işlemini, 20 dakikadan kısa sürede hatasız olarak doğruladı. IBM’in geliştirdiği yöntemle, trafikten finans ve su yönetimine kadar pek çok alanda, daha yüksek düzeyde öngörülebilirliğe sahip, daha güçlü, karmaşık ve kusursuz veri analiz modelleri oluşturulabiliyor (Engelleri Ortadan Kaldırıyor).

 

Akıllı Dünya Vizyonu

Veri analizleri, IBM’in “Akıllı Dünya” vizyonu kapsamında tasarlanan çalışmaların geliştirilmesinde de önemli bir adımı oluşturuyor. Bunlardan “Akıllı Trafik” projesinde; tedarikçilerin ürünü satış noktasına ulaştırırken yaşadıkları yol yapımı, trafik, kötü hava koşulları gibi sorunlar, geliştirilen analiz modelleriyle çözümleniyor. Bu tip öngörülemeyen sorunların çözümünde, GPS verileri, trafik sensörleri, tedarikçi veritabanı ve talep tahmini gibi, gerçek zamanlı karar almaya yardımcı olan analizler kullanılıyor.

 

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

 

Aynı şekilde, Su İşleri Müdürlüğü “Akıllı Su” yönetiminde, boruların altyapı genişlemesi, vana, yangın söndürme musluğu ve su sayacı problemlerini öngören modellerin gelişimi için, gerçek zamanlı ve harita bazlı, jeoanalitik bilgileri analiz ediyor.

İşlem; hava durumu, su kullanımı ve yüzlerce diğer olasılığa bağlı olarak ortaya çıkan, çok sayıdaki bilginin analiziyle gerçekleştiriliyor.

IBM araştırmacıları, geçtiğimiz aylarda rekorla sonuçlanan deneyde, Almanya’daki Julich Araştırma Merkezi’nde bulunan, dünyanın en güçlü 4’üncü süper bilgisayarını (Blue Gene/P sistemi) kullandı. IBM bilimadamlarının bulduğu yöntem, matematiksel bir algoritmaya dayanıyor.

Bilimadamları, matematiksel analizde en fazla bilgiişlem kapasitesi gerektiren ve kritik öneme sahip etkenin, genel veri analizinin kalitesinin ölçülmesi, modelde herhangi bir kusurun veya veriler arasında gizli ilişkinin belirlenmesi olduğunu belirtiyor (IBM, Çevreci Plastik İzinde).

:: IBM’in Akıllı Dünya vizyonu için geliştirdiği çalışmaları takip ediyor musunuz?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IBM, Veri Analizinde Rekor Kırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM, Veri Analizinde Rekor Kırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM, Veri Analizinde Rekor Kırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi