Okunma

IBM’den İnsan Beyni Gibi Çalışan Çip


08 Ağustos 2014 Cuma 15:00
IBM’den İnsan Beyni Gibi Çalışan Çip

Geçtiğimiz günlerde Apple ile yaptığı anlaşma ile gündeme gelen IBM, şimdi de insan beyni gibi çalışan yeni çip teknolojisini tanıttı. 2011 yılından beri geliştirildiği söylenen projede ikici test aşamasına geçildiği açıklandı. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bilgisayarlarda yerini alacağı söylenen bu teknoloji bilgisayarlarımızı baştan aşağı değitirebilir.

İçerisinde 5,4 milyar transistor bulunan TrueNorth, tam 1 milyar elektronik nöron ile çalışıyor. IBM’in daha önce ürettiği 256 nöronlu çiplere oranla çok daha verimli olacak olan TrueNorht, sadece 70 miliwatt enerji harcıyor. Karşılaştırmak için söyleyelim Intel’in piyasadaki çipleri ortalama 1,4 milyar transistoru içerisinde barındırırken, 35 – 140 watt güç harcamakta.

14-08/08/cip.jpg

Yapay zeka gelişiyor

TrueNorth’un gelişmesi ile birlikte yapay zekada gelişecek. İnsan beyni gibi çalışan bilgisayarlar her ne kadar ürkütücü gibi gözükse de, her alandaki teknolojinin gelişimini hızlandıracak. 

:: Yapay zekanın gelişiminden korkuyor musunuz?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “IBM’den İnsan Beyni Gibi Çalışan Çip”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  malumun ilanı.., bu teknolojiler çoktaan yapıldı, yeni yeni halka açılmaya başlıyor. bunun için de yeni bir tasarımmış gibi haberler yapılıyor. mevcut tasarımların önü tıkandı ve artık yapay zeka devreye giriyor..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Abi bu kadar tasarruflu cipler uretebiliyorsun o zaman sur piyasaya gorelim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Transhümanizm e adım adım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gündeme gelmek için slogan tutturmuslar iste

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle olacağını biliyorduk ama açıkçası ben daha erken bekliyordum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Fantezi haberi. Zaytung okuyoruz sanki.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Quantum bilgisayar?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim kurgu da izlediklerimiz gerçekleşşinde pc ler insanları köle etsinde görün bakalım sonra dövücek bir dizimiz kalmaz lao gedeyok kıyamete resmen laoo

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Mobildeki vodafone reklami gozunuze girsin! Sayfalarda ilk haberlere basinca reklam sayfasi aciliyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Skynetin beyni ortya çıkıyor desenize

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bırak insan beyni kadar çalışan çip. Milleti nasıl ***** cacık olmaz IBM den . daha önce ürettikleri çipleri gördük. Facia ötesi. Böyle haberlere kanmayin

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Biraz ürkütücü olur ve insan beyni gibi çalışırsa daha ne farklı şeyler olur bilmiyorum daha hızlı teknoloji gelişirse bana her türlü uyar

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ne korkacam

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Umarım terminator filmi gibi olmaz

 15. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar yapay zeka geliştiriyor, google bize hayla türkçe destek vermiyo

" IBM’den İnsan Beyni Gibi Çalışan Çip konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM’den İnsan Beyni Gibi Çalışan Çip ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM’den İnsan Beyni Gibi Çalışan Çip ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "