IBM’den kanser tespitine yapay zeka desteği


18 Haziran 2019 Salı 21:15
IBM’den kanser tespitine yapay zeka desteği

IBM uzun süredir hastalık tespiti konusunda farklı yapay zeka çalışmalarına odaklanmıştı. Şirket en son diyabeti tahmin edebilen yapay zeka geliştirmeyi başardı. Şimdi ise IBM yapay zeka ile kanseri tespit edecek!

IBM yapay zeka ile kanseri tespit edecek!

IBM araştırmacıları geçtiğimiz yıl diyabeti erkenden tespit edebilen bir yapay zeka modeli geliştirmişti. Bu yıl ise meme kanserini tahmin edebilecek bir yapay zeka geliştirildi. Geliştirmelerin ardından yapay zekanın diğer kanser türlerini de tespit edebilmesi bekleniyor.

Günümüzdeki radyologlara göre kanser tespiti konusunda yüzde 87 doğruluk oranı ile kanser vakalarını oldukça azaltacak gibi duruyor. Mamografi görüntülerini ve tıbbi kayıtları oldukça detaylı bir şekilde analiz edebilen yapay zeka biyolojik göstergeler, klinik verilerine bağlı anonim mamografi görüntüleri ve diğer verilerle eğitildi.

IBM yapay zeka ile kanseri tespit edecek! - ShiftDelete.Net (1)

Demir eksiklikleri ve tiroid fonksiyonu gibi radyologların gözden kaçırabileceği özellikler arasında bağlantılar kurarak teşhisi de hem kolaylıkla hem de daha kesin verilerle ortaya koyabiliyor.

IBM bu yapay zekayı biyopsilerden, laboratuvar testlerinden, daha önceki kanser kayıtlarından ve diğer teşhislerden gelen veriler ile sürekli güncelliyor ve öğretiyor. Bununla birlikte şirket, daha bütünsel bir yaklaşımın doktorlar için daha faydalı olacağını düşünüyor.

Son olarak şirket, en başta yalnızca bu yapay zekanın sonucuna bakılarak kesin sonuçlar söylenmeyecek olsa de radyologları oldukça destekleyici bir veri ortaya koyacağını vurguladı.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “IBM’den kanser tespitine yapay zeka desteği”

  1. Anonim dedi ki:

    Çok zor bir hastalık umarım çaresi bulunur.

" IBM’den kanser tespitine yapay zeka desteği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IBM’den kanser tespitine yapay zeka desteği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IBM’den kanser tespitine yapay zeka desteği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "