Okunma

IBM’den İş Hayatını Kolaylaştıracak Yatırımlar


22 Haziran 2011 Çarşamba 11:00
IBM’den İş Hayatını Kolaylaştıracak Yatırımlar

IBM, müşterilerin çeşitlilik, hız ve hacim açısından devamlı büyüyen verileri yönetmelerini ve bu verileri avantajlarına kullanmalarını sağlayacak teknolojiler ve hizmetler için yürütülen bir araştırmaya 100 milyon dolar yatırım yaptığını bildirdi.

IBM’in yeni yatırım ve hizmetler ile ilgili duyuruları, 3.000 Bilgi Teknolojileri Direktörü (CIO) ile konuşarak gerçekleştirilen IBM Küresel CIO 2011 Araştırması’nın sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından geldi.

Araştırmaya katılan CIO’ların yüzde 83’ü, önümüzdeki 3 ila 5 beş sene içindeki stratejik büyüme planlarının en önemli unsurunun analitik ve iş zekâsını BT işlemlerine uygulamak olduğunu belirtmişlerdi.

Sektördeki son raporlar önümüzdeki beş yıl içerisinde şirketlerin veri hacimlerinin yüzde 650’ün üzerinde artacağı yönünde bilgiler içeriyor.

Bu verilerin yüzde 80’inden fazlası ise yapısal olmayan veriler olacağı gibi, bu verilerin her yıl hacim olarak ikiye katlanması beklentisi de var. Analitik yeteneklerin geliştirilmesine odaklanan ve IBM’in 100 milyon dolar yatırım yaparak ön ayak olduğu araştırma, CIO’ların BT işlemleri için belirli, gerçeklere dayalı finansal ve iş modelleri oluşturmalarını sağlayacak.

Daha önceleri, geleneksel olarak CIO’lar, BT işlemleriyle ilgili kararlarını alırken verileri yorumlama ve modellemelerine yardımcı olacak araçlardan yararlanmadan almak zorunda kalıyorlardı.

Bu son girişimleri IBM’in analitik portföyünü ve yatırımlarını daha da genişletiyor. IBM’in onlarca petabaytlık verileri işlemek için ölçeklenebilir depolama olanakları sunan Hadoop tabanlı analitik yazılımı ve büyük çapta verileri analiz ederek bir milisaniyeden kısa zamanda karşılık verebilen yeni ve patentli yazılımları, şirketlerin BT altyapılarını tamamlayarak ve güçlendirerek, yapısal ve yapısal olmayan verileri destekleyecek.

Ayrıca, iş dünyasının ve BT uzmanlarının BT işlemlerinde öngörüye dayalı analitik uygulayabilmeleri için IBM’in patentli analitik araçlarından oluşan yirmi yeni hizmeti, BT şirketlerinin iş süreçlerini değerlendirirken, tasarlarken ve yapılandırırken petabaytlarca veriden faydalanmalarına fırsat tanıyacak.

IBM Türk, Sistem ve Teknoloji Bölümü, Teknik Satış ve Lab Servisleri Müdürü Ercan Bulut “Bilgiler ve bilgi kaynakları hacim ve hız bakımından kontrol edilemez biçimde artmaya devam ediyor. Bu büyüme özellikle sosyal ağlardan ve mobil aygıtlardan gelen yeni formdaki verilerle daha da yükseklere taşınıyor. IBM’in yıllardır iş ve teknoloji dünyasında edindiği uzmanlığı ve kapsamlı yetenekleri şirketlere bu artan verilerden sadece anlam çıkarmalarına yardım etmekle kalmayıp, verileri anlayarak en kısa sürede gerekli yanıtları verebilmelerini de mümkün kılacak bir konumdadır” diye konuştu.

Yığınsal Veriler alanında sunduğu yazılım ve hizmetleriyle IBM sektörlere özgü sorunları da ele almak açısından çeşitli fırsatlar tanıyor. Bunun en önemli örneklerden birisi, bundan birkaç ay önce ABD’nin ünlü yarışma programında insan yarışmacıları yenerek bir milyon dolar ödül kazanan doğal dili anlama kapasitesine sahip Watson bilgisayardır.

Watson’un gelişmiş analitik yetenekleri daha şimdiden vergi ve sağlık hizmetlerinde dolandırıcılık tespiti, perakende sektöründe tüketici satın alma davranışlarını öngörme gibi gerçek müşteri sorunları için kullanılmaya başlandı.

IBM son beş yılda, analitik alanında faaliyet gösteren 24 şirket satın alma işlemi için 14 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Bugün, IBM’in Araştırma biriminde sadece analitik odaklı 8.000’in üzerinde iş danışmanı ve 200’den fazla matematikçi çığır açan algoritmalar geliştirmek üzere çalışıyorlar. IBM’in veri ve bilgi yönetimiyle ilgili 22.000’den fazla patenti bulunuyor.

IBM Yığınsal Veri girişimlerine ilişkin daha fazla bilgi için: www.ibm.com/bigdata ve yeni Analitik hizmetlerinin tamamına ilişkin bilgi için: www.ibm.com/services/it-insight adreslerini ziyaret edebilirsiniz.
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" IBM’den İş Hayatını Kolaylaştıracak Yatırımlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM’den İş Hayatını Kolaylaştıracak Yatırımlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM’den İş Hayatını Kolaylaştıracak Yatırımlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "