Okunma

IBM, zEnterprise EC12 Çözümünü Duyurdu


06 Eylül 2012 Perşembe 15:35
IBM, zEnterprise EC12 Çözümünü Duyurdu

IBM zEC12 kurumsal sistemi, IBM Sistem ve Teknoloji Grubu tarafından- özellikle New York Poughkeepsie şehrindeki ve dünyadaki 17 IBM laboratuvarında ve IBM’in bazı büyük müşterileriyle işbirliğinde-IBM’in AR-GE çalışmalarına yapılan 1 milyar dolarının üzerindeki yatırımın-bir sonucu olarak üretildi. Yeni IBM anabilgisayarı, bugüne kadar üretilen en güvenli kurumsal sistemlerden biri olmakla beraber farklı sektörlerin güvenlik ve mevzuata uygunluk gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış yerleşik güvenlik özelliklerine sahiptir.

Operasyonel analitik ve neredeyse gerçek zamanlı iş yükü izleme ve analizi özelliklerinden dolayı yeni zEC12,- selefine göre çekirdek başına yüzde 25 daha yüksek performans, yüzde 50 daha yüksek toplam sistem kapasitesi ve 5,5 GHz hızında çalışan dünyanın en hızlı çipi olmasından yararlanabilecek hibrit bulutlar dahil- çeşitli iş yüklerine yönelik olarak kullanılabilecek.

Kritik bilgiler için en yüksek düzeyde güvenlik

Güvenli veriler sunmak açısından lider bir platform olan IBM System z, aynı zamanda Ortak Kriterler Değerlendirme Garanti Seviyesi 5+ (Common Criteria Evaluation Assurance Level 5+) güvenlik sınıflandırması düzeyine ulaşan tek ticari sunucudur. System z, tek anabilgisayar üzerinde gizli verileri içeren çok sayıda farklı uygulamayı güvenle çalıştırma imkânı tanır. Yeni zEC12 ile bu özellik atıl durumda veya kullanılmakta olan verilerin korunmasına yardımcı olan yenilikçi güvenlik ve gizlilik özellikleri ile bir adım ileri taşınıyor. Bu, internet bankacılığı ve mobil aygıtlar çağında kritik önem taşıyan bir yetenektir.

zEC12, işlemler ve hassas veriler için gizlilik sağlayan, en son teknoloji ürünü ve dışarıdan müdahalelere karşı dayanıklı bir şifreleme yapılmasına yardımcı olan Crypto Express4S adı verilen işlemciyi içerir. Crypto Express4S, IBM Research tarafından farklı sektörlerin ve coğrafyaların güvenlik gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olmak üzere geliştirilen yeni donanım ve yazılıma sahiptir.

Farklı alanlarda kullanılabilir

Ürünün kullanımına dair örnek vermek gerekirse, AB ve kamu sektörü yönergeleri doğrultusunda ıslak imzanın yerini alan akıllı pasaportlar, ulusal kimlik kartları ve çevrimiçi hukuki işlemler uygulamaları ile kullanılan yüksek kaliteli dijital imzalar için destek sağlamak üzere yapılandırılabilir. 

2012’nin ikinci çeyreği itibariyle IBM müşterilerine 1.000’den fazla blade sunucu ile 140 adetten fazla zBX birimi sağladı ve hibrit bilgi işlemin platform üzerindeki yönetiminin ve daha düşük karmaşıklık oranının avantajlarından yararlanmalarını sağladı.

:: Bugüne kadar hiç IBM ürünü kullandınız mı?

{AUTHOR}    
{ARTICLE_LINK} 


yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

1 yorum - “IBM, zEnterprise EC12 Çözümünü Duyurdu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Hiçbişey anlamadım 🙂

Geri bildirim